مهاجرت تحصیلی به کانادا

آماده شدن برای آینده و پیشرفت می‌تواند مرحله مهیجی از زندگی باشد. گزینه‌ها و راه‌های بسیار زیادی برای انتخاب وجود دارد!.

با رزرو وقت مشاوره رایگان فرآیند پذیرش تحصیلی خود را همین حالا شروع کن. رزرو وقت مشاوره رایگان

آماده شدن برای آینده و پیشرفت می‌تواند مرحله مهیجی از زندگی باشد. گزینه‌ها و راه‌های بسیار زیادی برای انتخاب وجود دارد! برای گسترش افق دید و کسب تجربه‌ و موفقیت‌های بیشتر در زمینه تحصیلی، بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند در خارج از کشور تحصیل کنند. از میان کشورهای زیادی که برای تحصیل، دانشجویان بین‌المللی می‌پذیرند، کانادا در رتبه اول قرار دارد. در واقع طی چند سال گذشته تعداد دانشجویان بین‌المللی در این کشور به طرز چشمگیری افزایش یافته است. اما چرا؟ دلایل بسیاری از شرایط ساده، مزایای زیاد و هزینه معقول وجود دارد. در ادامه به بررسی همه مزایا و مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا میپردازیم.

مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا چیست؟

قبل از اینکه روند مهاجرت تحصیلی به کانادا و شرایط اخذ ویزا را بررسی کنیم بهتر است به بررسی مزایای تحصیل در کانادا بپردازیم. چرا دانشجویان برای تحصیل، کانادا را انتخاب می‌کنند؟

زندگی در یک محیط دو زبانه

کانادا یک کشور دوزبانه است. تحصیل در این کشور فرصتی عالی برای توسعه مهارت‌های زبانی را ایجاد می‌کند. دوره‌های آموزشی به زبان فرانسه و انگلیسی بخشی جدایی ناپذیر از سیستم آموزشی کانادا است که زندگی فرهنگی و اجتماعی آن را غنی می‌سازد.

بهره‌مندی از آموزش در سطح استاندارد جهانی

مدارک دانشگاهی کانادا در سراسر جهان معتبر است. سیستم آموزشی کانادا توسعه مهارت‌های مختلف (برای مثال تفکر انتقادی، کار گروهی و ارتباطات) را تشویق کرده و آموزش می‌دهد. همچنین در دانشگاه‌های این کشور از رسانه های دیجیتال استفاده مفید و کاربردی می‌شود.

پس از فارغ التحصیلی تجربه کار در کانادا را کسب کنید

دولت کانادا به دانش آموزانی که پس از اخذ دیپلم به دنبال کسب تجربه کار هستند، یک برنامه کاری ارائه می‌دهد که یک موقعیت عالی برای ادامه زندگی در کانادا ضمن تنوع بخشیدن و توسعه مهارت‌های حرفه ای است. دانشجویان نیز در کنار تحصیل می‌توانند به کار پاره وقت مشغول شوند.

سوار موج فناوری کانادا شوید

صنایع ارتباطات از راه دور، رسانه‌های دیجیتال، بازی‌های ویدیویی، بیوتکنولوژی و مهندسی هوافضا در کانادا قوی هستند. علاوه بر این کانادا اولین کشوری بود که مدارس و کتابخانه‌های خود را از طریق برنامه ابتکاری SchoolNet به اینترنت متصل کرد. بنابراین تعجب آور نیست که نزدیک به 90٪ از خانوارهای کانادایی به اینترنت متصل هستند. در حقیقت، طبق مطالعه‌ای که توسط اداره ثبت اینترنت کانادا (CIRA) انجام شد، کانادایی‌ها با متوسط تعداد ساعات آنلاین به ازای هر کاربر 41.3 ساعت در ماه، در رتبه دوم جهان قرار دارند.

در میان کشورهای G8، کانادا از نظر میزان گسترش اینترنت مقام دوم را دارد. علاوه بر این، Wi-Fi در هر نقطه از کشور قابل دسترسی است.

از کیفیت عالی زندگی لذت ببرید

بر اساس رتبه بندی QS World University ، سه شهر کانادایی تورنتو، مونترال و ونکوور در لیست 50 شهر برتر دانشجویی قرار گرفتند. این رتبه بندی براساس معیارهای مختلفی از جمله وضعیت اقتصادی، تنوع جمعیت دانشجویی و بازارکار فارغ التحصیلان انجام شد. کانادا از کیفیت زندگی بالایی برخوردار است. هزینه زندگی در کانادا (مسکن، حمل و نقل، شهریه) کمتر از سایر کشورها مانند ایالات متحده آمریکا، فرانسه و انگلیس است و امنیت، ثبات و احترام به حقوق شهروندی بسیار بالاست.

 

 

از زیبایی طبیعت کانادا استفاده کنید

کانادا از کیفیت زندگی بالایی برخوردار است. هزینه زندگی در کانادا (مسکن، حمل و نقل، شهریه) کمتر از سایر کشورها مانند ایالات متحدهکانادا کشوری بسیار پهناور است. مساحت آن 14 برابر فرانسه است. این کشور طبیعت بسیار زیبایی در هر چهار فصل دارد. بسیاری از کانادایی‌ها از زمستان‌های سخت این کشور شکایت دارند اما فصل سرما فرصتی را برای اسکی بازان به وجود آورده است تا در محیط‌های باشکوه، ورزش‌های هیجان انگیز را امتحان کنند. سواحل بکر جزیره پرنس ادوارد، آبشارهای چشمگیر Saguenay و صخره Perce of the Gaspé در کبک، Rockies جذاب و دریاچه لوئیز در آلبرتا، آبشارهای نیاگارا در انتاریو، پارک ملی جاسپر در آلبرتا و کوه ویستلر در بریتیش کلمبیا از مناطق دیدنی کانادا هستند. از دریا گرفته تا کوه‌ها، چمنزارها و جنگل‌های کانادا منبع بی پایان زیبایی طبیعی است! آمریکا، فرانسه و انگلیس است و امنیت، ثبات و احترام به حقوق شهروندی بسیار بالاست.

مهاجرت تحصیلی به کانادا چه شرایطی دارد؟

حالا که با مزایای تحصیل و زندگی در کانادا آشنا شدید شاید برایتان سوال پیش آید شرایط مهاجرت تحصیلی به این کشور زیبا چیست؟ در ادامه به تفکیک مقاطع تحصیلی تمام شرایط را به طور کامل توضیح داده‌ایم.

برای تحصیل در مدارس کانادا چه مراحلی را باید طی کنیم؟

تحصیل در کانادا از سن 6 سالگی شروع شده و به مدت 12 سال برای اخذ دیپلم ادامه دارد. دانش آموز بین سن 6 تا 18 سالگی می‌تواند برای تحصیل در مدارس کانادا اقدام کند.

زبان

خوشبختانه تحصیل در مدارس کانادا نیازی به اخذ مدرک زبان ندارد اما دانش‌آموز برای شرکت در کلاس‌ها و گذراندن دوره تحصیل باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشد. به همین منظور قبل از ورود به مدارس از دانش‌آموز تست سطح زبان گرفته می‌شود تا در صورت نیاز برنامه‌ای برای آموزش زبان نیز در نظر گرفته شود.

هزینه‌های تحصیل

تحصیل در مدارس دولتی برای افرادی که اقامت کانادا را دارند رایگان است.

برای افرادی که اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کرده‌اند شهریه مدارس دولتی چیزی حدود 14000 دلار در سال و مدارس شبانه‌روزی 34000 در سال همراه با 1000 دلار هزینه بیمه دانش آموزی است.

تمکن مالی و تعداد همراهان

ویزای تحصیلی کانادا برای دوره قبل از دیپلم 5 سال مدت دارد و یکی از والدین به عنوان همراه می‌تواند با دانش‌آموز در کانادا زندگی کند. البته تمکن مالی برای زندگی در کانادا برای دانش آموز و همراه او باید اثبات شود. اگر پدر و مادر قصد همراهی فرزند خود را نداشته باشند، بهتر است از مدارس شبانه‌روزی پذیرش گرفت تا دانش‌آموز محل اقامت و امنیت مناسبی داشته باشد.

بهترین مدارس کانادا

در کانادا مدارس خوب زیادی وجود دارد.

• مدرسه بادول (Bodwell) در ونکوور

• مدرسه اشبری (Ashbury) در اوتاوا

• مدرسه دخترانه برنکسوم هال ( Branksome Hall) در تورنتو

• مدرسه سنت جورج در ونکوور

• مدرسه بیشاپ (Bishop’s) در شربوک کبک

برای تحصیل در کالج های کانادا چه مراحلی را باید طی کنیم؟

کالج دوره‌ای بعد از اخذ دیپلم است که روی آماده کردن دانش‌آموز برای ورود به بازار کار تمرکز دارد. به همین دلیل برنامه آموزشی در این دوره بیشتر عملی است.

 

بهترین کالج‌های کانادا

در ادامه بعضی از کالج‌های معتبر و معروف کانادا را معرفی می‌کنیم.

• Camosun College در بریتیش کلمبیا

• Alberta Vocational College در استان آلبرتا

• Algonquin College در انتاریو

• Cumberland College در ساسکاچوان

• Assiniboine community college در منیتوبا

 

بیشتر بخوانید:

 

برای تحصیل در دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی چه مراحلی را باید طی کنیم؟

برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی باید مدارک خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کرده و هزینه‌ای برای بررسی مدارک پرداخت کنید. در صورت اخذ پذیرش باید برای درخواست ویزا اقدام کنید و پس از اخذ ویزا به کانادا مهاجرت کنید. اما برای اخذ پذیرش و ویزا باید شرایطی را داشته باشید یا فراهم کنید.

زبان

متقاضی باید به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشد. داشتن مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6 نیز برای بسیاری از دانشگاه‌ها ضروری است. اما برخی از دانشگاه‌ها امکان اخذ پذیرش مشروط بدون مدرک زبان را دارند . به این صورت که دانشجو در یک دوره زبان شرکت می‌کند و در صورت قبولی می‌تواند ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کند.

هزینه

به طور میانگین شهریه دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی حدود 32000 دلار کانادا است. این هزینه می‌تواند بیشتر یا کمتر باشد. هزینه تمکن مالی برای یک سال در کانادا 10000 دلار کانادا برای متقاضی، 4000 دلار کانادا برای یک همراه و 3000 دلار کانادا برای بیش از یک همراه به ازای هر همراه است.

برای تحصیل در دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد چه مراحلی را باید طی کنیم؟

مراحل اخذ پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد کاملا شبیه به مقطع کارشناسی است. البته داشتن رزومه علمی و تحصیلی قوی و ثبت مقالات علمی در این مقطع مهم است. این دوره در کانادا 1 تا 3 ساله است.

 

 

زبان

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد زبان یک فاکتور بسیار مهم است. دانشجویان باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشند. تدریس در اکثر دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی است و دانشجو باید مدرک زبان با حداقل نمره آیلتس 6.5 داشته باشد.

هزینه

شهریه دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی ارشد به طور میانگین 19000 دلار کانادا است. تمکن مالی برای یک سال نیز چیزی حدود 12000 دلار است. به این هزینه‌ها باید هزینه استادی پرمیت، انگشت نگاری، اپلیکیشن فی و تمکن مالی همراهان را اضافه کرد.

 

بیشتر بخوانید:

 

برای تحصیل در دانشگاه های کانادا در مقطع دکتری چه مراحلی را باید طی کنیم؟

دوره دکترا 3 تا 5 ساله و بیشتر به صورت تحقیقاتی است. برای اخذ پذیرش در دوره دکترا باید مستقیما با استاد مربوطه در ارتباط باشید و از یکی از اساتید دانشگاه موردنظر توصیه نامه بگیرید.

معدل بالای دوره کارشناسی ارشد (حدود بالای 13) در این دوره مهم است.

زبان

زبان در این دوره از اهمیت بالایی برخوردار است و دانشجو باید مدرک آیلتس با حداقل نمره 7 را داشته باشد.

هزینه

هزینه شهریه دانشگاه‌، زندگی، تمکن مالی و هزینه‌های جانبی برای تحصیل در کانادا در مقطع دکتری تقریبا مانند دوره کارشناسی ارشد است. یعنی شهریه حدود 19000 دلار و تمکن مالی متقاضی حدود 12000 دلار کاناداست.

چگونه بورس تحصیلی کانادا را دریافت کنیم؟

بورسیه نوعی کمک هزینه تحصیلی یا وام برای تامین تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان بخصوص دانشجویان برتر است. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی که رزومه خوبی داشته ولی توان مالی مناسبی ندارند سعی می‌کنند پذیرش تحصیلی همراه با اخذ بورسیه تحصیلی کانادا دریافت کنند.

بورسیه‌های دولتی، بورسیه‌های دانشگاهی و بورسیه‌های خصوصی همگی انواع مختلفی دارند. برخی فول فاند بوده و برخی فقط بخشی از شهریه دانشجو را پوشش می‌دهند. برای دریافت هر یک از انواع از بورسیه‌ باید شرایط دانشگاه موردنظر خود را بررسی کنید زیرا شرایط دانشگاه‌ها متفاوت است اما شرایط زیر در اکثر بورسیه‌های تحصیلی سنجیده می‌شود:

• رزومه تحصیلی

• رزومه کاری

• مدرک زبان با نمره بالا

• نوشتن و ثبت مقالات علمی در مجلات معتبر

•شرکت در فعالیت‌ها و اجتماعات مختلف و فوق برنامه

 

بیشتر بخوانید:

 

هزینه زندگی در کانادا چگونه است؟

هزینه‌های زندگی در کانادا نسبت به بسیاری از کشورها معقول و مناسب است. بزرگ یا کوچک بودن شهر می‌تواند اندکی در هزینه‌های کلی تاثیرگذار باشد. اگر هزینه شهریه دانشگاه را در نظر نگیریم میانگین هزینه برای یک سال زندگی در کانادا به صورت زیر است:

نوع هزینه میانگین هزینه در شهرهای بزرگ میانگین هزینه در شهرهای کوچک
محل اقامت 1130 دلار کانادا 700 دلار کانادا
خوراک 320 دلار کانادا 240 دلار کانادا
حمل و نقل 98 دلار کانادا 78 دلار کانادا
درمان 40 دلار کانادا 40 دلار کانادا
خرید کتاب و … 40 دلار کانادا 35 دلار کانادا
تفریحات 80 دلار کانادا 70 دلار کانادا

آیا کار دانشجویی در کانادا مجاز است؟

خوشبختانه امکان کار دانشجویی در کانادا برای دانشجویان اکثر مقاطع به صورت نیمه وقت وجود دارد. اما دانشجو برای اینکه اجازه کار درکانادا را داشته باشد باید SinNumber را که به منزله کد ملی در کاناداست دریافت کند. در این صورت دانشجو اجازه 20 ساعت کار در هفته را خواهد داشت.

درآمد در کانادا به ازای هر ساعت بین 12 تا 16 دلار است. با این میزان کار دانشجو می‌تواند درآمد خوبی داشته باشد و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تامین کند.

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

انتخاب دانشگاه و رشته

رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس در بین دانشگاه‌های کانادا که کد DLI دارند دانشگاه‌هایی را انتخاب کنید که رشته مد نظر شما را برای ادامه تحصیل دارند. سپس باید با توجه به هزینه‌های هر دانشگاه، شرایط اخذ پذیرش هر دانشگاه و حتی شهر موردنظر خود انتخاب‌هایتان را محدود کنید تا در انتها یک دانشگاه خوب متناسب با شرایط خود انتخاب کنید.

تکمیل مدارک لازم

تمامی مدارک لازم برای اخذ پذیرش را در سایت دانشگاه مربوطه مطالعه کرده و آنها را برای اپلای کردن فراهم کنید.

ترجمه مدارک

تمامی مدارک لازم برای اخذ پذیرش و اخذ ویزا را که با توجه به شرایط پذیرش دانشگاه یا مراحل اخذ ویزا نیاز به ترجمه رسمی دارند، ترجمه کنید.

اپلای

درخواست خود را همراه با مدارک لازم برای دانشگاه مورد نظر در قالبی که دانشگاه بیان کرده ارسال کنید و هزینه اپلیکیشن فی را پرداخت کنید. سپس باید منتظر نتایج بررسی درخواست خود باشید به همین دلیل بهتر است 6 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی پاییز یا بهار اقدام به اپلای کنید. اگر با درخواست شما موافقت شود، مجوزی از دانشگاه برای سایر مراحل صادر خواهد شد.

اخذ ویزا

پس از اخذ پذیرش باید انگیزه نامه یا study plan بنویسید. در این نامه باید انگیزه و دلایل خود از تحصیل در دانشگاه، اهداف خود، دلایلی که کانادا را برای تحصیل انتخاب کردید و … را بیان کنید بهتر است برای نوشتن استادی پرمیت از یک مشاور کمک بگیرید.

مهاجرت

استادی پرمیت و سایر مدارک لازم را برای اخذ ویزا ارسال کنید تا بررسی شوند. اگر با درخواست شما موافقت شد، ویزای تحصیلی صادر می‌شود و باید به کانادا سفر کنید. پس از ورود به خاک کانادا باید برای دریافت استادی پرمیت (study permit) که نوعی مجوز تحصیل در کانادا است درخواست دهید.

 

کلام آخر

کشور کانادا از نظر سطح زندگی و تحصیلات کیفیت بالایی دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد علاقه دارند به کانادا مهاجرت کنند. یکی از ساده‌ترین راه‌های مهاجرت و اخذ اقامت کانادا، تحصیل در کاناداست. همچنین هزینه معقول تحصیل در کانادا این کشور را تبدیل به بهترین انتخاب برای بسیاری از افراد کرده است. با این حال با بالا رفتن قیمت دلار شاید این هزینه برای ایرانی‌ها کمی سنگین باشد.

بهنام فارسی
بهنام فارسی

بهنام، موسس و مدیرعامل کن‌اپلای و فارغ التحصیل ارشد از دانشگاه کنکوردیا کانادا، باور دارد که با افزایش تعداد افراد متقاضی به مهاجرت تحصیلی، افراد و مسئولین حوزه‌های مرتبط باید دست به دست هم بدهند، تا این فرایند را برای دانشجویان اینترنشنال، آسان‌تر و ارزان‌تر شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید رزرو رایگان
سوالات متداول
سوالات متداول در مورد تحصیل در خارج از کشور
qa-shape
در صورت داشتن استادی پرمیت و تمام شدن ویزا می‌توان از کانادا خارج شد؟

ین کار درست نیست. استادی پرمیت تنها اجازه برای تحصیل در کاناداست و ویزا اجازه ورود به خاک کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

نداشتن مدرک زبان شانس اخذ ویزا را کاهش می‌دهد اما پذیرش از برخی دانشگاه‌ها بدون مدرک زبان با شرط گذراندن دوره زبان در کانادا ممکن است.

برای مهاجرت تحصیلی به کانادا چه هزینه‌هایی باید پرداخت شود؟

هزینه اپلیکیشن فی، دریافت مدرک زبان و سایر مدارک، ترجمه رسمی مدارک، انگشت نگاری، دریافت استادی پرمیت، هزینه سفر به کانادا، شهریه دانشگاه و تمکن مالی برای یک سال باید توسط دانشجو پرداخت شو

مزایا مهاجرت تحصیلی به کانادا چیست؟

آموزش باکیفیت در سطح استاندارد جهانی، زندگی در یک کشور دو زبانه و تقویت زبان، تجربه کار در کانادا پس از اتمام تحصیلات، لذت استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا، تجربه کیفیت بالای زندگی، استفاده از طبیعت زیبای کانادا و هزینه‌های معقول تحصیل از مهمترین مزایای تحصیل در کاناداست.

همین حالا شروع کن!

شما می توانید زمان و روز مورد نظر خود را برای مشاوره رزرو کنید تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی و بهترین مسیر پیشرفت تحصیل ی را به شما ارائه دهند.

رزرو مشاوره رایگان
مشاوران مجرب و حرفه‌ای

با رزرو وقت مشاوره رایگان فرآیند پذیرش تحصیلی خود را همین حالا شروع کن.

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

مشاوران حرفه‌ای ما در تلاش هستند تا به آنچه‌ که لایق آن هستید برسید.

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار مربوط به مهاجرت به کشور کانادا در خبرنامه ما عضو شوید.
کلیه حقوق این سرویس محفوظ و متعلق به شرکت کن‌اپلای می‌باشد.