بهنام فارسی
مهاجرت تحصیلی
آگوست 30, 2021
9 دقیقه زمان مطالعه

تحصیل دندانپزشکی در کانادا : شرایط و هزینه ها

بهنام فارسی
مهاجرت تحصیلی
آگوست 30, 2021
9 دقیقه زمان مطالعه

تحصیل دندانپزشکی در کانادا : شرایط و هزینه ها

یکی از پرطرفدارترین شاخه‌های پزشکی، دندانپزشکی است. هرساله دانشگاه‌های کانادا علاوه بر دانشجویان بومی، دانشجویان بین‌المللی بسیاری را از سراسر جهان برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا پذیرش می‌کند. اساس، معیار و تعداد دانشجویان پذیرش شده در این رشته با سایر رشته‌های تحصیلی تفاوت بسیاری دارد. اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در کانادا را دارید با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

یکی از بهترین فرصت‌های شغلی برای هر فردی تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور کاناداست. برای تحصیل در رشته دندانپزشکی باید حداقل 18 سال سن داشته باشید، اما حداکثری برای آن تعریف نشده است. طول دوره این رشته در دانشگاه‌های کشور کانادا حدود 4 تا 6 سال است، تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا به سه دوره مختلف تقسیم می‌شود. معمولا در این دوره‌ها دانشجویان توانایی خود را در بخش‌های مختلف فیزیولوژی، معاینه، عیوب فک و دندان، تشخیص و درمان گسترش می‌دهند. معمولا دوره اول و دوم حدود دو سال طول می‌کشد که شامل آموزش‌های چند رشته‌ای و بخش‌های نظری است، در این دوره فرد دانشجو در فضای بیمارستان هم به تحت آموزش‌های عملی قرار می‌گیرد.
دوره سوم این آموزش حدود سه سال طول می‌کشد و فرد در این دوره مهارت انجام ارتودنسی را یاد می‌گیرد و می‌تواند مجوز دولتی جراحی دندان را دریافت کند.

پذیرش در دانشگاه‌های دندانپزشکی کانادا


داشتن معدل حداقل 4 برای ورود به دانشگاه‌های دندانپزشکی کانادا لازم است، البته این معدل می‌تواند با توجه به استان و دانشگاه مورد نظر تغییر کند. از دیگر مدارک مورد نیاز برای ورود به این رشته داشتن مدرک لیسانس در رشته‌هایی پیش نیاز دندانپزشکی و کسب نمره مورد نظر در آزمون‌های لازم برای ورود به دندانپزشکی از دیگر ویژگی‌های مورد نیاز است. اما در رابطه با ورود به دانشگاه‌های دندانپزشکی کانادا ذکر چند نکته حائز اهمیت است:

  • بیشتر دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور کانادا به تحصیلات قبلی شما، دانشگاهی که در آن در خوانده‌اید و داشتن پیشینه قوی علوم نیاز دارند.
  • دوره‌های آموزش مقدماتی دندانپزشکی باید قبل از اینکه وارد دانشگاه شوید به پایان رسیده باشد.
  • برای ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در برخی از استان‌ها باید بعد از اتمام تحصیلات متوسطه باید دو سال در رشته‌های علوم پایه تحصیل کنید.
  • قوانین دانشگاه‌های دندانپزشکی در هر استانی در کشور کانادا ممکن است با یکدیگر کمی تفاوت داشته باشد.
  • بیشتر دانشگاه‌های دندانپزشکی نیاز به توصیه نامه دارند.
  • دانشجویان رشته دندانپزشکی باید دارای مدرک زبان با حداقل نمره 5/6 باشند.
  • در بسیاری از مواقع دانشگاه به منظور ارزیابی بیشتر نیاز به آزمون پذیرش کالج پزشکی (MCAT) و آزمون پذیرش (CASPer) دارد.

آزمون DAT دندانپزشکی کانادا

برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا شرایط مختلفی وجود دارد اما آزمون DAT یا Dental Aptitude Test Program یکی از مهمترین آزمون‌هایی است که متقاضی باید یک سال قبل از شروع دوره تحصیلی این آزمون را با موفقیت بگذراند. این آزمون به دو زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌شود. مدت زبان آزمون به زبان انگلیسی 3 ساعت و به فرانسوی 2 ساعت است. آزمون DAT به سه بخش مهارت دستی، علوم طبیعی، توانایی ادراکی تقسیم می‌شود. آزمون انگلیسی یک بخش دیگر با عنوان درک مطلب نیز دارد. در جدول زیر اطلاعات بیشتری از این آزمون را بخوانید:

بخش های آزمون تعداد سوالات زمان
مهارت دستی یا MDT 30 دقیقه
علوم طبیعی یاSNS4 40 سوال زیست و 30 سوال شیمی 60 دقیقه
توانایی ادراکی یا PAT 90 سوال 60 دقیقه
درک مطلب یا RCT 50 سوال 50 دقیقه

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی کانادا

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کشور کانادا با توجه به نوع دانشگاه و شهر مورد نظر متفاوت خواهد بود. به طور میانگین می‌توان گفت که شهریه تحصیل دندانپزشکی در این کشور برای دانشجویان مقیم کانادا سالانه 12 هزار دلار تا 50 هزار دلار متغیر خواهد بود. اما برای دانشجویان بین‌المللی برابر با پرداخت سالانه 90 هزار دلار خواهد بود. به همین دلیل اگر فردی قصد ادامه تحصیل در کانادا در این رشته را دارد ابتدا باید از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد تا علاوه بر پرداخت هزینه بتواند به راحتی پذیرش بگیرد.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته دندانپزشکی

سطح آموزش سیستم این کشور در رشته دندانپزشکی، به قدری بالاست که می‌تواند به راحتی دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان جذب دانشگاه‌های خود کند. ازجمله بهترین دانشگاه‌های این کشور برای ادامه تحصیل:

دانشگاه بریتیش کلمبیا(رتبه اول)

بر اساس رنکینگ دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور کانادا، این دانشگاه توانسته رتبه اول در این رشته را از آن خود کند. دانشگاه بریتیش کلمبیا در حال حاضر یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور کانادا در رشته دندانپزشکی است.

دانشگاه تورنتو(رتبه دوم)

این دانشکده، اولین دانشکده دندانپزشکی کشور کاناداست. دانشجویانی که در رشته دندانپزشکی در دانشگاه تورنتو مشغول به تحصیل هستند، از بهترین، جدیدترین و به روزترین خدمات بهره‌ می‌برند.

دانشگاه آلبرتا(رتبه سوم)

رشته دندانپزشکی در این دانشگاه به دو بخش مجزا تبدیل می‌شود. معمولا در دوسال ابتدایی این رشته آناتومی فک و دندان و مسائل تئوری به دانشجو تدریس می‌شود. سپس در سال‌های بعدی دانشجو می‌تواند در کلاس‌های تئوری، عملی و شبیه‌سازی شرکت کند.

دانشگاه مک گیل(رتبه چهارم)

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های رشته دندانپزشکی در کشور کانادا، دانشگاه مک گیل است. تمام دانشجویان این رشته به صورت تکی با اساتید آموزش می‌بینند و می‌توانند در بهترین شرایط ممکن آموزش تئوری و عملی این رشته را با بهترین امکانات و خدمات فراگیرند.

دانشگاه مانیتوبا(رتبه پنجم)

در این دانشگاه محیط‌هایی شبیه‌سازی شده با کیفیت بسیار بالا در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد. به این ترتیب دانشجویان به بهترین نحو دوره خود را طی می‌کنند.

دانشگاه مونترال(رتبه ششم)

در این دانشگاه دوره دندانپزشکی یک دوره پنج ساله بوده و دانشجویان به صورت مستقیم از دبیرستان وارد این دانشگاه می‌شوند. ترم تحصیلی دانشجویان این رشته از ساعت 9 صبح تا 6 بعدازظهر است. دانشجویان به صورت فشرده از تمام امکانات و خدمات کلاس‌های تئوری و عملی دانشگاه در رشته دندانپزشکی بهره‌مند می‌شوند.

دانشگاه وسترن(رتبه هفتم)

یکی دیگر از دانشگاه‌های این کشور است که توانسته با استفاده از به روزترین و جدیدترین ابزارهای آموزشی، توجه بسیاری از افراد را در سراسر جهان به سمت خود جذب کند. در این دانشگاه از بهترین اساتید استفاده کرده‌اند تا بتوانند بهترین آموزش‌ها را در اختیار دانشجویان قرار دهند.

دانشگاه لاوال(رتبه هشتم)

در این دانشگاه هم تنها 48 نفر در بخش دندانپزشکی پذیرش می‌شوند. به این ترتیب کیفیت آموزش بسیار بالا می‌رود و اساتید با تمام دانشجویان یک به یک کار می‌کنند. دانشجویان ابتدا کلاس‌های شبیه‌سازی شده را می‌گذرانند سپس می‌توانند وارد محیط واقعی کار شوند.

دانشگاه ساسکاچوان(رتبه نهم)

تعداد دانشجویانی که می‌توانند در کلاس‌های دندانپزشکی این دانشگاه شرکت کنند، سالانه 34 نفر هستند. به همین دلیل تمامی افراد تحت نظر اساتید به بهترین شکل ممکن و درستی آموزش میبینند.

بررسی تخصص های رشته دندانپزشکی در کانادا 

انتخاب تخصص دندانپزشکی می‌تواند روی میزان درآمد، بازار کار و.. تاثیر بسیاری داشته باشد. این رشته تخصص‌های بسیاری دارد اما کانادا تنها 9 تخصص آن را در لیست رشته‌های دانشگاهی خود قرار داده است. ازجمله رشته‌هایی که مورد تایید انجمن دندانپزشکی کانادا است می‌توان به مواردی چون پروتز دندان، بهداشت عمومی دندان، ریشه درمانی، جراحی فک و دهان، پاتولوژی دهان، دندانپزشکی کودکان، ارتوپدی و ارتودنسی فک و صورت، رادیولوژی فک و دندان و لثه درمانی اشاره کرد.

آیا امکان معادل سازی رشته دندانپزشکی در کانادا وجود دارد؟

معادل سازی در واقع یک مسیری برای جایگزینی دندانپزشکان بین‌المللی و افرادی است که از دانشگاه‌های خارج از کشور کانادا فارغ‌التحصیل شدند. این افراد می‌توانند به عنوان دندانپزشک عمومی در کشور کانادا مشغول به کار شوند. فرآیند معادل سازی مدرک دندانپزشکی در کانادا به شرح زیر است:

درخواست خود را ارسال کنید

 اسناد و مدارک مورد نیاز را آماده کنید و با ساخت پروفایل به صورت آنلاین آن‌ها را ارسال کنید. بعد از بررسی اعتبار، صحت مدارک شما، هویت شما را به عنوان یک دانشجو فارغ‌التحصیل از یک دانشگاه معتبر تایید می‌کنند. سپس برای دریافت NEDB باید سه مرحله ارزیابی را پشت سر بگذارید.

AFK

 این آزمون در واقع یک آزمون بنیادی برای فرد است که در آن توانایی و دانش بنیادی دانشجو مورد سنجش قرار می‌گیرد. بعد از اتمام آزمون پاسخ‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و نمره فرد را از 100 اعلام می‌کنند. هزینه این آزمون حدود 800 دلار است.

ACS

 در این بخش مهارت‌های بالینی دانشجو مورد بررسی قرار می‌گیرد. در واقع بیماران شبیه سازی شده را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. ای آزمون در یک دوره دو روزه برگزار می‌شود و شامل 12 عمل دندانپزشکی روی بیمار خواهد بود. در این آزمون تمام امکانات و تجهیزات لازم در اختیار دندانپزشک قرار می‌گیرد، هزینه آزمون ACS حدود 9000 دلار است.

ACJ

در این آزمون توانایی و مهارت فرد در رادیولوژی دهان و دندان و تشخیص و تحلیل آن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این بخش شامل سوالاتی در رابطه با رادیولوژی دندان است و حدود 5 ساعت و نیم طول می‌کشد. هزینه‌ای که برای این بخش باید پرداخت شود حدود 1350 دلار خواهد بود.

دریافت NEDB

بعد از تکمیل این سه بخش، مشخص می‌شود که فرد می‌تواند NEDB را دریافت کند یا خیر. ارزیابی که روی این سه بخش انجام می‌شود اهمیت بسیار بالایی دارد.

در صورت قبولی فرد باید آزمون در آزمون OSCE که همه دندانپزشکان ملزم به شرکت در آن هستند، شرکت کند تا بتواند اجازه کار استانی و سپس اقامت دائم خود را از این طریق دریافت کند.

شرایط کار پس از اتمام رشته دندانپزشکی در کانادا

افراد فارغ‌التحصیل از این رشته می‌توانند پس از اتمام تحصیلات خود به صورت خصوصی مطب بزنند، یا در بخش‌های دولتی و بیمارستان‌ها مشغول به کار شوند. بیشتر دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل و زندگی، این کشور را انتخاب می‌کنند. شرایط آموزش، شرایط اقتصادی، شرایط زندگی برای دانشجویان رشته دندانپزشکی کانادا در سطح بسیار بالایی قرار دارد. این کشور به عنوان یکی از قوی‌ترین و بهترین قطب‌های دندانپزشکی در جهان معرفی شده است. 

حقوق دندانپزشکی در کانادا چقدر است؟

یکی از پولسازترین و پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی در بهترین دانشگاه‌های کشور کانادا، رشته دندانپزشکی است. افرادی که از این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند میزان حقوق و درآمد بالایی دارند. حداقل حقوق افراد در این رشته 143 هزار دلار در سال و حداکثر حقوق آن‌ها 419 هزار دلار در سال است. این میزان حقوق و دستمزد با توجه به زیرشاخه‌های رشته دندانپزشکی متفاوت خواهد بود. 

کلام آخر

کانادا یکی از کشورهایی است که میزان تقاضای آن در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی بسیار بالاست. افرادی که از طریق مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی وارد کشور کانادا می‌شوند به راحتی می‌توانند برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنند.
شرایط زندگی، رفاهی و اقتصادی برای این دسته از افراد در کانادا بسیار عالی است. اگر قصد ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی را دارید، شاید مسیر سختی پیش روی شما باشد اما می‌توانی آینده شغلی، آرامش و رفاه زندگی خود را تامین کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا را نیز مطالعه کنید. 

بهنام فارسی

بهنام فارسی

بهنام، موسس و مدیرعامل کن‌اپلای و فارغ التحصیل ارشد از دانشگاه کنکوردیا کانادا، باور دارد که با افزایش تعداد افراد متقاضی به مهاجرت تحصیلی، افراد و مسئولین حوزه‌های مرتبط باید دست به دست هم بدهند، تا این فرایند را برای دانشجویان اینترنشنال، آسان‌تر و ارزان‌تر شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید

سوالات متداول

سوالات متداول در مورد تحصیل در خارج از کشور

دوره تحصیلی دندانپزشکی در دانشگاه‌های کانادا چند ساله است؟
معمولا 4 تا 6 سال زمان نیاز دارد.
آیا این رشته شامل بورسیه تحصیلی می‌شود؟
بله، این رشته با توجه به نوع دانشگاه شامل بورسیه تحصیلی است.
آیا کشور کانادا مدارک تحصلی کشورهای دیگر را قبول دارد؟
درصورت معادلسازی مورد قبول کشور کانادا قرار می‌گیرد.
آیا می‌توان از طریق این رشته اقامت دائم دریافت کرد؟
بله در صورتی که مشغول به کار شوید به راحتی می‌توانید اقامت تحصیلی خود را به اقامت دائم تبدیل کنید.

دیدگاه‌های شما

شما میتوانید دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید و یا به منظور پاسخگویی به سوالات خود اقدام به رزرو وقت مشاوره کنید.

دیدگاه سحر جمشیدی:

بهترین دانشگاه برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا کدومه؟

دیدگاه پروهان:

برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا حتما باید یه لیسانس از دانشگاه های کانادا داشته باشیم؟

ازما بپرسید!

شما میتوانید دیدگاه و سوالات خود را در قسمت زیر برای ما ارسال کنید. ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستیم.

آدرس ایمیل شما مننتشر نمی شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید

همین حالا شروع کن!

شما می توانید زمان و روز مورد نظر خود را برای مشاوره رزرو کنید تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی و بهترین مسیر پیشرفت تحصیلی را به شما ارائه دهند.

مشاوران مجرب و حرفه‌ای

مشاوران مجرب و حرفه‌ای

با رزرو وقت مشاوره رایگان فرآیند پذیرش تحصیلی خود را همین حالا شروع کن.

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

مشاوران حرفه‌ای ما در تلاش هستند تا به آنچه‌ که لایق آن هستید برسید.

CanApply Newsletter Icon

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه "کن‌اپلای" علاوه بر دریافت اخرین اخبار مربوط به مهاجرت به کشورکانادا، از 50 دلار تخفیف ویژه کاربران نیز بهره‌مند شوید
کلیه حقوق این سرویس محفوظ و متعلق به شرکت کن‌اپلای می‌ باشد.