ویزای تحصیلی کانادا – شرایط و هزینه ها 2023

در سال ۲۰۱۹ کشور کانادا بیش از 400 هزار دانشجوی بین المللی از کشورهای مختلف پذیرفته است. تعداد دانشجویان بین المللی در کانادا هر ساله بیشتر می‌شود. دولت کانادا نیز برای جذب دانشجویان بین‌المللی 9/147 میلیون دلار برای 5 سال آینده در نظر گرفته است تا دانشجویان بین‌المللی به راحتی در این کشور درس بخوانند. کانادا یکی از محبوب‌ترین کشورهای دنیا برای مهاجرت است. دلیل این محبوبیت شرایط ایده‌آل زندگی از هر نظر در این کشور است. ویزای تحصیلی کانادا امکان مهاجرت موقت برای افرادی که قصد تحصیل در کانادا را دارند را فراهم می‌کند. افرادی که موفق به اخذ ویزای تحصیلی کانادا می‌شوند علاوه بر امکان تحصیل در کانادا می‌توانند به صورت پاره وقت مشغول به کار بشوند و بعد از پایان تحصیلات خود برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. اما گرفتن ویزای تحصیلی کانادا کار آسانی نیست. افسران سفارت کانادا که وظیفه بررسی و تایید مجوز تحصیل در کانادا را دارند، بسیار سختگیر هستند. پس باید قبل از هر اقدامی به خوبی با قوانین و شرایط اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آشنا شوید. دراین صفحه درباره ویزای تحصیلی کانادا و مراحل و شرایط اخذ این ویزا اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

در سال ۲۰۱۹، کشور کانادا بیش از ۴۰۰ هزار دانشجوی بین المللی از کشورهای مختلف پذیرفته است. تعداد دانشجویان بین المللی در کانادا هر ساله بیشتر می‌شود. دولت کانادا نیز برای جذب دانشجویان بین‌المللی ۹/۱۴۷ میلیون دلار برای ۵ سال آینده در نظر گرفته است تا دانشجویان بین‌المللی به راحتی در این کشور درس بخوانند.

کانادا یکی از محبوب‌ترین کشورهای دنیا برای مهاجرت است. دلیل این محبوبیت شرایط ایده‌آل زندگی، از هر نظر، در این کشور است. ویزای تحصیلی کانادا امکان مهاجرت موقت برای افرادی که قصد تحصیل در کانادا را دارند را فراهم می‌کند. افرادی که موفق به اخذ ویزای تحصیلی کانادا می‌شوند، علاوه بر امکان تحصیل در کانادا، می‌توانند به صورت پاره وقت مشغول به کار بشوند و بعد از پایان تحصیلات خود، برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. اما گرفتن ویزای تحصیلی کانادا کار آسانی نیست. افسران سفارت کانادا که وظیفه بررسی و تایید مجوز تحصیل در کانادا را دارند، بسیار سختگیر هستند. پس باید قبل از هر اقدامی به خوبی با قوانین و شرایط اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آشنا شوید.

دراین صفحه درباره ویزای تحصیلی کانادا و مراحل و شرایط اخذ این ویزا اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

آیا می‌خواهید بورسیه تحصیلی کانادا دریافت کنید؟

همین حالا اطلاعات خود را برای ما ارسال کنید و مشاوره بگیرید.

ویزای تحصیلی کانادا چیست و چه مزایایی دارد؟

ویزای تحصیلی کانادا مدرکی است که به شما برای مدتی محدود اجازه حضور قانونی در کانادا برای ادامه تحصیل را می‌دهد. اخذ ویزای تحصیلی کانادا مزایای زیادی دارد که به طور خلاصه ذکر می‌کنیم.

 • شما در کانادا که یک کشور با سیستم آموزشی عالی است تحصیل می‌کنید.
 • هزینه‌های آموزشی و شهریه‌های دانشگاه در کانادا معقول است.
 • با مدرک زبان انگلیسی می‌توانید از اکثر دانشگاه‌های کانادا پذیرش بگیرید و نیاز به یادگیری زبان سوم نخواهید داشت.
 • همسر و فرزندان وابسته شما می‌توانند همراهتان به کانادا سفر کنند.
 • در زمان تحصیل امکان کار پاره وقت برای خود و کار تمام وقت برای همراهانتان وجود دارد.
 • در انتها مدرک تحصیلی ارزشمندی دریافت کرده و آینده شغلی تضمین شده‌ای خواهید داشت.
 • به عنوان فردی که در کانادا تحصیل و کار کرده است؛ شانس شما برای دریافت اقامت دائم و تابعیت کانادا افزایش می‌یابد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی یا دانشجویی کانادا

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید شرایط لازم را داشته باشید. برای مثال اولین شرط مهم این است که بتوانید از یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا پذیرش بگیرید. در ادامه شرایط اخذ ویزای کانادا را بررسی می‌کنیم.

تمکن مالی

پس از اخذ پذیرش باید تمکن مالی خود را ثابت کنید. برای اثبات تمکن مالی باید علاوه بر پرداخت شهریه دانشگاه هزینه یک سال زندگی خود و همراهانتان در حسابتان موجود باشد.

محدودیت سنی

محدویت سنی برای اخذ پذیرش از دانشگاه یا اخذ ویزای تحصیلی وجود ندارد. با این حال ممکن است افسر سفارت با توجه به سن و سایر شرایط شما، شک کند بعد از اتمام تحصیلات قصد ترک کانادا را ندارید و درخواست ویزا را رد کند.

داشتن مدرک زبان

زبان یکی از شرایط مهمی است که هم در اخذ پذیرش تحصیلی و هم در اخذ ویزا تاثیر مثبتی دارد. هرچقدر نمره آزمون زبان شما ( آیلتس یا تافل بسته به دانشگاه) بالاتر باشد شانس پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی شما بیشتر خواهد بود.


البته برای برخی افراد امکان اخذ ویزا بدون مدرک زبان و گذراندن دوره زبان در کانادا قبل از شرکت در کلاس‌های دانشگاه وجود دارد.

وقفه تحصیلی

گپ تحصیلی اگر دلیل منطقی نداشته باشد تاثیر منفی در پذیرش شما خواهد داشت. اما اگر به دلیل کار در مشاغل مرتبط، دوره‌های مرتبط، خواندن زبان یا … باشد تاثیر مثبت هم خواهد داشت.

سایر شرایط

اگر  بیماری‌ خاص یا سوء پیشینه داشته باشید، می‌تواند تاثیر منفی در روند اخذ ویزای تحصیلی کانادا بگذارد.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف

برای اخذ ویزای کانادا در هر مقطعی شرایط خاصی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. در ادامه به صورت خلاصه شرایط اخذ ویزای تحصیلی در هر مقطع را بررسی می‌کنیم.

مدارس

در کانادا دانش آموزان قبل از ورود به دانشگاه باید ۱۲ سال درس بخوانند این دوره ۱۲ ساله به دو دوره دبستان و دبیرستان تقسیم می‌شود. دوره دبستان از ۶ سالگی آغاز شده و تا کلاس ششم ادامه می‌یابد و دوره دبیرستان از کلاس هفتم تا دوازدهم است. مدارس کانادا به سه دسته دولتی، خصوصی و بین‌المللی تقسیم می‌شوند. دانش آموزان خارجی که والدین آنها در کانادا اقامت ندارند باید در مدارس بین‌المللی تحصیل کرده و شهریه بپردازند.

کالج

متقاضیان که با دیپلم ایرانی قصد ورود به کالج‌های کانادا را دارند، باید بدانند که طول دوره کالج ۲ تا ۳ سال است. از طرفی برای ورود به کالج‌ها هم باید حداقل نمره ۶ یا ۶.۵ را کسب کنند.

کارشناسی

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند باید برای تحصیل در این مقطع دیپلم و مدرک زبان آیلتس(حداقل نمره ۶) خود را ارائه دهند. نمره آیلتس با توجه به نوع رشته و نوع دانشگاه متفاوت است. برای دانشجویان بین‌المللی نیز باید مدارک و ریز نمرات ۴ سال آخر تحصیلی، مدرک تحصیلی را ارائه دهیند. همچنین باید تمکن مالی، عدم سوء پیشینه و … اثبات شود تا روند پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی بدون مشکل انجام شود.

دوره کارشناسی در کانادا در اکثر رشته‌ها بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد.  دانشجو در این مدت در هفته می‌تواند ۲۰ ساعت کار پاره وقت داشته باشد تا مخارج خود را تامین کند.

کارشناسی ارشد

در اکثر دانشگاه‌های کانادا برای قبولی در دوره کارشناسی ارشد متقاضی باید در دوره کارشناسی موفق به کسب حداقل معدل ۱۴ شده باشد. برای قبولی در این دوره حداقل نمره آیلتس ۶.۵  نیاز است. دوره کارشناسی در اکثر دانشگاه‌ها حدود ۲ سال طول می‌کشد. امکان انجام کار پاره وقت به صورت ۲۰ ساعت در هفته نیز برای دانشجو وجود دارد.

دکتری

برای قبولی و اخذ ویزا در دوره دکترا باید معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد شما بالای ۱۴ باشد. همچنین موفق به کسب حداقل نمره آیلتس ۶.۵ تا ۷ شوید. این دوره ۳ تا ۵ ساله بوده و کاملا تحقیقاتی است. به همین دلیل در هزینه تحقیقات به دانشجو کمک شده و در واقع در اکثر مواقع به دانشجویان بورسیه تحصیلی داده می‌شود.

برای اخذ پذیرش در دوره دکتری باید پذیرش خود را مستقیما از استاد مربوطه گرفته و با خود استاد مکاتبه کنید. اگر توانستید استاد را قانع کنید شما یک دانشجوی قوی و فعال هستید ( با نمرات بالای مدرک زبان، معدل بالا، مقالات مختلف و …) می‌توانید پذیرش دوره دکتری را بگیرید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای اخذ پذیرش در مقاطع مختلف و اخذ ویزای تحصیلی باید مدارکی که در فهرست زیر نام برده‌ایم را آماده کنید.

 • مدارک هویتی: پاسپورت، شناسنامه، کارت ملی
 • مدارک مالی: نامه تمکن مالی
 • مدارک شغلی: نامه استخدام، رزومه کاری، فیش حقوقی
 • مدارک تحصیلی: دانشنامه‌ها و ریزنمرات، رزومه تحصیلی
 • فایل دیجیتال عکس متقاضی با کیفیت 300 در 400 پیکسل و فرمت JPEG

هزینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا

هزینه تحصیل در کشور کانادا برای هر فردی متفاوت است. معمولا هزینه تحصیل با توجه به نوع دانشگاه، نوع رشته تحصیلی، شهر محل سکونت، تعداد واحدهای درسی و… متغیر خواهد بود.

هزینه دبستان و دبیرستان

هزینه‌های تحصیل در دبستان و دبیرستان‌های کانادا شامل تمکن مالی برای یک سال، شهریه موسسه تحصیلی، بلیط هواپیما، هزینه انگشت نگاری و دوره‌های زبان دانش‌آموز خواهد شد که به طور میانگین در جدول زیر آمده است.

مقطع دبستان و دبیرستانهزینه
شهریه۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار کانادا
تمکن مالی برای یک سال۱۴۰۰۰ دلار
هزینه هواپیمامتغییر حدود ۱۰۰۰ دلار برای اکونومی
هزینه انگشت نگاری و استادی پرمیت۲۳۵ دلار

هزینه کارشناسی

هزینه اخذ ویزای کارشناسی شامل پرداخت مبلغ اپلیکیشن فی دانشگاه، مبلغ تمکن مالی، شهریه دانشگاه، بلیط هواپیما، هزینه انگشت نگاری و پرداخت هزینه گواهی تحصیل (Study Permit) می‌شود که به طور میانگین در جدول زیر آمده است.

مقطع کارشناسیهزینه
شهریه۳۲۰۰۰ دلار کانادا
تمکن مالی برای یک سال۱۴۰۰۰ دلار
هزینه هواپیمامتغییر حدود ۱۰۰۰ دلار برای اکونومی
هزینه انگشت نگاری و استادی پرمیت۲۳۵ دلار

هزینه کارشناسی ارشد

هزینه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد که شامل هزینه پرواز به کانادا، هزینه یک سال زندگی در این کشور که شامل هزینه مسکن و خورد و خوراک و… هم می‌شود در جدول زیر عنوان شده است:

مقطع کارشناسی ارشدهزینه
شهریه۱۹۰۰۰ دلار کانادا
تمکن مالی برای یک سال۱۴۰۰۰ دلار
هزینه هواپیمامتغییر حدود ۱۰۰۰ دلار برای اکونومی
هزینه انگشت نگاری و استادی پرمیت۲۳۵ دلار

هزینه دکتری

هزینه اخذ ویزای دکتری شامل پرداخت مبلغ اپلیکیشن فی دانشگاه، شرکت در آزمون‌ها و اخذ مدارک مورد نیاز، مبلغ تمکن مالی، شهریه دانشگاه، بلیط هواپیما، هزینه انگشت نگاری و پرداخت هزینه استادی پریمیت می‌شود که به طور میانگین در جدول زیر آمده است.

دانشجویان مقطع دکتری معمولا به دنبال اخذ فاند تحصیلی هستند. فاند تحصیلی می‌تواند تمام هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را بپردازد، از طرفی مقدار فاند تحصیلی به استاد، نوع رشته دانشجو و… بستگی دارد. دانشجویان مقطع دکتری سالانه ۱۵ هزار دلار تا ۳۰ هزار دلار فاند تحصیلی دریافت می‌کنند.

مقطع دکتریهزینه
شهریه۲۰۰۰۰ دلار کانادا
تمکن مالی برای یک سال۱۴۰۰۰ دلار
هزینه هواپیمامتغییر حدود ۱۰۰۰ دلار برای اکونومی
هزینه انگشت نگاری و استادی پرمیت۲۳۵ دلار

هزینه های کلی در حالت ها و مقطع های مختلف

هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه علاوه بر  مقطع تحصیلی به شهر زندگی نیز بستگی دارد. هزینه زندگی در شهرهای کوچک کانادا کمتر از شهرهای بزرگ است. در جدول زیر یک دید کلی نسبت به هزینه‌های مقاطع مختلف در شهرهای کوچک و بزرگ کانادا به دست خواهید آورد.

و هزینه‌های شهریه مراکز آموزشی در کانادا در مقاطع مختلف به طور میانگین به صورت زیر است.

مقطعهزینه سالیانه به صورت میانگین
دبستان۸۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ دلار کانادا
دبیرستان۱۲۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ دلار کانادا
مدارس شبانه روزی۳۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ دلار کانادا
کارشناسی۳۲۰۰۰ دلار کانادا
کارشناسی ارشد و دکتری۱۹۰۰۰ دلار کانادا

گام به گام مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای اخذ ویزای تحصیلی باید مدارک خود را به صورت کامل آماده کرده و مراحل اخذ ویزا را به ترتیب طی کنید. در ادامه مراحل اخذ پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی را بررسی می‌کنیم.

مدارک مورد نیاز و پیش نیازها

گام ۱

ابتدا باید به دنبال دانشگاه‌های معتبری باشید که در مقطع مورد نظر شما رشته‌های مورد علاقه‌تان را تدریس می‌کنند. سپس شرایط دانشگاه‌ها را بررسی کنید که کدام دانشگاه، از نظر شرایط موجود، مناسب شما هست و یا شانس اخذ پذیرش از کدام دانشگاه برای شما بیشتر است.

گام ۲

در مرحله دوم باید هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه انتخابی را پرداخت کرده و تمام مدارک و مندرجاتی که دانشگاه اعلام کرده را ارسال کنید و منتظر پاسخ از دانشگاه باشید.

گام ۳

بعد از اخذ پذیرش قطعی از دانشگاه مورد نظر، می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی درخواست خود را ارسال کنید. یکی از شروط مهم اخذ ویزای تحصیلی، داشتن نامه پذیرش است. برای این کار باید به سایت اداره مهاجرت کانادا IRCC اکانتی به نام خود بسازید و تمام مدارک را مطابق با آنچه در سایت عنوان شده است آماده کرده و در اکانت خود آپلود کنید.
برای اخذ ویزای تحصیلی علاوه بر آماده سازی مدارک به یک استادی پلن هم نیاز است. برای نوشتن استادی پلن بهتر است از یک فرد حرفه‌ای کمک بگیرید. در استادی پلن باید توضیح دهید هدف شما از تحصیل در کانادا چیست؟ چرا در کشور خود به تحصیل ادامه نمی‌دهید؟ برنامه شما برای آینده کاری و حرفه‌ای چیست؟

آیا قصد اخذ اقامت دائم کانادا پس از پایان تحصیلات را دارید؟

برای مشاوره رایگان همین حالا کلیک کنید.

گام ۴

در صورتی که بتوانید با استادی پلن آفیسر را قانع کنید که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارید و بعد از اتمام تحصیلات خود به کشورتان بازمی‌گردید، ویزای تحصیلی شما صادر می‌شود. مدت اعتبار ویزا برابر با طول مقطع تحصیلی شما است.
بدین ترتیب بعد از صدور ویزا و سفر به کشور کانادا، استادی پرمیت در فرودگاه برای شما صادر می‌شود. تاریخ اعتبار آن به طول دوران تحصیلتان بستگی دارد. در کنار تحصیل می‌توانید به صورت پاره وقت یا تمام وقت مشغول به کار شوید.

چک لیست نهایی

در این بخش یک چک لیست نهایی ساده و بسیار خلاصه از مراحل اخذ ویزای تحصیلی را برای شما آورده‌ایم.

 • تحقیق و انتخاب دانشگاه‌
 • بررسی شرایط دانشگاه‌های معتبر
 • انتخاب یک دانشگاه مناسب با شرایط خود
 • تکمیل شرایط و مدارک مورد نیاز دانشگاه و ارسال آنها به دانشگاه
 • پرداخت هزینه اپلیکیشن فی
 • اخذ پذیرش قطعی از دانشگاه
 • آماده سازی مدارک و نوشتن استادی پلن
 • گرفتن وقت انگشت نگاری
 • انجام انگشت نگاری
 • دریافت ویزای تحصیلی
 • سفر به کانادا

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

برای کسانی که قصد اخذ پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی کانادا را دارند، زبان و نمره خوب در آزمون آیلتس یا تافل یک فاکتور مهم و تاثیرگذار است. در دوره کارشناسی حداقل نمره آیلتس برای کسب پذیرش ۶ و در دوره کارشناسی ارشد و دکتری ۶.۵ است. با این حال روش‌هایی وجود دارد تا بدون مدرک زبان بتوان ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کرد.

برای مثال برخی از دانشگاه‌ها نمراتی پایینتر از نمره ۶ آیلتس را هم قبول می‌کنند، یا حتی دانشجو بدون مدرک زبان را پذیرش می‌کنند؛ اما این پذیرش مشروط به گذراندن و قبول شدن در دروه‌های زبان پیش از شرکت در کلاس‌های دانشگاه است.

یکی دیگر از راه‌های اخذ ویزای تحصیلی برای کسانی که مدرک زبان ندارند، اخذ ویزای توریستی یا ویزیتوری است. این دست از افراد بعد از ورود به کانادا و در صورتی که شرایط تحصیل را داشته باشند می‌توانند نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند.
برای این کار باید یک پذیرش کاندیشنال از دانشگاه یا کالج بگیرید. سپس باید دوره زبان مورد تایید دانشگاه یا کالج را با موفقیت بگذرانید، با ارائه مدرک زبان به دانشگاه کاندیشنال رفع می‌شود. سپس با درخواست استادی پرمیت وضعیت دانشجو از ویزیتور به دانشجو تبدیل می‌شود.

اخذ ویزای تحصیلی به همراه بورسیه

هزینه‌های تحصیل در کانادا مناسب و معقول است. با این حال برای دانشجویان توانمند بین‌المللی که رزومه قوی داشته ولی توان پرداخت شهریه دانشگاه‌های کاندا را ندارند، بورسیه‌های مختلفی در نظر گرفته شده تا این دانشجویان بتوانند با آرامش و به دور از دغدغه‌های مالی به تحصیل ادامه دهند. اما انواع بورسیه در کانادا چیست و چطور می‌توان همراه با اخذ ویزای تحصیلی بورسیه گرفت؟

بورسیه اسکالرشیپ

این بورسیه تحصیلی برای تشویق افراد به ادامه تحصیل است و برای کسانی در نظر گرفته می‌شود که نمرات آنها بالا باشد. ( هر ترم باید نمرات بالاتر از ۳ که از ۴ نمره است باشد).

این بورس تحصیلی برای تمام مقاطع دانشگاهی و تمامی رشته‌ها در نظر گرفته شده ولی تعداد و مقدار آن برای کارشناسی کم است.

تعداد بورسیه اسکولارشیپ برای مقطع ارشد زیاد است ولی بورسیه کامل نیست و فقط بخشی از هزینه‌های دانشجو پرداخت می‌شود. در دوره دکتری تعداد بورسیه اسکولارشیپ متوسط ولی با پرداخت کامل هزینه‌هاست.

تعداد بورسیه اسکولارشیپ برای مقطع ارشد زیاد است ولی بورسیه کامل نیست و فقط بخشی از هزینه‌های دانشجو پرداخت می‌شود. در دوره دکتری تعداد بورسیه اسکولارشیپ متوسط ولی با پرداخت کامل هزینه‌هاست.

بورسیه جایزه یا Awards

این جایزه‌ها در ازای تحقیقات یا موفقیت علمی به یک فرد و تنها یک بار تعلق می‌گیرد. این جایزه به صورت نقدی بوده و به حساب خود فرد واریز می‌شود البته در اکثر مواقع مبلغ این جایزه آنقدر زیاد نیست که بتواند هزینه‌های دانشگاه را به طور کامل پوشش دهد اما می‌تواند کمک خوبی برای دانشجویان موفق باشد.

به صورت میانگین مبلغ بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد ۱۴ هزار دلار است.

وام تحصیلی

دولت کانادا برای دانشجویانی که توان پرداخت شهریه را ندارند امکان دریافت وام از بانک‌ها را فراهم کرده است. البته مبلغ وام به حساب دانشگاه واریز خواهد شد و دانشجو باید اقساط را به بانک بازگرداند. برای گرفتن چنین وامی دانشجو نیاز به یک ضامن مقیم کانادا خواهد داشت.

حذف شهریه

در برخی مواقع بورسیه دانشجو به صورتی است که دانشجو از پرداخت کامل یا ۵۰ درصدی هزینه‌های دانشگاه معاف می‌شود. البته این تخفیف روی کل شهریه نخواهد بود بلکه روی واحدهای درسی یا هزینه خوابگاه یا بخشی از هزینه‌های دانشگاه است.

دلایل رد شدن (ریجکت) ویزای تحصیلی کانادا

در صورتی که تمامی مراحل را با دقت طی کنید، امکان ریجکت شدن ویزای شما بسیار کم است. با این  حال دلایل زیادی برای رد ویزای تحصیلی وجود دارد. توجه داشته باشید افسرهای سفارت با دقت و حساسیت بسیاری پرونده مربوط به ویزای تحصیلی شما را چک می‌کنند و برخی اوقات ممکن است یک مسئله کوچک باعث ریجکت شدن ویزای شما شود. در ادامه مهمترین دلایل رد ویزای تحصیلی را بررسی می‌کنیم:

 • تکمیل نبودن مدارک تحصیلی
 • عدم تمکن مالی و ضعیف بودن شرایط مالی متقاضی
 • نداشتن بودجه کافی برای سفر
 • Tie: هر موضوعی که نشان دهنده آن باشد که دانشجو قصد بازگشت به کشور خود را ندارد. از نمونه Tieمی‌توان به عدم وابستگی به کشور مبدا، حضور اعضای خانواده و بستگان در کانادا، عدم وابستگی مالی در کشور مبدا و…. اشاره کرد.
 • ممکن است توصیه نامه خوبی ننوشته باشید و هدف شما از ادامه تحصیل در کانادا برای افسر سفارت مشخص نباشد.
 • و …

کار در کانادا با ویزای تحصیلی

دانشجویان در کانادا برای تامین هزینه‌های زندگی خود اجازه کار دارند. البته افرادی که ویزای تحصیلی دارند اجازه کار پاره وقت تنها برای ۲۰ ساعت در هفته را دارند.

دانش آموزان دوران دبیرستان در صورت داشتن استادی پرمیت اجازه کار به صورت پاره وقت را خواهند داشت.

دانشجویان دوره دکتری هم در صورت کار روی پروژه تحقیقاتی در شرکت‌ها اجازه کار پاره وقت نخواهند داشت.

همراهان فرد متقاضی با دریافت ویزای کار کانادا امکان کار تمام وقت و نامحدود در کانادا را دارند.

ویزای همراه تحصیلی کانادا

فردی که موفق به اخذ ویزای تحصیلی می‌شود می‌تواند همسر و فرزندان وابسته به خود را نیز به کانادا ببرد. فرزندان وابسته شامل فرزندان زیر ۲۲ سال و فرزندان بالای ۲۲ سال که مشکلات جسمی و ذهنی دارند می‌شوند.

فرد متقاصی باید به ازای هر همراه برای یک سال تمکن مالی داشته باشد. فرزندان متقاضی نیز می‌توانند در مدارس ابتدایی و دبیرستان کانادا به طور رایگان تحصیل کنند.

نکات تکمیلی درباره زندگی دانشجویی در کانادا

در ادامه با اطلاعات تکمیلی و مختصر درباره زندگی در کانادا و وضعیت متقاضیان پس از پایان تحصیل با شما هستیم.

هزینه های زندگی

هزینه زندگی دانشجویان در کشور کانادا با توجه به شهر محل سکونت آن‌ها متفاوت است.  البته هزینه زندگی هر فردی به شیوه و سبک زندگی آن بستگی دارد. در جدول زیر میانگین هزینه زندگی در این کشور عنوان شده است:

میانگین هزینه ماهیانه زندگی در کانادا

نوع هزینهمیانگین هزینه در شهرهای بزرگمیانگین هزینه در شهرهای کوچک
محل اقامت۱۱۳۰ دلار کانادا۷۰۰ دلار کانادا
خوراک۳۲۰ دلار کانادا۲۴۰ دلار کانادا
حمل و نقل۹۸ دلار کانادا۷۸ دلار کانادا
درمان۴۰ دلار کانادا۴۰ دلار کانادا
خرید کتاب و …۴۰ دلار کانادا۳۵ دلار کانادا
تفریحات۸۰ دلار کانادا۷۰ دلار کانادا

هزینه های تحصیلی

هزینه‌های تحصیلی در کانادا بالا نیست. در واقع کانادا جزو کشورهایی است که هزینه‌های بسیار پایینی برای تحصیل در نظر گرفته است. اما به علت بالا بودن قیمت دلار ممکن است شهریه‌ها برای دانشجویان ایرانی بالا باشد.

موقعیت کار پس از تحصیل

دانشجویانی که در کانادا تحصیل کرده‌اند پس از پایان دوره تحصیل می‌توانند اقدام به اخذ ویزای کار کانادا کنند. با اخذ ویزای کار و کسب تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی در کانادا فرد می‌تواند راحت‌تر اقدام به دریافت اقامت دائم کند.

اعتبار ویزای کاری برابر با طول تحصیل دانشجو در این کشور است. به عنوان مثال دانشجویانی که سه سال تحصیل کرده‌اند برای مدت سه سال ویزای کاری به آن‌ها تعلق می‌گیرد. برای دریافت ویزای کار نیازی به داشتن درخواست کاری از کارفرما نیست. اگر ویزای تحصیلی شما به پایان رسیده است بهتر است سریعا برای اخذ ویزای کاری اقدام کنید. برنامه اخذ ویزای کار در هر استانی با تجه به قوانینی که دارند کمی متفاوت است. به همین دلیل اخذ ویزای کاری به نوع استان بستگی دارد.

امکان کسب اقامت پس از تحصیل

با اینکه شما در توصیه نامه ثابت کردید پس از پایان تحصیل کانادا را ترک خواهید کرد، ولی به عنوان فردی که چندین سال تنها یا با خانواده در کانادا زندگی ، تحصیل و کار کرده است امکان کسب اقامت دائم و پس از آن کسب تابعیت کانادا را دارید.

دریافت اقامت کانادا بعد از تحصیل از طریق دریافت ویزای کاری، سرمایه گذاری در کانادا، پناهندگی در کانادا، ازدواج با یک کانادایی ممکن است.

آیا قصد اخذ اقامت دائم کانادا پس از پایان تحصیلات را دارید؟

برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا کلیک کنید.

بهنام فارسی

بهنام فارسی

بهنام، موسس و مدیرعامل کن‌اپلای و فارغ التحصیل ارشد از دانشگاه کنکوردیا کانادا، باور دارد که با افزایش تعداد افراد متقاضی به مهاجرت تحصیلی، افراد و مسئولین حوزه‌های مرتبط باید دست به دست هم بدهند، تا این فرایند را برای دانشجویان اینترنشنال، آسان‌تر و ارزان‌تر شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید

سوالات متداول

سوالات متداول در مورد تحصیل در خارج از کشور

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی چقدر است؟
برای دریافت ویزای کانادا از زمان اقدام تا زمان دریافت معمولا 2 تا 4 ماه زمان نیاز است.
گپ تحصیلی چه تاثیری روی فرایند ویزای تحصیلی می‌گذارد؟
وقفه تحصیلی اگر به دلیل تفریح و استراحت باشد در روند پذیرش و اخذ ویزا تاثیر منفی دارد ولی اگر فرد مشغول به کار مرتبط به رشته تحصیلی، مطالعه زبان، شرکت در دوره‌ها و ... باشد تاثیر منفی نخواهد داشت.
برای ویزای تحصیلی بهتر است همراه همسر اقدام کنیم یا جداگانه؟
بهتر است ابتدا متقاضی، ویزای تحصلی خود را دریافت کرده و در کانادا مستقر شود. سپس خانواده متقاضی اقدامات لازم را انجام دهند. اقدام همزمان متقاضی و همراهان می‌تواند باعث ریجکت ویزای تحصیلی شود.
آیا مدرک زبان برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اجباری است؟
داشتن مدرک زبان برای اخذ پذیرش از اکثر دانشگاه‌های کانادا و اخذ ویزای کانادا تاثیر مثبت دارد. اما برای برخی دانشگاه‌ها داشتن مدرک زبان اجباری نیست.
تغییر دانشگاه یا کالج پس از اخذ ویزای کانادا ممکن است؟‌
امکان تغییر کالج و دانشگاه و حتی تغییر مقطع وجود دارد.

سوالات شما

شما میتوانید دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید و یا به منظور پاسخگویی به سوالات خود اقدام به رزرو وقت مشاوره کنید.

ازما بپرسید!

شما میتوانید دیدگاه و سوالات خود را در قسمت زیر برای ما ارسال کنید. ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستیم.

آدرس ایمیل شما مننتشر نمی شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید

همین حالا شروع کن!

شما می توانید زمان و روز مورد نظر خود را برای مشاوره رزرو کنید تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی و بهترین مسیر پیشرفت تحصیلی را به شما ارائه دهند.

مشاوران مجرب و حرفه‌ای

مشاوران مجرب و حرفه‌ای

با رزرو وقت مشاوره رایگان فرآیند پذیرش تحصیلی خود را همین حالا شروع کن.

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

مشاوران حرفه‌ای ما در تلاش هستند تا به آنچه‌ که لایق آن هستید برسید.

CanApply Newsletter Icon

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه "کن‌اپلای" علاوه بر دریافت اخرین اخبار مربوط به مهاجرت به کشورکانادا، از 50 دلار تخفیف ویژه کاربران نیز بهره‌مند شوید
کلیه حقوق این سرویس محفوظ و متعلق به شرکت کن‌اپلای می‌ باشد.