بازار کار مهندسی کامپیوتر در کانادا چگونه است؟

رشته مهندسی کامپیوتر که با نام Computer Engineering هم شناخته می‌شود، یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی در کشور کاناداست. بسیاری از اساتید این رشته را ترکیبی از رشته‌ی برق، الکترونیک و علوم کامپیوتر می‌دانند. در واقع این رشته تحصیلی برخلاف دیگر رشته‌های کامپیوتر چون مهندسی نرم افزار، دارای پیش زمینه‌ای در مهندسی الکترونیک و مهندسی سخت افزار است. رشته مهندسی کامپیوتر ارتباط بسیار قوی با رشته مهندسی آی تی، سیستم‌های اطلاعاتی، فناوری اطلاعات و مهندسی نرم افزار دارد. 

در واقع رشته مهندسی کامپیوتر می‌تواند با به کارگیری توسعه و ارزیابی سخت افزارها، ریاضیات و علم طراحی، نرم افزارها، توسعه و ارزیابی سخت افزارهای کامپیوتری و…. تجهیزات لازم و مرتبط با رایانه را آماده ‌کنند. مهندسان کامپیوتر علاوه بر اینکه می‌توانند این تجهیزات را بررسی کنند، می‌توانند تمام مشکلات ممکن را برطرف کنند.

در واقع رشد در بازار کار مهندسی کامپیوتر در کانادا باعث شده تا افراد بسیاری برای ادامه تحصیل این رشته را انتخاب کنند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با شرایط ادامه تحصیل و اپلای رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا و بازار کار مهندسی کامپیوتر در کانادا بیشتر آشنا شوید.

بیشتر بخوانید:

تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

برای اینکه بتوانید در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه‌های کشور کانادا ادامه تحصیل دهید، لازم است که برخی از دروس را به صورت پیش نیاز با موفقیت پاس کنید. افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند باید دروسی همچون ریاضیات، فیزیک، انگلیسی را با حداقل نمره 60 پشت سر بگذارند. این پیش نیاز تنها برای دانشجویانی لازم است که قصد ورود به مقطع کارشناسی این رشته تحصیلی را دارند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هم باید از یک دانشگاه معتبر مدرک لیسانس خود را اخذ کنند.
باید توجه داشته باشید که برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر باید به زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی تسلط داشته باشید. از این رو برای کسب موفقیت باید به دولت کانادا ثابت کنید که به یکی از زبان‌های فرانسوی یا انگلیسی تسلط دارید.

هزینه تحصیل در این رشته در هر مقطع و در هر دانشگاهی متفاوت است. هزینه تحصیل در این رشته به طور میانگین بین 7 تا 21 هزار دلار خواهد بود. هزینه تحصیل در کشور کانادا با توجه به هزینه زندگی در این کشور هم می‌تواند متغیر باشد، از این رو بهتر است قبل از هرگونه اقدامی از شهریه دانشگاه مورد نظر آگاه شوید.
ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی حدود چهار سال، در مقطع تحصیلات تکمیلی هم حدود یک سال و نیم تا دو سال به طول می‌انجامد. این رشته تحصیلی هم همانند دیگر رشته‌‌های تحصیلی دارای بورسیه‌های مختلفی است. معمولا دانشجویانی که مستعد پیشرفت هستند می‌توانند از این بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند. تمامی دانشگاه‌های کشور کانادا بورسیه دانشجویان را تحت پوشش قرار نمی‌دهند، بلکه برخی از آن‌ها تنها می‌توانند دانشجویان را بورسیه کنند. در میان دانشگاه‌های کشور کانادا تنها دانشگاه‌های تورنتو، واترلو و بریتیش کلمبیا به عنوان بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های ارائه کننده این رشته شناخته شده‌اند.

گرایش های مهندسی کامپیوتر در کانادا

ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر محدود نیست. در واقع در انتخاب گرایش رشته مهندسی کامپیوتر و ادامه تحصیل در آن، به هیچ عنوان با محدودیت خاصی روبه‌رو نخواهید شد. دانشجو باید با توجه به علاقه خود یکی از این گرایش‌ها را انتخاب کرده و در آن ادامه تحصیل دهد. رشته مهندسی کامپیوتر گرایش‌های بسیاری دارد اما در این میان تنها برخی از این گرایش‌ها مطرح بوده، بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند که در آن ادامه تحصیل دهند. گرایش‌های رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع تحصیلات تکمیلی بسیار متنوع است. ازجمله گرایش‌های معروف و پرطرفدار آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امنیت سایبری
 • رباتیک
 • گرافیک کامپیوتری
 • مهندسی سخت افزار
 • مهندسی نرم افزار
 • مهندسی شبکه
 • هوش مصنوعی
 • واقعیت مجازی
 • بازاریابی دیجیتال

بازار کار مهندسی کامپیوتر در گرایش های مختلف در کانادا چگونه است؟

یکی از کشورهای رو به رشد در زمینه فناوری اطلاعات، کشور کاناداست. در واقع این کشور توانسته با زیرساخت‌های مناسب به عنوان یکی از بهترین کشورها در زمینه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر شناخته شود. دولت این کشور تلاش بسیاری کرده است تا دانشجویان را در گرایش‌های برنامه نویسی، طراحی نرم افزار، فناوری اطلاعات جذب کند. کشور کانادا با تدابیری که اندیشیده است توانسته بازار کار مناسب برای فارغ‌التحصیلان این رشته را ایجاد کند. کشور کانادا تا سال 2020 به 183 هزار نیرو در حوزه فناوری اطلاعات نیاز داشته، تا به امروز توانسته با جذب دانشجویان در این رشته و افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان این نیاز خود را برطرف کند.

مهندسان کامپیوتر در کشور کانادا، می‌توانند در بخش‌های خصوصی و دولتی مشغول به کار شوند. ازجمله بخش‌هایی که این مهندسین می‌توانند در آن مشغول به کار شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موسسات آموزشی و تحقیقاتی
 • دولت
 • زیر ساخت‌های کامپیوتری
 • سازمان مراقبت بهداشت و سلامت
 • شرکت‌های مهندسی
 • شرکت‌های مشاوره و فناوری

خوشبختانه نرخ بیکاری در کشور کانادا بسیار پایین است، به طوری که بیشتر فارغ‌التحصیلان در این کشور مشغول به کار هستند. نرخ بیکاری در این کشور حدود 8.5 است. برای اینکه بتوانید در رشته مهندسی کامپیوتر مشغول به کار شوید حداقل باید مدرک لیسانس این رشته را داشته باشید. البته برای رسیدن به جایگاه‌های شغلی بالاتر باید مدارک تحصیلی شما هم سطح بالاتری چون کارشناسی ارشد و دکتری باشد.
بسیاری از دانشجویان برای اینکه بتوانند وارد بازار کار شوند، باید برای مدت سه تا چهار سال به عنوان کارآموز کار کنند. در اینصورت می‌توانند به عنوان یک مهندس کامپیوتر مستقل مشغول به کار شوند.

اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که یک مهندس کامپیوتر چه وظایفی می‌تواند داشته باشد؟ در واقع می‌توان گفت که نظارت بر فضای ابری شرکت، به روز بودن اطلاعات، انجام تحلیل‌های دوره‌ای، برنامه ریزی و مدیریت تولید، انجام تست‌های معتبر مربوط به تجهیزات و… از دیگر وظایف مهندسان کامپیوتر می‌باشد.

بررسی میانگین درآمد رشته کامپیوتر در کانادا

دانشجویانی که از این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند، شانس بسیار بالایی در یافتن شغل دارند. بازار کار و درآمد مهندسی کامپیوتر در کانادا بسیار روشن است. در واقع فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند آینده شغلی بسیار روشنی داشته باشند. مهندسان کامپیوتر جزو مشاغل پردرآمد کشور کانادا هستند، طبق آخرین آمار منتشر شده میزان حقوق و درآمد حقوق مهندسین کامپیوتر حدود 67 تا 108 هزار دلار کاناداست. البته این میزان حقوق و دستمزد در هر استانی با توجه به شرایط کاری و شرکت مورد نظر متفاوت خواهد بود. میزان حقوق و دستمزد مهندسان کامپیوتر به طور میانگین ساعتی 37 دلار است.

بررسی آینده رشته کامپیوتر در کانادا 

افرادی که از رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه‌های کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند بعد از اتمام تحصیلاتشان می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند. در واقع مهندسان کامپیوتر می‌توانند در رشته‌های تجهیزات کامپیوتری، استارتاپ‌ها و… مشغول به کار شوند. مهندسان کامپیوتر در این کشور می‌توانند به صورت دور کاری(فریلنسری) کار کنند. تحصیل در این رشته قطعا می‌تواند آینده بسیار روشن و درخشانی را برای فرد رقم بزند. پروژه‌های کاری رشته مهندسی کامپیوتر هم به صورت بلند مدت و هم به صورت کوتاه مدت است.

کلام آخر

در حال حاضر بازار کار رشته کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر در کشور کانادا بسیار خوب است، در بسیاری از استان‌های این کشور بازار کار مهندسی کامپیوتر در مقایسه با گذشته رونق بسیاری خوبی داشته است. در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین و بهترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کشور کانادا، رشته مهندسی کامپیوتر است. ادامه تحصیل در این رشته نه تنها در کانادا بلکه در دیگر کشورها هم می‌تواند آینده خوب و درخشانی داشته باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین کشور ها برای تحصیل در رشته کامپیوتر از سایت کن اپلای را نیز بخوانید.

بهنام فارسی

بهنام، موسس و مدیرعامل کن‌اپلای و فارغ التحصیل ارشد از دانشگاه کنکوردیا کانادا، باور دارد که با افزایش تعداد افراد متقاضی به مهاجرت تحصیلی، افراد و مسئولین حوزه‌های مرتبط باید دست به دست هم بدهند، تا این فرایند را برای دانشجویان اینترنشنال، آسان‌تر و ارزان‌تر شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید رزرو رایگان
پست های مرتبط
بهنام فارسی
27 شهریور 1401

معرفی کالج لسل کانادا Lasalle College Montreal

سیستم آموزشی کشور کانادا سطح بسیار بالایی دارد، به طوری که دانشجویان بسیاری از سراسر جهان به دنبال تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور هستند. یکی از کالج‌هایی که بیش از 30 درصد دانشجویان آن را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده، کالج لسل کانادا Lasalle College Montreal نام دارد. این کالج در استان کبک(استان فرانسوی

بهنام فارسی
20 مرداد 1400

دانشگاه های کانادا : لیست بهترین دانشگاه های 2022

سیستم آموزشی سطح بالا، شرایط زندگی و اقتصادی مناسب ازجمله معیارهایی است که دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان، به تحصیل در کشور کانادا تشویق می‌کند. تحصیل در بهترین دانشگاه های کانادا همواره آرزوی بسیاری از دانشجویان است. بیش از 90 درصد کسانی که از دانشگاه‌های کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند اکنون در بهترین سمت‌ها مشغول به

11 دقیقه
بهنام فارسی
27 آذر 1400

دانشگاه های گرافیک کانادا : معرفی و بررسی شرایط تحصیل

یکی از بزرگترین و وسیع‌ترین کشورهای جهان که هر سال مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی بوده، کشور کاناداست. این کشور با سیستم آموزشی با کیفیت و سطح بالای خود توانسته در رقابت با کشورهای پیشرفته‌ای چون انگلیس، آمریکا، استرالیا و.. قرار بگیرد. دانشگاه‌های معتبر این کشور تقریبا توانسته‌اند امکان تحصیل در رشته‌های مختلف را در

10 دقیقه
بهنام فارسی
3 مرداد 1400

شانس اخذ ویزای کاندیشنال کانادا یا پذیرش مشروط چقدر است؟

هر ساله بسیاری از دانشجویان بین‌المللی موفق به اخذ پذیرش مشروط در کالج ها و دانشگاه های کانادا می‌شوند. اما پذیرش مشروط دقیقاً چیست؟ این نوع پذیرش چه مزایایی دارد؟ در این مقاله نحوه دریافت پذیرش مشروط برای دانشجویان بین المللی را توضیح می دهیم. همچنین تمام نکات مهم درباره شانس اخذ ویزای کاندیشنال و

بهنام فارسی
7 آذر 1400

تحصیل دکترا در کانادا : شرایط ، مراحل و هزینه ها

کانادا به دلیل داشتن موسسات آموزشی، مدارس، دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبری که دارد توانسته توجه بسیاری از دانشجویان را به سمت خود جلب کند. سالانه بیش از 150 هزار دانشجو برای ادامه تحصیل وارد این کشور می‌شوند. دانشگاه‌های کشور کانادا هم بیش از 10 هزار رشته دانشگاهی را در مقاطع مختلف تحصیلی در اختیار دانشجویان

12 دقیقه
بهنام فارسی
11 مرداد 1401

معرفی فرم های ویزای تحصیلی کانادا + آموزش پر کردن آنها

در زمان اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا، یکی از مهم‌ترین اموری که باید در رابطه با تکمیل آن دقت داشت فرم های ویزای تحصیلی کانادا می‌باشد. در واقع تکمیل درست و به موقع فرم های ویزای تحصیلی کانادا می‌تواند روی شانس پذیرش دانشجو تاثیرگذار باشد. در این مطلب قصد داریم تا در رابطه با فرم

بهنام فارسی
4 شهریور 1401

بهترین دانشگاه های ونکوور کانادا (شرایط و هزینه پذیرش)

اگر قصد تحصیل در کانادا دارید، احتمالا جزیرۀ زیبای ونکوور یکی از انتخاب‌های محل تحصیل و سکونت شما باشد. گفتنی‌ها دربارۀ بهترین کالج ها و دانشگاه های ونکوور کانادا زیاد است. می‌توانیم نکات زیادی راجع‌به ویژگی‌ها، شرایط پذیرش و شهریه‌های هر یک بنویسیم. بیایید با بررسی جامع بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌های ونکوور شروع کنیم. بیشتر

20 دقیقه
بهنام فارسی
21 مرداد 1400

لیست بهترین رشته های کالج کانادا

یکی از بیشترین دلایلی که موجب مهاجرت افراد به کشور کانادا می‌شود، مهاجرت تحصیلی است. سطح بالای سیستم آموزشی کشور کانادا دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان به سمت خود جذب می‌کند. اما شاید این سوال برایتان مطرح شود که در چه رشته‌هایی می‌توانید در کالج‌های کانادا ادامه تحصیل دهید؟ بسیاری از افراد که به

14 دقیقه
بهنام فارسی
17 مرداد 1400

بهترین زمان اپلای دانشگاه های کانادا چه موقع است؟

کشور کانادا یکی از کشورهای محبوب دانشجویان در سراسر جهان است. سیستم آموزشی با کیفیت و بار علمی بالای دانشگاه‌ها و موسسات این کشور، باعث شده تا نام آن در بین پنج کشور برتر جهان از لحاظ سطح علمی قرار بگیرد. این کشور تا به امروز توانسته پذیرش بیش از 642 هزار دانشجوی بین‌المللی را

بهنام فارسی
24 اردیبهشت 1401

تحصیل فیزیوتراپی در کانادا : بررسی شرایط و هزینه ها

کانادا شامل استانداردهای بالای آموزشی بوده و این کشور دارای پنج دانشگاه معتبر جهانی است. اما شغل فیزیوتراپی با کد شغلی NOC 3142 در کشور کانادا شامل برنامه ریزی و ارزیابی بیمارها و اجرای برنامه‌های درمانی مختص هر شخص جهت مراقبت، بهبود یا باز یافتن عملکرد اولیه و حرکات بدنی شخص، التیام درد و پیش

بهنام فارسی
7 خرداد 1401

بهترین دانشگاه های کانادا رشته حقوق کدامند؟

برای دانشجویان و دانش‌پژوهان علاقمند به تحصیل در رشته حقوق در  کانادا، پیدا کردن دانشگاهی مناسب یکی از مراحل ابتدایی و اساسی است. در این مقاله با معرفی ده مورد از بهترین دانشگاه های حقوق کانادا به شما کمک می‌کنیم تا دید بهتری برای انتخاب داشته باشید. کانادا دانشگاه‌های معتبر و با قدمتی چندین ساله

بهنام فارسی
18 دی 1400

درآمد مهندس کامپیوتر در کانادا چقدر است؟

بسیاری از افراد به دنبال آن هستند تا با اخذ اقامت تحصیلی به دیگر کشورهای جهان سفر کنند و تحصیلات خود را در دانشگاه‌های معتبر آن به اتمام برسانند. کشور کانادا هم یکی از بهترین کشورهایی است که مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. دانشگاه‌های معتبر این کشور به همراه سیستم آموزشی که دارند، توانسته‌اند

بهنام فارسی
17 مرداد 1400

نحوه استعلام ویزای کانادا برای تشخیص اصالت چگونه است؟

در حال حاضر کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است. کشور کانادا توانسته عنوان دومین کشور بزرگ جهان را از آن خود کند. اکنون این کشور به عنوان یکی از پرطرفدارترین کشورهای مقصد برای ادامه تحصیل دانشجویان شناخته شده است. دانشجویان بسیاری از سراسر جهان به دلیل کیفیت بالای سیستم آموزشی، دانشگاه‌های این کشور را

بهنام فارسی
2 بهمن 1400

بهترین کشور ها برای تحصیل در رشته کامپیوتر

همواره انتخاب مقصد برای دانشجویان بین‌المللی با توجه به نوع رشته، یکی از سخت‌ترین تصمیمات است. برای انتخاب کشور و دانشگاه مورد نظر بهتر است با تحقیقات و آگاهی کامل پیش بروید. در این مقاله شما را با بهترین کشور ها برای تحصیل در رشته کامپیوتر آشنا خواهیم کرد، پس تا انتهای این مقاله با

بهنام فارسی
9 آبان 1400

معرفی بهترین مدارس آنلاین کانادا

اگر قصد مهاجرت به یک کشور دیگر را دارید، بی شک کشور کانادا می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. سیستم آموزشی این کشور در مقاطع تحصیلی مختلف پیشرفت بسیاری داشته است، از این رو بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان در سراسر جهان خواهان اپلای کانادا و ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های کانادا هستند.

بهنام فارسی
14 اسفند 1400

بهترین دانشگاه های کانادا رشته زبان انگلیسی

کشور کانادا همواره در زمره کشورهایی قرار گرفته است که هر ساله دانشجویان بسیاری برای ادامه تحصیل در کانادا ، درخواست پذیرش خود را به دانشگاه‌های آن ارسال می‌کنند. در واقع رفاه اقتصادی، کیفیت سیستم آموزشی، دانشگاه‌های معتبر و… همه باعث شده‌اند که دانشگاه‌های این کشور انتخاب دانشجویان بین‌المللی باشد. در حال حاضر شرایط اخذ

بهنام فارسی
21 مهر 1400

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فرزند چه شرایطی دارد؟

یکی از مرفه‌ترین کشورهایی که ادامه تحصیل در آن آرزوی بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان است، کشور کاناداست. این کشور سیستم آموزشی با کیفیتی دارد و توانسته با دانشگاه‌ها و مدارس معتبر خود در سراسر جهان، سالانه تعداد بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان را به سمت خود جذب کند. امروزه بسیاری از خانواده‌ها

بهنام فارسی
26 دی 1400

بهترین کشور برای تحصیل هوش مصنوعی + معرفی دانشگاه ها

آیا تا به حال عبارت هوش مصنوعی به گوشتان خورده است؟ در واقع هوش مصنوعی یکی از گرایش‌های رشته کامپیوتر است  و به هر هوشی که شبیه به هوش انسان باشد گفته می‌شود. به عبارتی دیگر هوش مصنوعی، استفاده از یک کامپیوتر برای شبیه سازی و تقلید از هوش انسان است. امروزه هوش مصنوعی جای

سوالات متداول
سوالات متداول در مورد تحصیل در خارج از کشور
qa-shape
آیا کشور کانادا می‌تواند گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل باشد؟

دانشگاه‌های کشور کانادا به دلیل سیستم آموزشی سطح بالایی که دارند، توانسته‌اند به عنوان بهترین دانشگاه‌های برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر انتخاب شوند.

سخت‌ترین بخش در رشته کامپیوتر، کدام بخش است؟

هوش مصنوعی در این میان به عنوان یکی از سخت‌ترین بخش‌های رشته کامپیوتر شناخته شده است.

کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر چقدر طول می‌کشد؟

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر، همانند دیگر رشته‌ها حدود دو سال طول می‌کشد.

کدام یک از گرایش‌های رشته کامپیوتر طرفدار بیشتری دارد؟

در میان تمام گرایش‌ها رشته‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بیشترین طرفدار را دارد. این رشته‌ها به عنوان رشته‌های نوپا شناخته شده‌اند.

سوالات شما

شما میتوانید دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید و یا به منظور پاسخگویی به سوالات خود اقدام به رزرو وقت مشاوره کنید.

ازما بپرسید!

شما میتوانید دیدگاه و سوالات خود را در قسمت زیر برای ما ارسال کنید. ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستیم.

نام شما* ایمیل شما*
آدرس ایمیل شما مننتشر نمی شود. دیدگاه شما

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید رزرو رایگان
همین حالا شروع کن!

شما می توانید زمان و روز مورد نظر خود را برای مشاوره رزرو کنید تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی و بهترین مسیر پیشرفت تحصیل ی را به شما ارائه دهند.

رزرو مشاوره رایگان
مشاوران مجرب و حرفه‌ای

با رزرو وقت مشاوره رایگان فرآیند پذیرش تحصیلی خود را همین حالا شروع کن.

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

مشاوران حرفه‌ای ما در تلاش هستند تا به آنچه‌ که لایق آن هستید برسید.

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار مربوط به مهاجرت به کشور کانادا در خبرنامه ما عضو شوید.
کلیه حقوق این سرویس محفوظ و متعلق به شرکت کن‌اپلای می‌باشد.