تحصیل در کانادا – هر آنچه در سال 2023 باید بدانید

کانادا جزو هشت کشور برتر جهان از نظر اقتصادی و صنعتی است.همچنین اختصاص بودجه بالا برای سیستم آموزشی باعث شده تا سطح کیفی تحصیلات در این کشور بالا باشد.

کانادا از نظر اقتصادی و صنعتی، جزو هشت کشور برتر جهان است. تحصیل و زندگی در این کشور با هزینه بسیاری همراه است و به همین دلیل به عنوان یکی از گران‌ترین کشورهای جهان شناخته می‌شود. البته بسیاری از دانشجویان برای کاهش هزینه‌ی زندگی و هزینه تحصیل خود، شهرهای ارزان قیمت آن مانند کبک، مونترال و…. را انتخاب می‌کنند.
اگرچه کانادا یکی از محبوب‌ترین کشورها برای تحصیل است؛ اما نکات زیادی وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی از آن‌ها آگاه نیستند.  اطلاعات زیادی درباره مراحل اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی، زندگی دانشجویی در کانادا، قوانین کانادا و …. وجود دارد که هر متقاضی باید از آن‌ها مطلع باشد. تحصیل در کانادا می‌تواند بسیار هیجان‌‌انگیز باشد، اما در صورت نداشتن اطلاعات کافی، می‌تواند دانشجو را از لحظه ورود به کانادا با چالش‌های مختلفی روبه‌رو کند. با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره تحصیل در کانادا بررسی کنیم.

کتاب راهنمای جامع دریافت ویزای کانادا

برای دریافت رایگان کتاب لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

مزایای تحصیل در کانادا

کشور کانادا یک کشور پیشرفته است که تحصیل در آن می‌تواند برای هر دانشجویی مزایای بسیاری به همراه داشته باشد. محبوبیت بالای دانشگاه‌ها و موسسات این کشور، رتبه بالای دانشگاه‌ها در رنکینگ جهانی و…. باعث شده تا این کشور مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی باشد.

در این بخش به مهم‌ترین مزایای تحصیل در کانادا اشاره می‌کنیم.

 • کیفیت آموزش در کانادا بسیار بالا بوده و در انتها مدرک دانشگاهی ارزشمندی اخذ خواهید کرد.
 • زبان اکثر ایالت‌های کانادا انگلیسی است و نیازی به یادگیری زبان جدید ندارید.
 • هزینه زندگی و تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی این کشور برای دانشجویان بین‌المللی شاید کمی بالا باشد، اما برای افرادی که مقیم کانادا هستند با توجه به امکانات و خدمات یک هزینه معقول و منطقی است.
 • در زمان ادامه تحصیل دانشجو، همسر او می‌تواند کار پاره وقت داشته باشد.
 • برای اکثر دانشجویان بین‌المللی امکان اقامت دائم بعد از فارغ‌التحصیلی وجود دارد.
 • در برخی استان‌ها در صورت معافیت مالیاتی تا ۷۰ درصد مبلغ شهریه بازگردانده می‌شود.
تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا و اخذ ویزای تحصیلی

برای اینکه بتوانید از دانشگاه‌های کانادا پذیرش تحصیلی گرفته و سپس ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید باید شرایط زیر را داشته باشید:

سن

معمولا در یک بازه سنی شانس پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی متقاضیان بسیار بالاست. بهترین سن برای مقاطع تحصیلی کشور کانادا عبارتنداز:

 • بهترین سن برای ورود به کالج بین ۱۸ تا ۲۵ سال است.
 • بهترین سن برای ورود به مقطع کارشناسی ۱۸ تا ۲۷ سال است.
 • بهترین سن برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد ۲۲ تا ۳۲ سال است.
 • بهترین سن برای ورود به مقطع دکترا هم ۲۵ تا ۴۰ سال است.

زبان

تسلط به زبان برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا بسیار مهم است. برای اثبات تسلط به زبان دریافت نمره قابل قبول در آزمون آیلتس مهم است. توجه کنید هر دانشگاهی در هر مقطعی معیار خود را برای حداقل نمره آیلتس دارد. به همین دلیل ابتدا دانشگاه مورد نظر را انتخاب کرده و سپس بررسی کنید در مقطع و رشته تحصیلی مورد نظر شما حداقل نمره آیلتس چقدر است.
به طور کلی مدارک زبان انگلیسی قابل قبول در دانشگاه‌های کشور کانادا آیلتس، تافل، دولینگو هستند.
امکان اخذ ویزای تحصیلی بدون داشتن مدرک زبان نیز وجود دارد. در این‌صورت دانشجو باید ابتدا یک دوره آموزش زبان در کانادا گذرانده بعد وارد دانشگاه شود.

تحصیل در کانادا

گپ تحصیلی

به وقفه‌ تحصیلی که بین دو مقطع تحصیلی ایجاد می‌شود، گپ تحصیلی می‌گویند. برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا این گپ می‌تواند باعث عدم دریافت پذیرش شود. برخی افراد نیز با اینکه پذیرش دانشگاه را دریافت می‌کنند به دلیل گپ تحصیلی و اهمیت آن از نظر سفارت‌ها ممکن است ریجکت شوند. گپ تحصیلی به خصوص برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌هایی که رقابت بالایی دارند مشکل ایجاد می‌کند.
داشتن شغل مرتبط با رشته تحصیلی، ازدواج، خدمت سربازی، ادامه تحصیل و….. از مواردی است که می‌تواند آفیسر را در رابطه با گپ تحصیلی توجیه کند.

اگر گپ تحصیلی به دلیل تحصیل در رشته تحصیلی دیگر، تقویت زبان، شرکت در دوره‌های مرتبط و… باشد، تاثیر منفی در اخذ پذیرش و دریافت ویزا ندارد.

تمکن مالی

داشتن تمکن مالی یکی از شرایط مهم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا است. یعنی فرد باید علاوه بر پرداخت هزینه‌های پذیرش و شهریه دانشگاه، هزینه یک سال زندگی در کانادا را نیز در حساب خود داشته باشد تا بتواند موفق به اثبات تمکن مالی و اخذ ویزای تحصیلی شود.

اگر شهریه دانشگاه را از مخارج کلی دانشجو کم کنیم؛ مبلغی که برای یک سال زندگی در کانادا باید در حساب فرد وجود داشته باشد به صورت زیر است:

تعداد افرادهزینه یک سال زندگی
دانشجو18000 دلار کانادا
یک همراه6000 دلار کانادا
بیش از یک همراه به ازای هر همراه5000 دلار کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل با توجه به شهر محل سکونت، نوع مدرسه یا دانشگاه، نوع رشته، تعداد واحدهای درسی و… متفاوت است.

جدول هزینه‌ها در مقاطع تحصیلی مختلف

جدول هزینه‌ها و شهریه‌های زیر میانگینی از شهریه‌ تمامی مراکز آموزشی و دانشگاه‌های کانادا است.

مقطعهزینه سالیانه به صورت میانگین
مدارس۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار کانادا
کارشناسی۲۰۰۰۰ دلار کانادا
کارشناسی ارشد و دکتری۱۶۰۰۰ دلار کانادا

توجه داشته باشید هزینه دبستان و دبیرستان برای فرزندان افرادی که ویزای تحصیلی یا ویزای کار دارند در مدارس دولتی رایگان است.

تحصیل در کانادا

هزینه‌های زندگی

هزینه زندگی هر دانشجویی در کشور کانادا به عوامل بسیاری بستگی دارد. سبک زندگی فرد، خورد و خوراک، حمل و نقل، تفریح، شهر محل سکونت و…. متغیر خواهد بود. اما به طور میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در شهرهای کوچک کانادا حدود ۱۲ هزار دلار، در شهرهای بزرگ و گران‌ترحدود ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار و هزینه زندگی همراه دانشجو حدود ۶ هزار دلار است.

نوع هزینهمیانگین هزینه در شهرهای بزرگمیانگین هزینه در شهرهای کوچک
محل اقامت1500 دلار کانادا1000 دلار کانادا
خوراک320 دلار کانادا240 دلار کانادا
حمل و نقل98 دلار کانادا78 دلار کانادا
درمان40 دلار کانادا40 دلار کانادا
خرید کتاب و …40 دلار کانادا35 دلار کانادا
تفریحات80 دلار کانادا70 دلار کانادا

تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در کانادا

قانون کانادا این اجازه را به ایالت‌ها می‌دهد تا قوانین آموزشی مخصوصی تنظیم کنند. با این حال تفاوت زیادی در قوانین آموزشی بین ایالت‌ها وجود ندارد.

در اکثر ایالت‌ها دانش‌‌آموزان قبل از ورود به دانشگاه باید دوره ۱۲ ساله تحصیل را تکمیل کنند. این دوره تحصیل در مدارس دولتی رایگان است.

 • دوره دبیرستان در کانادا در بیشتر استان‌های این کشور حدود ۶ سال است.
 • تحصیلات در مقطع لیسانس بعد از اتمام دبیرستان امان‌پذیر استو این دوره‌ها معمولا ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد.
 • دوره فوق لیسانس یک یا دو سال طول می‌کشد و به دو صورت شرکت در کلاس‌ها و گذراندن واحدهای درسی به مدت دو سال یا تحصیل به مدت یک سال و نیم تا دو سال همراه با اخذ پروژه تحقیقاتی است.
 • دوره دکتری در کانادا کاملا پروژه‌محور بوده و بین ۳ تا ۵ سال ممکن است طول بکشد.
تحصیل در کانادا

بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل

کانادا یک کشور وسیع است که شهرهای زیادی دارد. زمانی که برای انتخاب دانشگاه و اپلای تحقیق می‌کنید؛ باید به انتخاب شهر مناسب نیز توجه کنید. بزرگ بودن یک شهر ملاک مناسبی برای انتخاب شهر و دانشگاه نیست؛ بلکه مجموعه‌ای از عوامل مثل دانشگاه مناسب، محدودیت مالی شما و … می‌توانند در انتخاب بهترین دانشگاه و اپلای کردن مهم باشند.

بهترین رشته های تحصیلی در کانادا

قطعا بهترین رشته تحصیلی برای شما رشته‌ای است که به آن علاقه دارید. در این بخش ما بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا را بر اساس میزان شهریه دانشگاه، شرایط بازار کار پس از اتمام تحصیل و میزان درآمد معرفی می‌کنیم.

 • کامپیوتر و IT
 • مدیریت مالی مانند بانکداری، بیمه ، بورس، حسابداری، مدیریت دارایی و …
 • مهندسی‌ها مانند مهندسی عمران، مکانیک، الکترونیک، شیمی، صنایع و …
 • علوم فیزیک و زمین شناسی مانند نجوم، زمین شناسی، ژئوانفورماتیک، فیزیک پزشکی و …
 • علوم پزشکی و حوزه سلامت مانند، پزشکی، پرستاری، داروسازی، بیوتکنولوژی و …
 • ریاضیات و آمار
 • روان‌شناسی و منابع انسانی
 • و….

بهترین دانشگاه های کانادا

اگر قصد دارید در بهترین دانشگاه‌های کانادا تحصیل کنید و محدودیت خاصی ندارید؛ بهتر است با بهترین دانشگاه‌های کانادا آشنا شوید. جدول زیر برترین دانشگاه‌های کانادا در سال 2021 را فهرست کرده‌ایم. این جدول بر اساس رنکینگ جهانی  (QS)تنظیم شده است.

شهردانشگاهرنکینگ جهانیرنکینگ کانادا
تورنتودانشگاه تورنتو۲۹۱
مونترالدانشگاه مک گیل۳۵۲
ونکووردانشگاه بریتیش کلمبیا۵۱۳
ادمونتوندانشگاه آلبرتا۱۱۳۴
مونترالدانشگاه مونترال۱۳۷۵
همیلتوندانشگاه مک مستر۱۴۰۶
واترلودانشگاه واترلو۱۷۳۷

مراحل اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل در کانادا

حالا که با مزایا و شرایط تحصیل در کانادا آشنا شدید؛ شاید برایتان سوال پیش بیاید که مدارک لازم برای پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی کانادا چیست؟ مراحل اپلای و اخذ ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

مدارک مورد نیاز و پیش نیازها

در این قسمت مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا را به صورت دقیق برایتان فهرست کرده‌ایم.

 • اصل و کپی ( اسکن) تمامی صفحات پاسپورت معتبر
 • مدارک تحصیلی همراه با ریز نمرات در قالب Pdf
 • ترجمه رسمی شناسنامه، سند ازدواج و کارت پایان خدمت
 • ترجمه رسمی گواهی شغلی متقاضی و همراهان
 • ترجمه رسمی مدارک مالی مانند گواهی صورت حساب بانکی و تعهدنامه مالی
 • رزومه تحصیلی و شغلی متقاضی و همراهان در فرمت word
 • انگیزه‌‌نامه در فرمت word
 • Research proposal برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • مدرک زبان و مدرک آزمون آیلتس، تافل و سایر آزمون‌ها در فرمت Pdf
 • مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی
 • گواهی صورت حساب بانکی ۴ ماه اخیر قبل از تقاضا
 • دو قطعه عکس پاسپورتی متقاضی و دو قطعه عکس پاسپورتی هر یک از همراهان پشت نویسی شده ( نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد)
 • اصل و ترجمه گواهی عدم سوء پیشینه متقاضی

گام اول – انتخاب دانشگاه

در مرحله اول شما باید به خوبی تحقیق کنید و با دانشگاه‌های کشور کانادا آشنا شوید. سپس بهترین دانشگاه در زمینه رشته تحصیلی مورد علاقه خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید دانشگاه انتخابی کد DLI داشته باشد. یعنی در فهرست دانشگاه‌هایی که اجازه جذب دانشجوی خارجی دارند؛ قرار داشته باشد.

گام دوم – اپلای و پرداخت اپلیکیشن فی

پس از انتخاب رشته و دانشگاه مورد‌نظر به سایت دانشگاهی که انتخاب کردید رفته و شرایط پذیرش را به خوبی مطالعه کنید. میزان هزینه اپلیکیشن فی، شهریه دانشگاه، نمره مد نظر برای آزمون آیلتس، گپ تحصیلی، میانگین معدل مورد نظر و … همگی مهم هستند. اگر برخی شرایط را ندارید؛ مثلا مدرک آیلتس ندارید برای تکمیل شرایط و آماده کردن مدارک خود اقدام کنید.
شما باید مدارک مورد نیاز دانشگاه را در قالبی که خود دانشگاه اعلام کرده ارسال کنید و بعد هزینه اپلیکیشن فی را بپردازید. توجه کنید در اکثر دانشگاه‌ها امکان ویرایش اطلاعات بعد از پرداخت هزینه اپلیکیشن فی وجود ندارد.

گام سوم- درخواست برای ویزا

بعد از اخذ پذیرش قطعی از دانشگاه مورد نظر، می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی درخواست خود را ارسال کنید. یکی از شروط مهم اخذ ویزای تحصیلی، داشتن نامه پذیرش است. برای این کار باید به سایت اداره مهاجرت کانادا IRCC اکانتی به نام خود بسازید و تمام مدارک را مطابق با آنچه در سایت عنوان شده است آماده کرده و در اکانت خود آپلود کنید.
برای اخذ ویزای تحصیلی علاوه بر آماده سازی مدارک به یک استادی پلن هم نیاز است. برای نوشتن استادی پلن بهتر است از یک فرد حرفه‌ای کمک بگیرید. در استادی پلن باید توضیح دهید هدف شما از تحصیل در کانادا چیست؟ چرا در کشور خود به تحصیل ادامه نمی‌دهید؟ برنامه شما برای آینده کاری و حرفه‌ای چیست؟

مهم‌ترین نکته در نوشتن استادی پلن، تاکید بر این موضوع است که پس از پایان تحصیلات، کانادا را ترک می‌کنید یا نه.

تحصیل در کانادا

گام چهارم- دریافت مجوز تحصیل

بعد از آماده سازی مدارک، نوشتن استادی پلن باید مدارک را به سایت IRCC سابمیت کنید. بعد از پرداخت هزینه می‌توانید نسبت به اخذ وقت انگشت نگاری اقدام کنید.
متاسفانه به دلیل عدم فعالیت سفارت کانادا در ایران، برای انگشت نگاری باید به یکی از دفاتر VAC کشورهای همسایه مراجعه کنید.
بعد از صدور ویزا و سفر به کشور کانادا، استادی پرمیت در فرودگاه برای شما صادر می‌شود. تاریخ اعتبار آن به طول دوران تحصیلتان بستگی دارد. در کنار تحصیل می‌توانید به صورت پاره وقت یا تمام وقت مشغول به کار شوید.

شرایط پذیرش مشروط در کانادا چیست؟

پذیرش مشروط یا پذیرش موقت که به نام‌های  Conditional Acceptance  یا  Conditional Admission هم شناخته می‌شود، به این معنا است که فرد تا زمانی که مدارک خود را تکمیل کند به صورت موقت در دانشگاه تحصیلات خود را ادامه می‌دهد. کسانی می‌توانند نسبت به اخذ پذیرش مشروط دانشگاه‌ها و کالج‌های کشور کانادا اقدام کنند که نتوانسته‌اند مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی را با نمره قابل قبول به دانشگاه ارائه دهند. برخی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش مشروط دانشجویان را انجام می‌دهند، این دسته از دانشگاه‌ها از سطح علمی بالایی برخوردار هستند.
برای پذیرش مشروط در دانشگاه‌های این کشور هم باید شرایط و مدارک لازم را داشته باشید. به طور کلی می‌توان گفت افرادی که در گروه‌های زیر قرار دارند می‌توانند نسبت به پذیرش مشروط اقدام کنند:

 • کسانی که هنوز اصل مدرک تحصیلی خود را دریافت نکرده‌‌اند.
 • کسانی که در آزمون زبان شرکت نکرده‌اند و نمره زبان ندارند.
 • کسانی که نمره زبانشان کمتر از حد مجاز است.

تحصیل در دانشگاه‌های کشور کانادا در هر مقطع تحصیلی به مدارک خاصی نیاز دارد. ثبت نام مشروط هم بدین گونه است، به مدارک و شرایط خاصی نیاز دارد. در ادامه با مراحل پذیرش مشروط در دانشگاه‌های این کشور آشنا خواهید شد:

مرحله اول: ابتدا باید برای پذیرش مشروط در دانشگاه مورد نظر درخواست خود را ارسال کنید. در برخی دانشگاه‌ها متقاضی باید به طور مستقیم پذیرش مشروط را انتخاب کنند. در حالی که در بیشتر دانشگاه‌ها با وارد کردن مدارک و نمره زبان، دانشگاه به صورت پیش فرض پذیرش مشروط را برای دانشجو انتخاب می‌کند.

مرحله دوم: در صورتی که دانشگاه با پذیرش متقاضی موافقت کند نامه‌ای مبنی بر پذیرش مشروط در دانشگاه مورد نظر برای متقاضی صادر می‌شود.

مرحله سوم: در این مرحله باید یک یا چند شرط لازم برای تبدیل پذیرش مشروط به دائمی را انجام دهید. این شرایط عبارتنداز:

 • رسیدن به نمره کیفی مورد نظر از جانب دانشگاه
 • یک برنامه فشرده زبان انگلیسی
 • کسب درجه بالا در آموزش‌های زبان انگلیسی
 • آموزش در رابطه با مدرک آیلتس و تافل و دیگر آزمون‌ها

مرحله چهارم: در صورت کسب نمره قابل قبول در نهایت پذیرش مشروط به پذیرش دائمی یا کامل تبدیل می‌شود.

برای پذیرش مشروط در دانشگاه‌های کانادا باید بعد از پر کردن فرم پذیرش، هزینه لازم را پرداخت کنید تا دانشگاه پرونده شما را مورد بررسی قرار دهد. اما دانشجویان برای پذیرش مشروط به مدارک زیر نیاز دارند:

 • مدارک تحصیلی بین‌المللی ازجمله دیپلم، گواهی تحصیلی، مدارک مقاطع قبلی، ریزنمرات تحصیلی و…..
 • فرم تمکن مالی
 • اسناد مالی چون فیش اپلیکیشن فی، پرداخت هزینه انگشت نگاری و…
 • مدارک شناسایی چون گذرنامه، شناسنامه و…..

همه چیز درباره بورسیه تحصیلی در کانادا

با اینکه هزینه تحصیل در کانادا مناسب است اما به دلیل تورم بالای قیمت دلار در ایران همچنان این هزینه‌ها بالاست. قطعا بهترین راه برای دانشجویانی که قصد تحصیلات در کانادا با کمترین هزینه را دارند، دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های کاناداست. در ادامه انواع بورسیه‌های تحصیلی در کانادا را بررسی می‌کنیم.

از انواع بورسیه‌های تحصیلی مراکز دولتی برای دانشجویان بین‌المللی می‌توان به بورسیه تحصیلی فوق دکترا، بورسیه جوایز تحقیقاتی، بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی و بورسیه وانیر کانادا برای دانشجویان مهندسی اشاره کرد.

از انواع بورسیه مراکز و دانشگاه‌های غیر‌دولتی کانادا می‌توان به بورسیه ترودو، بورسیه Surfshark و بورسیه AVEF  و… اشاره کرد.

به طور کلی اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در کشور کانادا کار مشکلی است. دولت کانادا بورسیه تحصیلی را بیشتر برای دانشجویان بومی این کشور در نظر گرفته است.
بیشتر دانشجویان بین‌المللی به دنبال اخذ فاند تحصیلی هستند تا بتوانند به کمک آن در دانشگاه‌های این کشور تحصیلات خود را ادامه دهند. اخذ فاند تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی و دکترا رایج است، برای این کار باید به دنبال استادی باشید تا در ازای کار تحقیقاتی، درآمد ماهانه‌ای برای شما در نظر بگیرد.

شرایط کار دانشجویی (همزمان با تحصیل) در کانادا

اگر ویزای تحصیلی معتبر داشته باشید، به‌ صورت پاره‌‌وقت ( هفته‌ای 20 ساعت) می‌توانید کار کنید. البته باید SIN Number که یک کد 9 رقمی و شبیه به کد شناسایی است را دریافت کرده تا اجازه کار داشته باشید.

برای دانش‌‌آموزان دوره دبیرستان یا دانشجویانی که ملزم به گذراندن دوره‌های پیش نیاز، دوره زبان و … هستند؛ امکان کار به صورت پاره‌وقت و تمام‌‌وقت وجود ندارد.

تا زمانی که ویزای تحصیلی متقاضی منسوخ نشود، همسر و همراه دانشجو با اخذ ویزای کاری می‌توانند بدون هیچ محدودیتی کار تمام‌‌وقت داشته باشند.

تحصیل در کانادا

روش های پر کردن گپ تحصیلی در کانادا

گپ تحصیلی به وقفه تحصیلی بین دو مقطع گفته می‌شود که دانشجو بنابر دلایل مختلف از ادامه تحصیل در این دوران منصرف شده است. در حال حاضر گپ تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی یک عامل منفی در ثبت نام و پذیرش در دانشگاه‌های کانادا است. گپ تحصیلی می‌تواند به یک عامل مهم در ریجکت ویزای تحصیلی فرد تبدیل شود و مانع ادامه تحصیل آن در دانشگاه‌های کانادا شود.
به همین دلیل بهتر است فاصله زیادی از فارغ‌التحصیلی تا شروع مقطع جدید وجود نداشته باشد. این فاصله می‌تواند تاثیر منفی بر پذیرش دانشجو بگذارد. گپ تحصیلی می‌تواند به هر دلیلی برای فرد ایجاد شود، ازجمله دلایلی که گپ تحصیلی را توجیه می‌کند عبارتنداز:

 • ارائه sop و cv قوی و معتبر
 • ارائه مقاله‌های معتبر چاپ شده در سایت‌های علمی و معتبر
 • قراردادها و سوابق کاری دانشجو
 • ارائه سوابق پزشکی در صورت بیمار بودن دانشجو
 • نمره بالا در آزمون زبان
 • خدمت سربازی
 • ازدواج دانشجو

ویزای همراه تحصیلی

همسر یا فرد همراه متقاضی می‌تواند هم  به صورت همزمان با متقاضی یا بعد از دریافت ویزای تحصیلی متقاضی، درخواست ویزای  Open Work Permitیا ویزای همراه توریستی دهد.
منظور از همراه و شریک، همسر رسمی فرد متقاضی است. به علاوه فرزندان زیر ۲۲ سال فرد متقاضی که هنوز به پدر و مادر خود وابسته هستند یا فرزندان بالای ۲۲ سال که به دلیل مشکلات ذهنی و فیزیکی به پدر و مادر خود وابسته هستند می‌توانند جزو همراهان باشند.

شرط مهم برای پذیرش ویزای تحصیلی با همراه، توانایی تمکن مالی متقاضی برای ‌متقاضی و همراهان به کشور خودشان است، یعنی متقاضی و همراهان باید به کشور خود وابستگی شغلی، عاطفی و … داشته باشند و ثابت کنند به دلیل همین وابستگی‌ها پس از پایان تحصیلات متقاضی، کانادا را ترک می‌کنند.

اما همراهان دانشجو با چه نوع ویزایی می‌توانند در این کشور زندگی کنند؟ در ادامه با انواع ویزای همراه دانشجو آشنا خواهید شد:

ویزای گاردین

ویزای گاردین این امکان را به والدین می‌دهد تا بتوانند در طول تحصیل در کنار دانش آموز در این کشور زندگی کنند. این ویزا مخصوص دانش آموزانی است که زیر ۱۸ سال سن دارند و به همین دلیل باید یک سرپرست یا قیم در این کشور داشته باشند.

ویزای کاری

در صورتی که همسر دانشجو شاغل باشد، می‌تواند از طریق کاری اقدام به اخذ ویزای همراه کند. بدین ترتیب در کشور کانادا مشغول به کار می‌شود، برای اخذ این نوع ویزا فرد باید کار تمام وقت داشته باشد.  

ویزای توریستی همراه

در بسیاری از مواقع همسر دانشجو می‌تواند همزمان با درخواست ویزای دانشجو، درخواست ویزای توریستی دهد. معمولا دولت کانادا مدت زمان ویزای توریستی همسر دانشجو را با توجه زمان قید شده در استادی پریمیت دانشجو ثبت می‌کنند.

شرایط اخذ بیمه دانشجویی در کانادا

تمام دانشجویان بین‌المللی در کشور کانادا باید تحت پوشش بیمه باشند. البته دانشجویانی که قصد حضور در دوره‌های ۶ ماهه را دارند بهتر است از بیمه اورژانسی استفاده کنند. اما اگر برای تحصیل در دوره‌های بلند مدت اقدام کرده‌اند، باید از بیمه‌های کامل‌تری استفاده کنند.

بیمه دانشجویان معمولا به دو دسته بیمه دولتی و بیمه خصوصی تقسیم می‌شود. بیشتر دانشجویان از بیمه دولتی استفاده می‌کنند. این بیمه شامل مراقبت‌های اولیه، خدمات عمومی بیمارستان، فیزیوتراپی، دندانپزشکی و… است. این بیمه خدمات مربوط به چشم پزشکی را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهند.
اما بیمه خصوصی در مقایسه با بیمه دولتی ارزش بیشتری دارد، از این رو دانشجو باید هزینه بالاتری برای این بیمه بپردازد. به همین دلیل شاید گزینه مناسبی برای دانشجویان نباشد. این بیمه در مقایسه با بیمه دولتی خدمات بیشتری به متقاضیان ارائه می‌دهد و از طرفی برای درمان نیازی نیست در صف انتظار باشید، این بیمه حدود ۸۰ درصد هزینه را پرداخت می‌کند.
هر استانی در کشور کانادا با توجه به خدمات بیمه‌ای که ارائه می‌دهد شرایط و هزینه متفاوتی دارند. بهتر است ابتدا استان محل سکونت خود را انتخاب کنید تا هزینه بیمه را در آن مورد بررسی قرار دهید.

روش های رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

ریجکت شدن ویزای تحصیلی دلایل بسیاری دارد که دانشجویان با دانستن و آگاهی از این دلایل می‌توانند از ریجکت شدن ویزای خود جلوگیری کنند. اما در ادامه به مهم‌ترین دلایلی که منجر به ریجکت شدن ویزای تحصیلی دانشجویان می‌شود اشاره خواهیم کرد. این دلایل منجر به بیشترین آمار ریجکتی در میان ویزای متقاضیان کانادا شده است.

 • نقص در مدارک: یکی از رایج‌ترین دلایل ریجکت ویزای تحصیلی دانشجویان در این کشور، نقص در مدارک است. هرگونه کم و کاستی در مدارک و پرونده دانشجو می‌تواند دلیل ریجکت ویزای آن باشد.
 • عدم اثبات تمکن مالی: یکی از مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی این کشور، اثبات تمکن مالی است. دانشجویان باید به دولت کانادا اثبات کنند که توانایی پرداخت هزینه‌های خود را دارند. در صورتی که نتوانند تمکن مالی را به اثبات برسانند، ویزای آن‌ها ریجکت خواهد شد.
 • گپ تحصیلی: وجود گپ تحصیلی زیاد بین دو مقطع تحصیلی در صورتی که توجیه درست و مناسبی نداشته باشد، می‌تواند موجب ریجکت پرونده شود.
 • مشکلات پزشکی: در صورتی که متقاضی مشکلات روحی، روانی و جسمی داشته باشد، برای دولت کانادا بار مالی در بر خواهد داشت. از این رو پرونده متقاضی را ریجکت می‌کنند.
 • مدارک جعلی: اخذ ویزای کانادا با مدارک جعلی می‌تواند دلیلی بر ریجکتی ویزای تحصیلی متقاضیان باشد. دولت کانادا افرادی که با مدارک جعلی اقدام کرده‌اند را وارد لیست سیاه می‌کنند.
 • عدم بازگشت به کشور: دانشجو باید به افسر پرونده این اطمینان را دهد که بعد از اتمام تحصیلات قصد بازگشت به کشور خود را دارد. در صورتی که افسر پرونده درباره بازگشت دانشجو تردید داشته باشد، می‌تواند پرونده را ریجکت کند.

بهترین رشته های تحصیلی برای تحصیل در کانادا

دانشگاه‌های کشور کانادا از رتبه علمی بسیار بالایی در سطح جهانی برخوردارند. به دلیل سیستم آموزشی با کیفیتی که دارند، به عنوان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی دانشجویان شناخته شد‌ه‌اند. اما بهترین رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های این کشور عبارتنداز:

 • دندانپزشکی: یکی از پردرآمدترین رشته‌های دانشگاه‌های این کشور، رشته دندانپزشکی است. طول دوره این رشته در دانشگاه‌های کشور کانادا حدود ۶ سال است. در چهار سال ابتدایی دروس تئوری و در دو سال آخر دروس عملی به دانشجو ارائه می‌شود. برای ورود به این رشته دانشجویان باید مثل رشته پزشکی دو آزمون ورودی را با موفقیت پشت سر بگذارند.
 • پرستاری: رشته پرستاری اکنون به یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی کشور کانادا تبدیل شده است. کشور کانادا نیاز مبرمی به کادر درمانی دارد، بدین ترتیب فارغ‌التحصیلان این رشته نباید نگرانی در رابطه با آینده شغلی خود داشته باشند.
 • مهندسی کامپیوتر: یکی از رشته‌های تحصیلی که دولت کانادا نیاز مبرمی به آن دارد، رشته مهندسی کامپیوتر است. دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی از این رشته می‌توانند بسیار راحت‌تر از سایر رشته‌ها وارد بازار کار شوند. اکنون مدیریت پروژه IT و مهندسی نرم افزار در لیست بهترین رشته‌های تحصیلی و مشاغل کشور کانادا قرار دارند. میانگین حقوق افراد فراغ‌التحصیل از این رشته در استان‌های مختلف کانادا بین 60 تا 130 هزار دلار در ماه است.
 • وکالت: رشته حقوق یا وکالت در این کشور آینده بسیار روشن و درخشانی دارد. دانشجویان فارغ‌التحصیل از این رشته می‌توانند در بخش‌های مختلف حقوق قضایی، کیفری، تحصیلی و… مشغول به کار شوند. رشته وکالت در کشور کانادا درآمد بالایی دارد.
 • روانشناسی: دانشجویان می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی به عنوان یک استاد یا محقق در دانشگاه‌ها و سازمان‌های دولتی مشغول به کار شوند. البته کار دانشجویان تنها محدود به این حوزه نخواهد بود، بلکه می‌توانند در بخش‌های مختلف بیمارستان، کلینیک‌های درمانی، روانشناسی و…. مشغول به کار شوند.
 • زمین شناسی، داروسازی، امورمالی، رشته‌های مهندسی و… از دیگر رشته‌های تحصیلی پرطرفدار در این کشورند.

بررسی سیستم آموزشی در کانادا

سیستم آموزشی این کشور، یک سیستم استانی است. به این معنا که قوانین و چهارچوب‌ها در هر یک از استان‌های این کشور کمی متفاوت است. سیستم آموزشی کشور کانادا هم مدارس دولتی و هم مدارس خصوصی را شامل می‌شود. به طور کلی ساختار نظام آموزشی کشور کانادا به شرح زیر است:

 • پیش دبستانی: پیش دبستانی یا همان کودکستان اولین پایه است که کودکان در سنین ۴ یا ۵ سالگی به صورت اختیاری می‌توانند وارد آن شوند. در این دو سال کودک برای ورود به مدرسه و با پیش زمینه بسیار قوی‌تری نسبت به دیگر دانش آموزان وارد مدرسه می‌شوند.
 • دبستان: آموزش ابتدایی و تحصیل در دبستان برای دانش آموزان از سنین ۶ و ۷ سالگی آغاز می‌شود و بدین ترتیب تا سن ۱۱ و ۱۲ سالگی ادامه خواهد داشت. در این دوره دانش‌ آموزان بر مباحثی چون ریاضی، شیمی، فیزیک، هنر، ورزش و… تسلط پیدا می‌کنند.
  آموزش ابتدایی برای همه دانش آموزان اجباری بوده و تا پایه ۶ ادامه خواهد داشت.
 • راهنمایی: دوره راهنمایی در نظام آموزشی کشور کانادا دوساله بوده، دوره راهنمایی سال‌های ۷ و ۸ را شامل می‌شود. بعد از آن دانش آموز وارد دبیرستان خواهد شد.
 • دبیرستان: دوره دبیرستان در نظام آموزشی کشور کانادا، ۴ سال است. البته این موضوع باز هم به استان محل سکونت بستگی دارد. دانش آموزان تا کلاس ۱۱ و ۱۲ در دبیرستان مشغول به تحصیل هستند. در برخی استان‌های این کشور تا پایه ۱۱ و در برخی دیگر تا پایه ۱۲ باید تحصیل کنند.
 • کالج و دانشگاه: بعد از اتمام دوره دبیرستان، دانش آموزان می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع و رشته‌های مختلف وارد کالج و دانشگاه‌های این کشور شوند.

کار و اقامت پس از تحصیل

کانادا جزو مهاجرپذیرترین کشورهای دنیاست. مهاجرت تحصیلی یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای دریافت اقامت دائم این کشور است. اگر شما در کانادا به تحصیل بپردازید؛ پس از پایان دوره تحصیل، شانس بالایی برای دریافت اقامت دائم کانادا خواهید داشت. در ادامه به بررسی نحوه اخذ تابعیت کانادا می‌پردازیم.

شرایط کار بعد از تحصیل

تمام دانشجویان بین‌المللی فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های کشور کانادا می‌توانند بعد از اتمام تحصیلات خود، تقاضای ورک پرمیت دهند. بدین ترتیب دانشجو می‌تواند برابر با طول تحصیل خود می‌تواند تقاضای ورک پرمیت دهد.

 • مجوز تحصیل معتبر
 • تایید رسمی مدرک تحصیلی
 • گذرنامه
 • عکس گذرنامه
 • سایر اسناد و مدارک مانند معاینات پزشکی و …

شما به عنوان فردی که چند سال در کانادا زندگی و تحصیل کرده است، شانس بالایی برای اخذ تابعیت از طریق ویزای کاری خواهید داشت.

تمام دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های کانادا می‌توانند بعد از اتمام تحصیلات خود، با توجه به استان محل سکونت نسبت به اخذ تابعیت کانادا اقدام کنند. هر استانی با توجه به قوانین و چهارچوبی که دارد، برنامه‌های خاصی برای اخذ اقامت دائم شهروندان در نظر گرفته است.
در بیشتر استان‌های این کشور افراد می‌توانند با داشتن یک سال سابقه کار، نسبت به اخذ اقامت دائم خود اقدام کنند.

از دیگر روش‌های اخذ اقامت دائم کشور کانادا می‌توان به ازدواج با یک شهروند کانادایی، سرمایه‌گذاری و کارآفرینی و… اشاره کرد.

شرایط اخذ تابعیت

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق ازدواج با شهروند کانادایی، به دنیا آوردن فرزند در خاک کانادا، سرمایه‌گذاری درکانادا و پناهندگی نیز ممکن است. توجه داشته باشید که اقامت دائم با تابعیت متفاوت است. افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند، اجازه شرکت در انتخابات یا داشتن مشاغل سیاسی امنیتی را ندارند. چند سال پس از اخذ اقامت دائم، می‌توانید تابعیت کانادا را بگیرید.

اخذ تابعیت با فرزندآوری

اگر در طول زمان تحصیل خود، فرزندی در کانادا به دنیا آورید؛ فرزند شما تابعیت کانادایی خواهد داشت. البته تابعیت فرزند کمکی به روند اخذ اقامت شما نخواهد کرد اما فرزند بعد از ۱۸ سالگی می‌تواند اسپانسر والدین خود شود.

اخذ تابعیت با ازدواج

در صورت ازدواج حقیقی با یک شخص در کانادا، می‌توانید تابعیت کانادا را دریافت کنید. البته باید ثابت کنید ازدواج حقیقی است، در غیر این‌صورت هر دو طرف جریمه می‌شوند. زوجین باید بالای ۱۸ سال سن داشته و در یک مسکن مشترک زندگی کنند. همسر کانادایی باید توانایی تامین هزینه‌های همسر خود را داشته باشد. درصورتی که ازدواج برای ۳ سال پایدار بماند، شما می‌توانید تابعیت کانادا را بگیرید.

تحصیل در کانادا

اخذ اقامت به روش سرمایه‌گذاری

روش سرمایه‌گذاری فقط مختص افرادی نیست که ویزای تحصیلی کانادا را دارند، اما به شما کمک می‌کند تا بتوانید بعد از تحصیل، اقامت کانادا را بگیرید. خوشبختانه سیستم مالی کانادا برای سرمایه‌گذاری امن است. برای استفاده از این روش در هر استان قوانین مخصوصی وجود دارد.

تحصیل آنلاین در کانادا ۲۰۲۳

با شیوع ویروس کرونا و غیرحضوری شدن کلاس‌های درس در تمام دنیا، تحصیلات در دانشگاه‌ها و مدارس کانادا نیز آنلاین شد. این اتفاق بهترین فرصت برای افرادی است که قصد تحصیل در کانادا با هزینه مناسب را دارند، چون بسیاری از هزینه‌ها مثل هزینه‌های پرواز، هزینه حمل و نقل، هزینه اجاره منزل و … را پرداخت نمی‌کنند و از خاک ایران هم می‌توانند در کلاس‌های خود حاضر شوند.

در حال حاضر بسیاری از دانشگاه‌ها، به دلیل غیرحضوری بودن کلاس‌ها مدرک دولینگو را به عنوان مدرک زبان می‌پذیرند. شرکت در آزمون دولینگو راحت‌تر و کم هزینه‌تر از آیلتس و تافل است.

برای تحصیل آنلاین در کانادا شما باید مجوز تحصیل خود را دریافت کنید.

آیا قصد تحصیل آنلاین در کانادا را دارید؟

برای مشاوره رایگان با متخصصان کن اپلای کلیک کنید.

بهنام فارسی

بهنام فارسی

بهنام، موسس و مدیرعامل کن‌اپلای و فارغ التحصیل ارشد از دانشگاه کنکوردیا کانادا، باور دارد که با افزایش تعداد افراد متقاضی به مهاجرت تحصیلی، افراد و مسئولین حوزه‌های مرتبط باید دست به دست هم بدهند، تا این فرایند را برای دانشجویان اینترنشنال، آسان‌تر و ارزان‌تر شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید

سوالات متداول

سوالات متداول در مورد تحصیل در خارج از کشور

آیا بدون داشتن مدرک زبان می‌توان ویزای تحصیلی کانادا را گرفت؟
بدون مدرک زبان با نمره خوب، شانس اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر کمتر است. اما تحصیل بدون مدرک زبان( مشروط به گذراندن دوره‌های زبان در کانادا) ممکن است. البته امکان اخذ پذیرش برای متقاضیان ایرانی بدون مدرک زبان بسیار کم است.
منظور از تحصیل آنلاین در کانادا چیست؟
تحصیل آنلاین این امکان را به دانشجو می‌دهد تا به صورت مجازی در کلاس‌ها شرکت کند.
برای مهاجرت تحصیلی به کانادا از کجا باید شروع کنم؟
برای مهاجرت تحصیلی ابتدا باید با توجه به رشته تحصیلی مورد نظر، دانشگاه‌ها را بررسی کنید و بعد از بررسی شرایط دانشگاه‌ها، مناسب‌ترین دانشگاه را برای اپلای انتخاب کنید.
آیا تحصیل در کانادا رایگان است؟
برای دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی رایگان نیست، اما برای شهروندان کانادایی رایگان است.
تمام مراحل اخذ پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می‌کشد؟
در بهترین حالت زمان لازم برای اخذ پذیرش تا 4 ماه ممکن است طول بکشد و اخذ ویزا نیز ممکن است 4 ماه زمان ببرد یعنی حدود 8 ماه.

سوالات شما

شما میتوانید دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید و یا به منظور پاسخگویی به سوالات خود اقدام به رزرو وقت مشاوره کنید.

دیدگاه آهو نظری:

سلام وقت بخیر بعد از پایان دبیرستان برای ادامه تحصیل در دانشگاه می‌تونم برم کانادا با توجه به اینکه سنم کمه؟

دیدگاه همتی:

اگر در ایران در دانشگاه دولتی خوب درس خونده باشیم و رزومه تحصیلی خوبی داشته باشیم ولی تمکن مالی نداشته باشیم امکان مهاجرت تحصیلی وجود داره؟

دیدگاه باران قیاسپور:

با سلام اگر در ایران دانشجو باشیم و بخوایم ادامه واحدهارو در یک دانشگاه کانادیی بگذرونیم امکانش هست؟

دیدگاه alisan:

آیا ممکنه ویزای تحصیلی و ویزای کاری رو همزمان با هم بگیریم؟

دیدگاه سهيل:

با سلام، آیا امکان تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی در داخل خاک کانادا وجود دارد؟ بدین معنی که با ویزای توریستی وارد خاک کانادا بشیم و اونجا تقاضای ویزای تحصیلی بدیم؟

ازما بپرسید!

شما میتوانید دیدگاه و سوالات خود را در قسمت زیر برای ما ارسال کنید. ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستیم.

آدرس ایمیل شما مننتشر نمی شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید

همین حالا شروع کن!

شما می توانید زمان و روز مورد نظر خود را برای مشاوره رزرو کنید تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی و بهترین مسیر پیشرفت تحصیلی را به شما ارائه دهند.

مشاوران مجرب و حرفه‌ای

مشاوران مجرب و حرفه‌ای

با رزرو وقت مشاوره رایگان فرآیند پذیرش تحصیلی خود را همین حالا شروع کن.

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

مشاوران حرفه‌ای ما در تلاش هستند تا به آنچه‌ که لایق آن هستید برسید.

CanApply Newsletter Icon

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه "کن‌اپلای" علاوه بر دریافت اخرین اخبار مربوط به مهاجرت به کشورکانادا، از 50 دلار تخفیف ویژه کاربران نیز بهره‌مند شوید
کلیه حقوق این سرویس محفوظ و متعلق به شرکت کن‌اپلای می‌ باشد.