بهنام فارسی
مهاجرت تحصیلی
جولای 28, 2021
10 دقیقه زمان مطالعه

بهترین شغل های دانشجویی در کانادا : پردرآمد و پاره وقت

بهنام فارسی
مهاجرت تحصیلی
جولای 28, 2021
10 دقیقه زمان مطالعه

بهترین شغل های دانشجویی در کانادا : پردرآمد و پاره وقت

دانشجویان بین‌المللی برای کاهش هزینه‌ی تحصیل خود در کشور کانادا، به دنبال کار پاره‌وقت هستند. شاید اولین سوالی که در ارتباط با کار دانشجویی برایتان مطرح شود، میزان حقوق و درآمد آن است. اینکه میزان درآمد کار پاره وقت چقدر است؟ چند ساعت در روز باید کار کرد؟ بهترین شغل‌های دانشجویی در کانادا کدام است؟

این‌ها سوالاتی هستند که هر فرد دانشجویی در حین پیدا کردن کار ممکن است از خود بپرسد. اما مهم‌تر از همه این است که، کدام مشاغل پاره‌وقت مناسب دانشجو است؟
 برای پاسخ به همه این سوالات تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

چرا کار دانشجویی در کانادا مهم است؟

کار دانشجویی در کانادا از چند جهت برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا از اهمیت بالایی برخوردار است:

  1. باعث می‌شود دانشجو، سریع‌تر با شرایط محیط سازگار شود.
  2. دانشجو علاقه‌مند به بازار کار کانادا می‌شود.
  3. کار دانشجویی، رزومه برای دانشجو می‎سازد.
  4. بستری را برای اقامت دائم دانشجو، بعد از اتمام تحصیلات ایجاد می‌کند.

چطور در کانادا کار پاره وقت پیدا کنیم؟

دانشجو برای ادامه تحصیل در کانادا علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه زندگی هم دارد. معمولا هزینه زندگی با توجه به نیازهای فرد در طول سال تغییر می‌کند. دانشجویان بین‌المللی برای کاهش هزینه‌های خود، درکنار تحصیل به دنبال کار هستند.

اگر به دنبال کار دانشجویی هستید بهتر است، کارهایی را انتخاب کنید که پاره‌وقت باشند. به این ترتیب در طول روز می‌توانید علاوه بر کار کردن به مطالعه درس‌هایتان هم بپردازید.
در ادامه مقاله به 15 شغل پاره وقت که دانشجو می‌تواند در آن‌ها، مشغول به کار شود اشاره می‌کنیم:

مترجم

یکی از بهترین شغل‌های دانشجویی در کانادا، مترجمی است. دانشجویان بین‌المللی از کشورهای مختلفی در کانادا، مشغول به تحصیل هستند. اگر دانشجو علاوه بر تسلط به زبان مادری به قوانین و اصول نگارشی زبان تسلط کامل داشته باشد، می‌توانند در بخش ترجمه متون به صورت پاره‌وقت مشغول به کار شود.
میزان حقوق و درآمد در این بخش با توجه به نوع متن ترجمه شده متغیر است. معمولا از ساعتی 14 دلار تا 55 دلار محاسبه می‌شود. با توجه به تخصصی شدن ترجمه، حقوق افزایش پیدا می‌کند. کار پاره‌وقت مترجمی در بین دانشجویان بین‌المللی، به‌دلیل داشتن حقوق و مزایای خوب طرفدار بسیاری پیدا کرده است.

تولید محتوای شبکه های اجتماعی

اگر بیشتر وقت خود را در فضای مجازی می‌گذرانید، تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی می‌تواند یک گزینه مناسب برای کار پاره‌وقت باشد. معمولا تولید محتوا شامل تولید مقاله‌ در زمینه‌های مختلف(علمی، ورزشی، شرکتی و …)، خبرگزاری در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌شود. میزان درآمد در این شغل در مقایسه با دیگر مشاغل بسیار کمتر است، درآمد تولید محتوا شبکه‌های اجتماعی حدود 21 دلار در ساعت است.

معلم خصوصی

بعضی از دانشجویان در دوران دبیرستان، در بعضی از دروس(فیزیک، شیمی، ریاضی) مهارت و توانایی بالایی داشتند. اکنون دانشجو می‌تواند به عنوان معلم خصوصی، درس‌های ریاضی، فیزیک و… را برای دانش‌آموزان و کودکان تدریس کند. یکی از مزایای شغل معلم خصوصی، ساعت کار آن است. دانشجو می‌تواند ساعت کار خود را طوری تنظیم کند که با ساعت کلاس‌های دانشگاه تداخل نداشته باشد. این ساعت کار منعطف باعث می‌شود تا، دانشجو در اوقات بیکاری به صورت معلم خصوصی به تدریس بپردازد.
میزان درآمد یک معلم خصوصی با توجه به نوع درس و ساعت کلاس از 30 دلار تا 60 دلار متغیر است.

مربی ورزشی

بعضی از دانشجوها دارای مدرک مربیگری در ورزش‌های مختلف هستند. با استفاده از مدرک مربیگری معتبر می‌توانید در خانه، باشگاه و مدارس به عنوان مربی ورزشی مشغول به کار شوید. میزان درآمد یک مربی ورزشی در حالت معمولی و در باشگاه حدود 20 دلار است، اما اگر به صورت خصوصی آموزش دهید تا 70 دلار هم درآمدتان افزایش پیدا می‌کند.

متصدی کتابخانه

برای این‌کار در بیشتر موارد، فرد باید تجربه کار دفتری داشته باشد. متصدی کتابخانه به مراجعه‌کنندگان کمک می‌کند تا کتاب مورد نظر خود را پیدا کنند. دانشجویان می‌توانند در محیط دانشگاه به عنوان متصدی کتابخانه مشغول به کار شوند، میزان حقوق و درآمد این شغل حدود 19 دلار در ساعت است.

پیشخدمت کافه یا رستوران

این کار پاره‌وقت یکی از بهترین شغل‌های دانشجویی در کانادا است. بیشتر برای دانشجویانی مناسب است که زمان برایشان اهمیت زیادی دارد و نمی‌توانند به دلیل مشغله زیاد، زمان مشخصی را برای کار تعیین کنند. برخی از رستوران‌ها یا کافه‌ها فقط در آخر شب و برخی از آن‌ها در ساعت ابتدایی روز نیاز به پیشخدمت دارند. علاوه بر ساعت کار انعطاف‌پذیر این شغل، درآمد آن باعث می‌شود تا بسیاری از دانشجویان به عنوان یک کار پاره‌وقت با درآمد خوب به آن نگاه کنند.
درآمد این شغل به طور میانگین، بدون در نظر گرفتن انعام حدود 20 تا 30 دلار در ساعت است.

کار در هتل

برای کار در قسمت پذیرش هتل(کارهای اداری، کمک به میهمان و رزرواسیون هتل) دانشجو باید علاوه بر تسلط به ریاضی و حسابداری، به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشد. این شغل به دلیل داشتن شیفت شب و ساعات کار طولانی، شغل ایده‌آل دانشجویان نیست. میزان درآمد در قسمت پذیرش هتل حدود 30 دلار در ساعت است.

نویسندگی

اگر فردی هستید که از دانش و مهارت بالایی در نوشتن برخوردارید و خلاقیت و قدرت تفکر بالایی دارید، بی‌شک این شغل می‌تواند یکی از بهترین شغل‌های پاره‌وقت در کانادا برای شما باشد. برای این کار علاوه بر داشتن مهارت نوشتن، باید به اصول و قواعد نگارش هم اشراف کامل داشته باشید. در حالت معمولی میزان درآمد نویسندگی حدود 40 تا 60 دلار است، اما اگر بتوانید به صورت پروژه‌ای قرارداد ببندید میزان حقوقتان بیش از این مقدار خواهد بود.

طراحی وب

اگر دانشجو کار با نرم‌افزارهای فتوشاپ، اتوکد و … را بلد باشد، به راحتی می‌تواند در زمینه طراحی وب‌سایت فعالیت کنید. میزان درآمد در این شغل معمولا از 20 تا 150 دلار در ساعت متغیر است. پس اگر خلاقیت و مهارت لازم را دارید، این کار پاره وقت می‌تواند یک منبع درآمد خوبی برایتان باشد.
علاوه بر دانشجویان بسیاری از افراد هستند که، در کنار شغل اصلی خود کار طراحی وب سایت انجام می‌دهند. تنها دلیل آن هم می‌تواند درآمد بالای این کار باشد.

دستیار تحقیق

یکی دیگر از شغل‌هایی که با تنوع بالایی همراه بوده و نوعی بورسیه تحصیلی در کانادا محسوب می‌شود، دستیار تحقیق است. وظیفه اصلی دستیار تحقیق جمع‌آوری اطلاعات و ویرایش آن‌ها است. دستیار باید بتواند اطلاعات درست و تحلیل شده را در اختیار محقق قرار دهد. میزان درآمد در این شغل بسته به نوع تحقیق و مطالعاتی که انجام می‎شود متفاوت است.

کارآموزی در دانشگاه

بعضی از دانشجوها که توانایی بالایی در رشته تحصیلی خود دارند، ترجیح می‌دهند در کنار استاد دوره کارآموزی را طی کنند. در کارآموزی دانشگاه، دانشجو زیر نظر استاد و با حقوق مشخص مشغول به کار می‌شود. حال این دوره کارآموزی می‌تواند تدریس در کنار استاد باشد یا می‌تواند مشارکت در تحقیق و پژوهش‌های گروهی باشد. میزان درآمد در این بخش با توجه به نوع کار و استادی که کارآموز آن هستید، متفاوت است.

آشپز

بعضی از دانشجویان در پخت و طبخ غذا مهارت بسیار بالایی دارند. به همین دلیل می‌توانند در رستوران، کافه، بیمارستان و … به عنوان آشپز یا کمک آشپز مشغول یه کار شوند. میزان حقوق و درآمد در این شغل حدود 12 تا 20 دلار است. البته میزان درآمد در این شغل با توجه به نوع شهر متفاوت است.

تاکسی

در حال حاضر بیشتر تاکسی‌های موجود در کانادا به صورت اینترنتی کار می‌کنند. دانشجویان می‌توانند با داشتن یک ماشین خوب و یک گوشی هوشمند، در بخش تاکسی اینترنتی مشغول به کار شود. البته برای این‌کار ابتدا سوابق فرد و عدم سوپیشینه آن را مورد بررسی قرار می‌دهند. به دلیل داشتن ساعات کاری انعطاف‌پذیر، یکی از بهترین شغل‌های دانشجویی است. دانشجو می‌تواند در اوقات فراغت این‌کار را انجام دهد. میزان درآمد فرد از این کار حدود 15 تا 30 دلار در ساعت است.

فروشندگی

از دیگر مشاغلی که در کشور کانادا با درآمد بالایی همراه است، می‌توان به فروشندگی اشاره کرد. برای این کار دانشجو باید به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشد تا بتواند با مشتری ارتباط درستی برقرار کند. دانشجویان می‌توانند به عنوان فروشنده در فروشگاه‌های مختلفی( موادغذایی، پوشاک، محصولات آرایشی و بهداشتی و …) مشغول به کار شوند.
میزان درآمد هر فرد در شغل فروشندگی حدود 25 تا 60 دلار در ساعت است.

ویراستاری

یکی دیگر از بهترین شغل‌های دانشجویی در کانادا، ویراستاری است. ویراستار متن را از نظر نگارشی و املایی مورد بررسی قرار می‌دهد. متن مورد نظر می‌تواند از منابع مختلفی(کتاب، مجله، مقاله و…) باشد.
میزان درآمد ویراستار با توجه به پروژه‌‌ها متفاوت است، اما درآمد ویراستار به طور میانگین حدود 40 تا 60 دلار است.

سگ گردانی

اگر به حیوانات علاقه داشته باشید این شغل یک تفریح برای شما خواهد بود. شما می‌توانید سگ‌های متقاضیان را به صورت گروهی به پیاده روی ببرید و به ازای یک ساعت پیاده روی 16 دلار دریافت کنید. اگر این پیاده روی از حالت گروهی به خصوصی تغییر پیدا کند در آمد شما در هر ساعت به 20 تا 30 دلار نیز میرسد.

جزوه نویسی

اگر سرعت بالایی در نوشتن دارید یا به این کار علاقه دارید می‌توانید در سایر کلاس‌ها شرکت کرده و برای افرادی که نیاز دارند ( بخصوص ناشنوایان) جزوه بنویسید. متوسط دستمزد این کار در هر ساعت 30 دلار است که شاید زیاد نباشد اما کمک زیادی به دانشجویان می‌کند.

فریلنسر

. یک فریلنسر می تواند نویسنده، طراح وب، طراح گرافیک باشد، البته این لیست طولانی تر است. تقریباً در هر صنعتی می توانید کار آزاد انجام دهید بدون اینکه به زمان و مکان خاصی محدود باشید.

اگر از نوشتن یا ویرایش لذت می برید، این یک گزینه عالی برای شماست. نه تنها می توانید درباره موضوعی که در مورد آن می نویسید تصمیم بگیرید، بلکه تصمیم می گیرید کجا و چه زمانی بنویسید، چه در خانه یا هر جای دیگر. اگر بین تکالیف مدرسه خود زمان دارید، چرا مهارت های خود را در حالی که برای آنها پول می گیرید تمرین نمی کنید؟

پرستار بچه

آیا از گذراندن وقت با کودکان لذت می برید و تجربه مراقبت از آنها را دارید؟ اگر چنین است، می توانید یک پرستار بچه پاره وقت باشید. بسیاری از والدین به دنبال کمک برای نگهداری از فرزندان خود هستند، خواه آنها را از مدرسه بیاورند، غذا درست کنند، بخوابند یا صرفاً سرگرم شوند.ساعت‌ها معمولاً انعطاف‌پذیر هستند و در برخی موارد، فرصت‌هایی وجود دارد که در حین استراحت کودکان، روی تکالیف خود کار کنید. دستمزد این شغل به طور میانگین 16 دلار برای هر ساعت است.

شرایط کار دانشجویی در کانادا چگونه است؟ 

قوانین کار دانشجویی در کانادا وجود دارد که دانشجو باید از آن‌ها تبعیت کند، این شرایط عبارتند از:

1.     داشتن سین نامبر(SIN number)
سین نامبر، شماره‌ای است که در همان بدو ورود به افراد داده می‎شود. این شماره نشان‌دهنده آن است که فرد، از چه نوع ویزایی برای اقامت خود استفاده می‌کند. بدون داشتن سین نامبر نمی‌توانید در جایی مشغول به کار شوید.

2.     مجوز تحصیلی معتبر
اگر قصد کار دانشجویی در خارج از دانشگاه را دارید، باید مجوز تحصیلی خود را به همراه داشته باشید. اما اگر کار دانشجویی شما داخل محیط دانشگاه باشد، نیازی به ارائه مجوز تحصیلی معتبر نیست.

3.     ساعت کار مجاز
کار دانشجویی خود به دو دسته تمام وقت و پاره وقت تقسیم می‌شود. حال افرادی که تحصیل پاره وقت را انتخاب می‌کنند، تنها می‌توانند 40 ساعت در هفته مشغول به کار باشند.
افرادی هم که به طور تمام وقت مشغول به تحصیل شوند، تنها مجاز به 20 ساعت کار در هفته هستند.

کلام آخر

در این مقاله با بهترین شغل‌های دانشجویی در کانادا آشنا شدید. معمولا شغل‌هایی که پاره وقت هستند در مقایسه با شغل‌های تمام وقت، درآمد بسیار کمتری دارند. اما این میزان درآمد باز هم می‌تواند پاسخگوی هزینه‌های دانشجویان بین‌المللی باشد.

بهنام فارسی

بهنام فارسی

بهنام، موسس و مدیرعامل کن‌اپلای و فارغ التحصیل ارشد از دانشگاه کنکوردیا کانادا، باور دارد که با افزایش تعداد افراد متقاضی به مهاجرت تحصیلی، افراد و مسئولین حوزه‌های مرتبط باید دست به دست هم بدهند، تا این فرایند را برای دانشجویان اینترنشنال، آسان‌تر و ارزان‌تر شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید

سوالات متداول

سوالات متداول در مورد تحصیل در خارج از کشور

حداقل حقوق برای دانشجو در کار پاره‌وقت چه مقدار است؟
حداقل حقوق در کارهای پاره‌وقت، ساعتی 15 دلار است.
در صورت متاهل بودن، آیا همسر می‌تواند مشغول به کار شود؟
بله، درصورتی که فرد مجوز تحصیل داشته باشد، همسر وی هم می‌تواند در این کشور مشغول به کار شود.
آیا قبل از شروع تحصیلات، می‌توان در کانادا مشغول به کار شد؟
خبر، یکی از شروط لازم برای کار دانشجویی، داشتن مجوز تحصیل است. در صورتی می‌توانید مجوز تحصیل بگیرید که وارد دانشگاه شده باشید.
پردرآمدترین شغل دانشجویی در کانادا، کدام است؟
مترجمی و طراحی وب‌سایت از جمله شغل‌های دانشجویی پردرآمد این کشور هستند.

دیدگاه‌های شما

شما میتوانید دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید و یا به منظور پاسخگویی به سوالات خود اقدام به رزرو وقت مشاوره کنید.

دیدگاه جمشید فلاح:

سلام ببخشید شغل های دانشجویی در کانادا همه پاره وقت هستن؟ تابستونا چطور میشه تمام وقت کار کرد؟

دیدگاه نارین فائزپور:

بهترین شغل های دانشجویی در کانادا بر اساس درآمد معرفی شدن؟

دیدگاه حمید آقایی:

کار سئو سایت هم میشه به عنوان شغل دانشجویی در کانادا انجام داد؟

دیدگاه کیمیا احمدی:

من گرافیست هستم آیا این شغل به عنوان شغل دانشجویی در کانادا پذیرفته میشه و درآمدش چطوره؟

دیدگاه ژاله:

میشه از ایران یا کشورای دیگه پروژه بگیریم ؟ اینطوری درامد بیشتر و حتی تیام بیشتری میشه گذاشت برای کار

ازما بپرسید!

شما میتوانید دیدگاه و سوالات خود را در قسمت زیر برای ما ارسال کنید. ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستیم.

آدرس ایمیل شما مننتشر نمی شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید

همین حالا شروع کن!

شما می توانید زمان و روز مورد نظر خود را برای مشاوره رزرو کنید تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی و بهترین مسیر پیشرفت تحصیلی را به شما ارائه دهند.

مشاوران مجرب و حرفه‌ای

مشاوران مجرب و حرفه‌ای

با رزرو وقت مشاوره رایگان فرآیند پذیرش تحصیلی خود را همین حالا شروع کن.

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

مشاوران حرفه‌ای ما در تلاش هستند تا به آنچه‌ که لایق آن هستید برسید.

CanApply Newsletter Icon

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه "کن‌اپلای" علاوه بر دریافت اخرین اخبار مربوط به مهاجرت به کشورکانادا، از 50 دلار تخفیف ویژه کاربران نیز بهره‌مند شوید
کلیه حقوق این سرویس محفوظ و متعلق به شرکت کن‌اپلای می‌ باشد.