بهنام فارسی
مهاجرت تحصیلی
سپتامبر 18, 2022
9 دقیقه زمان مطالعه

هزینه ویزای تحصیلی کانادا به تفکیک مراحل

بهنام فارسی
مهاجرت تحصیلی
سپتامبر 18, 2022
9 دقیقه زمان مطالعه

هزینه ویزای تحصیلی کانادا به تفکیک مراحل

گاهی یک تصمیم مسیر زندگی فرد یا حتی یک خانواده را به‌کلی تغییر می‌دهد. تحصیل در کانادا چنین فرصت بزرگ و فوق‌العاده‌ای است. اما این تغییر چه مقدار هزینه دارد؟ برای تحصیل در کانادا چه‌قدر سرمایه لازم است؟ برای پاسخ این پرسش‌‌هل باید جزئیات مالی تحصیل دانشجویان بین المللی، از جمله هزینۀ تهیه مدارک لازم برای ویزا، ویزای تحصیلی کانادا، مراحل اداری و اپلیکیشن فی، شهریه‌ دانشگاه و کالج و سایر هزینه‌های مهاجرت و زندگی در کانادا را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید:

لیست مشاغل مورد نیاز کانادا

بهترین دانشگاه های ونکوور کانادا

دانشگاه های مونترال کانادا

کالج لسل کانادا

هزینه ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

بر اساس آمار دفتر آموزش بین الملل کانادا 96 درصد از دانشجویان بین المللی، این کشور را به‌عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی پیشنهاد می‌دهند. همچنین بین سال‌های 2010 تا 2020 تعداد دانشجویان بین المللی کانادا 135 درصد افزایش داشته است. یکی از دلایل آن مناسب‌بودن هزینه تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای مدرن و دارای استانداردهای بالای علمی و فناوری است.

هزینه‌های مهاجرت و زندگی در کانادا برای دانشجویان شامل موارد متعددی می‌شود. در ادامه برجسته‌ترین آن‌ها را توضیح می‌دهیم تا با آگاهی بیشتری برای این هدف بزرگ برنامه‌ریزی کنید.

انتخاب دانشگاه برای اپلای

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیاز به نامۀ پذیرش یکی از دانشگاه‌های تعیین‌شدۀ کانادا (DLI) دارید. از سوی دیگر هزینه‌های تحصیل باتوجه به نوع مرکز آموزشی، مقطع و برنامه تحصیلی دلخواه‌تان متفاوت خواهد بود.

هر دانشگاه شرایط منحصربه‌فرد و شهریه‌های خاص خود دارد. معمولا متوسط هزینۀ سالانۀ تحصیل در دورۀ کارشناسی 29714 دلار کانادا و دوره کارشناسی ارشد 17744 دلار است. برای دوره MBA به‌طور متوسط در هر سال باید  27397 بپردازید. البته لازم به یادآوری است که این مبالغ براساس نوع رشته تحصیلی و دانشگاه یا کالج در کانادا متفاوت است.

هزینه تهیه و ترجمه مدارک

دوره‌های تحصیلی دانشگاه و کالج‌های کانادایی به زبان انگلیسی، فرانسوی یا ترکیبی از این دو ارائه می‌شود. بنابراین بیشتر موسسات شرط مدرک زبان را جزء شرایط پذیرش دانشجو، برای فارغ التحصیل مدارس و دانشگاه‌های غیر انگلیسی‌زبان، دارند. متقاضیان ایرانی تحصیل در کانادا هم معمولا از بین آزمون‌های مورد تایید دانشگاه‌های کانادا آزمون آیلتس یا تافل را انتخاب می‌کنند.

هزینه آزمون آیلتس در سال 2022 حدود 215 تا 240 دلار می‌شود.

هزینه ترجمه مدارک

هزینه آزادسازی مدرک

یکی دیگر از هزینه‌های مهاجرت تحصیلی آزادسازی مدرک دانشگاهی برای فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دولتی ایران است. هزینه آزادسازی مدرک یا لغو تعهد آموزش رایگان براساس موارد زیر محاسبه می‌شود.

 • سال ورود به دانشگاه و پایان مقطع تحصیلی مورد نظر
 • نوع مقطع تحصیلی که خواهان آزادسازی مدرک آن هستید (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری)
 • گروه تحصیلی (علوم پایه، مهندسی، پزشکی و…)
 • سهمیه منطقه‌ای که هنگام کنکور در آن حضور داشتید (مناطق 1، 2 و 3)

هزینۀ لغو تعهد آموزش رایگان هر ساله متغیر است. برای این منظور باید در سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد) درخواست دهید. همچنین برای آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت علوم علاوه بر پرداخت نقدی هزینه، روش نامۀ عدم کاریابی و سابقۀ بیمه هم قابل اجرا است.

هزینه ترجمه مدارک

هزینه ترجمه رسمی مدارک دانشگاهی باتوجه به نوع مقطع تحصیلی متفاوت است. مثلا هزینۀ ترجمۀ دانشنامه کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد و… 600 هزار تومان، ریز نمرات دانشگاهی هر ترم 200 هزار تومان و ترجمۀ گواهی دیپلم دبیرستان یا مدرک پیش دانشگاهی 420 هزار تومان می‌شود.

علاوه بر این سایر مدارک از جمله شناسنامه، کارت شناسایی، سند ازدواج، گواهی عدم سو پیشینه، گواهی اشتغال به تحصیل، گواهینامه رانندگی و برگۀ آزمایش و معاینات پزشکی هزینه‌های جداگانه دارند. ترجمۀ رسمی مدارک شناسایی به زبان انگلیسی هم بین 300 تا حدود یک میلیون تومان برای هر مدرک متغیر است.

پرداخت اپلیکیشن فی

هنگام ثبت نام در کالج یا دانشگاه‌های کانادا باید هزینه‌ای را به‌عنوان اپلیکیشن فی یا هزینه درخواست پذیرش پرداخت کنید. این مبلغ هم از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت و معمولا اپلیکیشن فی دانشگاه‌های کانادا بین 60 تا 200 دلار می‌شود. البته تعداد کمی از مراکز آموزشی چنین هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند. دانشگاه رویال رودز، فرلی دیکنسون، وینیپگ، بوث و کوئست جز این موارد هستند.

اپلیکیشن فی بابت پردازش و بررسی درخواست پذیرش شما پرداخت‌ می‌شود و غیر قابل استرداد است. درواقع چه درخواست‌تان در دانشگاه مورد نظر پذیرفته شود، چه رد شود این مبلغ بازگردانده نمی‌شود.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

هزینه درخواست ویزای تحصیلی

دانشجویان بین الملل برای تحصیل در کانادا نیاز به ویزا یا مجوز تحصیلی (study permit) دارند. این مجوز با ویزای ورود به کانادا تفاوت دارد؛ اما هنگام تایید مجوز تحصیلی، همزمان ویزای سفر موقت به کانادا هم به شما تعلق می‌گیرد. هزینه ویزا و مجوز تحصیلی کانادا 150 دلار است.

هر دانشجوی بین الملل کانادا اجازه کار در داخل یا خارج از محوطه دانشگاهی را به‌طور پاره‌وقت و به مدت 20 ساعت در هفته دارد وبرای فعالیتی بیش از این نیاز به دریافت مجوز کار ندارید.

تمکن مالی

دولت کانادا برای تصمیم‌گیری دربارۀ اعطای مجوز تحصیل یا استادی پرمیت به وضعیت مالی متقاضی توجه می‌کند. درواقع باید ثابت کنید می‌توانید در دوران تحصیلی تمام هزینه‌های تحصیل در کانادا را تامین کنید. خواه مبلغ مورد نظر از پس‌‎‌انداز شخصی‌تان باشد، یا یک حامی مالی حمایت از شما را بر عهده بگیرد.

اثبات تمکن مالی یکی از عوامل مهم موفق‌شدن یا ردشدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا است. این مبلغ، شامل هزینه زندگی در کانادا، دست کم برای یک‌سال حدود 14 هزار دلار به‌ازای یک نفر (متقاضی ویزا) می‌شود. برای یک نفر همراه 4 هزار دلار و به‌ازای هر نفر بیشتر 3 هزار دلار باید به این مبلغ اضافه کنید.

هزینه ارائه مشخصات هویتی

اگر سفارت کانادا از شما بخواهد برای ارائه مشخصات هویتی یا بیومتریک ویزای تحصیلی اقدام کنید این هزینه هم به لیست هزینه‌های ویزای تحصیلی کانادا اضافه می‌شود. هزینه بیومتریک بابت گرفتن عکس و ثبت اثر انگشت دیجیتال از متقاضی و همراهان او دریافت می‌شود.

هزینه‌های بیومتریک ویزا برای یک نفر 85 دلار ، برای خانوادۀ دونفره 170 دلار و سه‌نفر به بالا 225 دلار کانادا است.

هزینه معاینات پزشکی

افرادی که قصد اقامت بیش از 6 ماه در کانادا دارند، دانشجویان و متقاضیان کار باید مدارک معاینات پزشکی خود را به اداره مهاجرت ارائه کنند. برای معاینه باید با همراه داشتن مدارک شناسایی معتبر، مانند کارت ملی یا پاسپورت، نزد پزشک تاییدشده توسط اداره مهاجرت کانادا بروید. هرچند دانشجویان ایرانی نیاز به انجام تست پزشکی در حال حاضر ندارند.

هزینه معاینه پزشکی شامل هزینه‌های ویزیت دکتر، انجام آزمایش‌ها و ارزیابی‌های لازم است. هزینه معاینات پزشکی یا آزمایش مدیکال ویزای کانادا به‌طور تقریبی 180 دلار کانادا می‌شود.

لازم به ذکر است که نتایج معاینات پزشکی شما تنها 12 ماه اعتبار دارد.

هزینه بیمه در کانادا

هزینه بیمه

دانشجویان متقاضی تحصیل در کانادا باید دربارۀ شرایط بیمۀ استان مورد نظرشان تحقیق کنند. زیرا کانادا سیستم پوشش بیمۀ ملی ندارد. به‌علاوه دانشجویان بین المللی ملزم به دریافت بیمه درمانی در طی دوران اقامت‌شان در کانادا هستند.

هزینه پوشش بیمه درمانی-بهداشتی به‌عنوان نمونه در استان بریتیش کلمبیا 36 دلار در ماه و حق بیمه برای دانشجویان بین الملل استان آلبرتا 68 دلار در ماه است. همچنین در انتاریو طرح بیمه خدمات درمانی سالانه 450 دلار هزینه دارد.

 

جدول هزینه های ویزای تحصیلی کانادا

علاوه بر فهرست هزینه ویزای تحصیلی کانادا که توضیح دادیم، هزینه‌های دیگری هم هست. اما مهم‌ترین هزینه‌ها، که تقریبا برای تمام متقاضیان مشترک است، را می‌توان در این جدول مشاهده کرد.

نوع هزینه مبلغ برحسب دلار کانادا
شهریه دانشگاه باتوجه به نوع کالج یا دانشگاه و برنامه تحصیلی انتخاب‌شده متغیر است
هزینه تهیه و ترجمه مدارک آزمون آیلتس 220 دلار

هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دولتی

هزینه ترجمۀ مدارک تحصیلی و مدارک شناسایی و…

اپلیکیشن فی هزینه استادی پرمیت 150 دلار

هزینه بازیابی وضعیت تحصیلی 350 دلار

اثبات تمکن مالی برای یک نفر دست کم 51 هزار دلار
هزینه درخواست ویزای تحصیلی مجوز تحصیلی 150 دلار

مجوز کار (اختیاری) 155 دلار

هزینه ارائه مشخصات هویتی (بیومتریک) به‌ازای یک نفر (متقاضی) 85 دلار

برای خانواده دو نفره 170 دلار

خانواده سه‌نفره یا بیشتر 225 دلار

هزینه معاینات پزشکی 180 دلار
هزینه بیمه بسته به استان مورد نظر در کانادا متغیر است

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • یک: پیش از شروع مراحل درخواست ویزای تحصیلی کانادا از شرایط متقاضیان واجد شرایط مطلع شوید. زیرا درصورتی‌که نتوانید ویزای دانشجویی بگیرید پذیرش دانشگاه به‌تنهایی فایده‌ای ندارد.
 • دو: باید پیش از اپلای و اقدام برای مجوز تحصیلی با اساتید رشته مورد نظر در دانشگاه‌های دلخواه‌تان مشورت کنید؛ به‌ویژه اگر هدف‌تان تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی است.
 • سه: اپلای برای دانشگاه یا کالج در کانادا
 • چهار: درخواست مجوز تحصیل نیاز به دریافت نامۀ پذیرش از سوی دانشگاه یا کالج‌ کانادایی دارد
 • پنج: مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا را آماده کنید. سپس برای مجوز آنلاین درخواست بفرستید. بستۀ برنامۀ مورد نظر را دانلود، فرم‌ها را تکمیل و مدارک خواسته‌شده را بارگذاری کنید.
 • شش: هزینه درخواست مجوز تحصیلی را بپردازید و رسید را نزد خود نگه دارید
 • هفت: اداره مهاجرت کانادا پس از بررسی درخواست و مدارک‌تان نتیجه را اعلام می‌کند. فرایند بررسی درخواست ممکن است 90روز طول بکشد. بنابراین پس از دریافت نامه پذیرش دانشگاه معتبر سریعا برای ویزا اقدام کنید.

مراحل اخذ ویزای کانادا

مدارک لازم برای اخذ ویزای کانادا کدامند؟

برای درخواست مجوز تحصیلی کانادا به موارد زیر نیاز دارید:

 • نامه پذیرش یکی از مراکز آموزشی تعیین‌شده توسط دولت کانادا
 • انجام معاینه‌های پزشکی
 • گرفتن گواهی عدم سو پیشینه
 • عکس در اندازه پاسپورت
 • ارائه گواهی تمکن مالی

احتمال ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

با وجود متقاضیان فراوان مجوزهای تحصیلی کانادا، رد شدن درخواست ویزا اتفاق رایجی است. برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه و کاهش استرس باید چند نکته مهم را بدانید. بنابراین شایع‌ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا و روش رفع ریجکتی را اختصارا توضیح می‌دهیم.

 • برنامه قابل قبول و متناسب با سوابق تحصیلی و کاری خود انتخاب کنید
 • نداشتن بودجۀ کافی از دلایل احتمالی ریجکت‌شدن درخواست ویزای کانادا است. همیشه رسیدن به کف آستانۀ مالی کفایت نمی‌کند. گواهی تمکن مالی باید افسر ادارۀ مهاجرت را قانع کند، بودجۀ کافی برای بیش از یک سال دارید.
 • نامه پذیرش نامعتبر هم از عوامل ریجکتی مجوز تحصیل است. درنتیجه نیاز به نامۀ پذیرش تضمین‌شده از سوی موسسات آموزشی معتبر کانادا دارید.
 • نقص مدارک مورد نیاز، مثل نمرۀ آزمون زبان یا مدارک لازم برای سفر، می‌تواند عامل رد شدن درخواست ویزا باشد.
 • داشتن برنامۀ دقیق و متقاعدکننده برای بازگشت به خانه را دست کم نگیرید. مجوزهای تحصیلی ویزای موقت به شمار می‌آیند. بنابراین باید با نوشتن یک استادی پلن قوی به مسئول صدور مجوز تحصیلی اثبات کنید پیوندهای محکمی بین شما و کشوری که در حال حاضر در آن سکونت دارید هست. همچنین نشان دهید پس از پایان تحصیل به کشورتان باز می‌گردید.

فرایند درخواست ویزا پیچیدگی‌ها و مراحل قانونی متعددی دارد. ددلاین‌ها، مراحل، شرایط و مدارک لازم و جزئیات هزینه‌ها باید به دقت مدیریت شود. حضور مشاور مهاجرتی مورد اعتماد در کنار شما کمک می‌کند تا احتمال رد شدن درخواست ویزا یا ریجکتی ویزا تحصیلی کانادا بسیار کاهش یابد.

ریجکت ویزای تحصیلی

ویزایی که در دستان شما است

حالا که از جزئیات هزینه ویزای تحصیلی کانادا آگاه شدید باید برنامه‌ای دقیق آماده کنید. کارشناسان و مشاوران مهاجرتی باتجربۀ کن اپلای برای انجام کلیۀ امور مربوطه مهاجرت به کانادا همراه شما است.

مشاوران ما متناسب با شرایط و نیازهای فردی شما بهترین برنامه‌ مهاجرتی را تنظیم می‌کنند. با بررسی اسناد و مدارک و رفع نقایص پرونده مانع از دست‌رفتن شانس اخذ ویزای تحصیلی می‌شوند. همچنین در هر مرحله از درخواست ویزا پشتیبان منافع شما هستند. تنها کاری که باید انجام دهید ا پرکردن فرم درخواست مشاوره رایگان است؛ کارشناسان کن اپلای با شما تماس می‌گیرند.

بهنام فارسی

بهنام فارسی

بهنام، موسس و مدیرعامل کن‌اپلای و فارغ التحصیل ارشد از دانشگاه کنکوردیا کانادا، باور دارد که با افزایش تعداد افراد متقاضی به مهاجرت تحصیلی، افراد و مسئولین حوزه‌های مرتبط باید دست به دست هم بدهند، تا این فرایند را برای دانشجویان اینترنشنال، آسان‌تر و ارزان‌تر شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید

سوالات متداول

سوالات متداول در مورد تحصیل در خارج از کشور

هزینه ویزای تحصیلی کانادا شامل چه مواردی می‌شود؟
هزینه ویزای دانشجویی کانادا شامل هزینه آزادسازی و ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و مدارک شناسایی، اپلیکیشن فی، هزینه معاینات پزشکی، بیومتریک، بیمه و...
میزان اپلیکیشن فی برای دانشگاه‌های کانادا چقدر است؟
مبلغ اپلیکیشن فی دانشگاه‌های کانادا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت و معمولا بین 60 تا 200 دلار است.
گواهی تمکن مالی چیست؟
برای دریافت مجوز تحصیلی کانادا نیاز است نشان دهید توانایی مالی زندگی خود و همراهان‌تان برای یک سال زندگی در کانادا را دارید. این مبلغ می‌تواند از سرمایۀ شخصی شما، بورس تحصیلی یا یک حامی مالی تامین شود.
عوامل احتمالی ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا چیست؟
انتخاب برنامۀ تحصیلی نامتناسب با سوابق تحصیلی و شغلی، نداشتن بودجۀ کافی، نامه پذیرش از دانشگاهی غیر معتبر، نقص در مدارک و استادی پلن ضعیف جز متداول‌ترین عوامل رد درخواست ویزای تحصیلی کانادا است.

دیدگاه‌های شما

شما میتوانید دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید و یا به منظور پاسخگویی به سوالات خود اقدام به رزرو وقت مشاوره کنید.

ازما بپرسید!

شما میتوانید دیدگاه و سوالات خود را در قسمت زیر برای ما ارسال کنید. ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستیم.

آدرس ایمیل شما مننتشر نمی شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید

همین حالا شروع کن!

شما می توانید زمان و روز مورد نظر خود را برای مشاوره رزرو کنید تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی و بهترین مسیر پیشرفت تحصیلی را به شما ارائه دهند.

مشاوران مجرب و حرفه‌ای

مشاوران مجرب و حرفه‌ای

با رزرو وقت مشاوره رایگان فرآیند پذیرش تحصیلی خود را همین حالا شروع کن.

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

مشاوران حرفه‌ای ما در تلاش هستند تا به آنچه‌ که لایق آن هستید برسید.

CanApply Newsletter Icon

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه "کن‌اپلای" علاوه بر دریافت اخرین اخبار مربوط به مهاجرت به کشورکانادا، از 50 دلار تخفیف ویژه کاربران نیز بهره‌مند شوید
کلیه حقوق این سرویس محفوظ و متعلق به شرکت کن‌اپلای می‌ باشد.