بهنام فارسی
آزمایشی
ژوئن 7, 2022
11 دقیقه زمان مطالعه

پذیرش دانشگاه کانادا از صفر تا صد

بهنام فارسی
آزمایشی
ژوئن 7, 2022
11 دقیقه زمان مطالعه

پذیرش دانشگاه کانادا از صفر تا صد

خوشبختانه برای ایرانی ها شرایط ویزای تحصیلی کانادا اخیرا در مقایسه با بقیه کشورها مطلوب بوده است. مدرسه ها و دانشگاه های کانادا با در نظر گرفتن  مقطع تحصیلی منتخب محصل شرایط مختلفی را برای او لحاظ می کنند. 

بیشتر بخوانید:

مراحل کلی پذیرش از دانشگاه های کانادا

پس از پایان دوران دبیرستان شخص به دانشگاه وارد می شود.  قوانین خاصی در هر دانشگاه وجود دارد متقاضی باید با در نظر گرفتن آنها درخواستی را اعلام کند. با در نظر گرفتن رشته منتخب فرد سطح زبان انگلیسی و یا فرانسوی مورد نیاز برای پذیرش را به او اطلاع می دهند. پس از انتخاب رشته مرحله ثبت نام قرار دارد. درباره شرایط درخواست و پذیرش هر دانشگاه قوانینی متفاوت است. در سال های گذشته میانگین شهریه دانشجوهای بین الملل برای تحصیل در کانادا حدودا ۳۰۰۰۰  دلار کانادایی به طور سالانه بوده.  مقطع کارشناسی هم هزینه  سالانه ۲۰۰۰۰ دلار کانادایی می باشد.

محصل باید مطمئن شود که جهت دوره تحصیلی  به موقع و حتی سریعتر اقدام کند. در نتیجه دست کم برای ثبت نام در کالج یا دانشگاه مدنظر می بایست ۱ سال پیش  از آغاز سال تحصیلی جهت اخذ پذیرش اقدام شود.  به طور کلی شرایط مختلفی جهت پذیرش دانشگاه های کانادا وجود دارد. جهت دریافت اطلاعات مربوط به پذیرش تحصیلی کانادا در هر دانشگاه سایت مربوطه همان دانشگاه می باشد. حقیقتا شرایط کلی به حداقل نیازمندی هایی می گویند که  متقاضی جهت پذیرش در مقطع مدنظر در دانشگاه انتخابی اش نیاز دارد  تا شانس پذیرش او نسبت به سایر درخواست کنندگان آن مقطع و رشته  در آن سال افزایش داشته باشد. مواردی مانند حداقل معدل مقطع پیشین، حداقل نمره، نمره زبان و.. همگی جزو شرایط کلی فرد متقاضی محسوب می شود.

برای بعضی از رشته ها لازم است که فرد به همراه شرایط کلی ، شرایط خاصی هم داشته باشد. به طور کلی جهت قبولی در مقاطع ارشد و دکتری دریافت تاییدیه از اساتید دانشگاه ها شانس موفقیت شما را در دریافت پذیرش آن دانشگاه افزایش می دهد.  

شرکت در آزمون زبان

آزمون های زبانی که در ایران برگزار می شود و  مورد تایید کانادا است. شامل: آزمون آیلتس، دولینگو، سلپیپ ، آزمون ارزیابی مهارت زبان فرانسوی و ..است.

آیلتس از معروف ترین و معتبرترین آزمون های بین المللی زبان است. که در ۱۴۰ کشور دنیا برگزار می شود. 

دولینگو از آزمون های معتبر دولت و دانشگاه های کانادا، خصوصا در امر مهاجرت تحصیلی است. مدرک این آزمون توسط ۱۵۰ موسسه آموزشی کانادا مورد قبول است.

آزمون اسلیپ یک آزمون کاملا یارانه ای است و توسط سازمان مهاجرت کانادا طرح شده است. لهجه این آزمون برخلاف آزمون آیلتس لهجه روان کانادایی است. 

تی سی اف یک آزمون دیگر برای زبان فرانسوی است که افرادی که قصد مهاجرت به استان های فرانسوی زبان کانادا را دارند با شرکت در این آزمون می توانند ویزا بگیرند. 

نوع نسخه کانادایی آزمون های تافل و آیلتس آزمون زبان( سی ای ای ال) است. این آزمون مورد قبول اکثر دانشگاه ها و ارگان های کانادایی است و برای پذیرش افراد برای کار و تحصیل و … بسیار مفید است.

نوشتن رزومه و انگیزه نامه حرفه ای

انگیزه نامه متنی شبیه به مقاله دارد. که اصول کلی نوشتن آن برای اغلب دانشگاه های دنیا ثابت است.نکته مهم نوشتن این نوع نوشتار رعایت نکات ریزی است که حین نگارش آن باید به آنها پرداخت. 

در یک انگیزه نامه درست، هدف ، انگیزه، مهارت های فرد به شیوه ای روشن، عللی که فرد را به یک متقاضی واجد شرایط برای پذیرش از سوی دانشگاه تبدیل می کند وهمچنین شخصیت او به شیوه ای روشن ارائه می شوند تا مسئولین بتوانند با توانایی های فرد و شخصیت او کاملا آشنا شوند.

به طور کلی انگیزه نامه باید به دانشگاه ثابت کند که فرد از انگیزه لازم برای تحصیل برخوردار است و در کشور خود ازاین امکانات محروم است. 

کامل کردن مدارک 

مدارک لازم شامل:

 • پاسپورت ( دارای حداقل ۶ ماه اعتبار)
 • مدرک آزمون زبان انگلیسی (شامل آزمون تافل، آیلتس و…)
 • کلیه مدارک مربوط به مقاطع تحصیلی ( شامل ترجمه رسمی زیر نمرات و مدرک پیش دانشگاهی ، دبیرستان، لیسانس و ارشد)
 • توصیه نامه اساتید ( عموما برای مقاطع ارشد و دکتری)
 • فرم اپلیکیشن و سایر موارد

تمام این اطلاعات و توضیحات بیشتر در مورد آن  را می توانید در سایت موسسه آموزشی مورد نظر پیدا کنید.  

بعد از تکمیل مدارک خود ، باید در سایت مورد نظر پروفایل ساخته و بعد از ارسال اپلیکیشن فرایند بررسی توسط موسسه شروع می شود. این بررسی حدود چند هفته طول کشیده و نتیجه نهایی از طریق ایمیل ارسال خواهد شد. 

انتخاب رشته

دانشگاه ها و کالج های کانادا این توانایی را دارند که برای هر فرد تعداد بسیار بالایی رشته تحصیلی ارائه دهند. در واقع دست شما در انتخاب رشته بسیار باز است و این شرایط شما را تا حدودی گیج می کند. 

نکته بسیار جالب این است که لازم نیست رشته ای را که میخواهید در کانادا بخوانید مستقیما انتخاب کنید، بلکه به شما فرصت داده می شود تا با تفکر و تجربه بهترین رشته را برای خود برگزینید.

انتخاب دانشگاه

علایق و همچنین فرصت های شغلی آینده دو فاکتور بسیار مهم برای انتخاب مدرسه، کالج و یا دانشگاه فرد متقاضی است. 

شما می توانید پس از بررسی موقعیت شهری، میزان شهریه سالانه، امکانات رفاهی و … به انتخاب دانشگاه خود بپردازید. 

فراموش نکنید که در انتخاب دانشگاه سطح زبان شما بسیار موثر است. به طوری که اگر در ارزیابی  مصاحبه دانشگاه مشخص شود که سطح زبان پایینی دارید، باید با پرداخت هزینه اضافی در دوره های ای سی ال شرکت کنید. 

برای اخذ پذیرش دانشگاه کانادا به چه نکاتی توجه کنیم:

 • فراموش نکنید که برای اخذ پذیرش دانشگاه باید انگیزه بالایی داشته باشید و همچنین جسور باشید.
 • رزومه و انگیزه نامه قوی بنویسید با این کار نصف راه را رفته اید. 
 • فعال و کوشا باشید ، دائما پرس و جو کنید و از زمان امتحان زبان با خبر باشید تا فرصت را از دست ندهید. 
 • با اولین چاله در طول راه خود ناامید نشوید.
 • از پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی غافل نشوید. 
 • خود را هر نحوی که می توانید برای عزیمت به کانادا آماده کرده تا در صورت آماده شدن شرایط راحت تر بتوانید به سامان برسید‌.  
 • آموزش نوشتن رزومه و انگیزه نامه خوب
 • انگیزه نامه ها حاوی فرمت و ساختار تقریبا مشابهی هستند. اما بسته به مقطع تحصیلی ( لیسانس، فوق لیسانس و ..)، کشور مقصد( آمریکا ، کانادا و …) و یا رشته تحصیلی ( مخصوصا رشته هایی مانند پزشکی و …) یک سری نکات باید رعایت شود. 
 • یک انگیزه نامه به طور معمول باید بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه داشته باشد. فراموش نکنید که انگیزه نامه شما نباید بیشتر از ۱۲۰۰ کلمه باشد. 
 • طوری نامه را بنویسید که مطالب کاملا واضح باشند و فردی که نامه را میخواند سردرگم و گیج نکند. از گفتن مطالب غیر ضروری اجتناب کنید. به جای آن از مطالب مفید تر استفاده کنید. یک انگیزه نامه مناسب باید شامل ۷ پاراگراف باشد. که پاراگراف اول آن را معرفی و پاراگراف آخر را نتیجه گیری تشکیل می دهد. 

آماده شدن برای مصاحبه اسکایپ

برای زمان مصاحبه تفاوت ساعت بین دو کشور را فراموش نکنید و با استاد برای ساعتی مناسب قرار بگذارید.

برای مصاحبه می توانید درباره خودتان، نظراتتان و استاد پاورپوینت تهیه کنید و آن را برای استاد ایمیل کنید. 

برای مصاحبه روی مقالات و تحقیقات خود مسلط باشید. 

قبل از شروع مصاحبه در مورد استاد و مقالات و تحقیقاتش جستجو کنید. 

در هنگام مصاحبه درباره اهدافتان، حوزه تحقیقاتی خود، علایق و انگیزه هایتان، دلیل انتخاب دانشگاه، مقطع مورد نظری که می خواهید تحصیل کنید، نوع همکاری خود با دانشگاه، هدف شما برای آینده و اینکه چرا دانشگاه باید شما را انتخاب کند صحبت خواهد شد.

توجیه گپ تحصیلی

برای توجیه گپ تحصیلی مواردی برای افزایش احتمال موفقیت پرونده شما وجود دارد. مانند:

 • ارائه قراردادهای کاری یا فیش های حقوقی
 • ارتقا سطح زبان
 • دلایل پزشکی
 • شرکت در دوره ها، همایش ها و کنفرانس های مربوط به رشته تحصیلی یا مسیر کاری
 • ارائه سوابق تحصیلی
 • ارائه انگیزه نامه قوی
 • ارائه توصیه نامه معتبر از اساتید

آزاد کردن مدارک تحصیلی

همه علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور باید مراحل آزادسازی مدرک تحصیلی را طی کنند. زیرا در اختیار داشتن اصل مدرک تحصیلی ، ریز نمرات و … نیاز قطعی شما است. 

معافیت تحصیلی

برخلاف دانشجویان دختر ، دانشجویان پسر برای خروج از کشور پس از ۱۸ سالگی باید مجوز های قانونی خروج از کشور را دریافت کنند. در غیر این صورت اجازه خروج از کشور خود را ندارند. 

دانشجویان پسر باید از سازمان نظام وظیفه مجوز خروج از کشور دریافت کنند. که نیازمند ارائه وثیقه است. در این صورت می توانند در خارج از کشور تحصیل کنند.

ثبت نام در سامانه سجاد

جهت ثبت نام باید در وب سایت سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد) وارد شده و با بارگذاری مدارک و اطلاعات مختلف ، شروع به ساخت پروفایل کنید. 

شناخت رشته هایی با شانس اخذ پذیرش بالاتر

برخی رشته ها ، در برخی دانشگاه ها بیشتر متقاضیان بین المللی جذب می کنند. در نتیجه شانس شما برای پذیرش در این رشته ها بیشتر است. 

مقطع تحصیلی هم در پذیرش شما موثر است مثلا شانس اخذ ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد در صورتی که  مدرک کارشناسی دارید بیشتر است تا درخواست دوباره برای دوره کارشناسی.

توجه به بازار کار رشته ها

طبق آمار اداره مهاجرت، کانادا در رتبه سوم بیشترین پذیرش تحصیلی در دنیا قرار دارد. به طور کل کانادا با مشکل کمبود نیروی کار مواجه است. و حجم زیادی از این کمبود با مهاجران پر می شود. بعضی از رشته ها هم شانس شما را برای استخدام در این کشور پررنگ تر می کند. مانند معماری، عمران، دندانپزشکی، مامایی، پرستاری، پزشکی، طراحی لباس، حقوق ، جامعه شناسی و …با تحصیل در این رشته ها می توانید بدون دغدغه وارد بازار کار کانادا شوید.

شناسایی بهترین شهرهای دانشجویی

تورنتو، بزرگترین شهر کانادا یکی از بهترین شهر ها برای دانشجویان است. این شهر از لحاظ اقتصادی بسیار قوی است.نرخ بیکاری در این شهر بسیار پایین است.سطح بالایی از لحاظ آموزشی و رفاهی دارد و برای دانشجویان فرصت های شغلی فراوانی وجود دارد. 

ونکوور دیگر شهر کانادا است ، که تعداد زیادی ایرانی در آن زندگی می کنند. این شهر بزرگترین مراکز صنعتی جهان را دارد و از تورنتو کم جمعیت تر است که می تواند یکی از شهر های مناسب برای دانشجویان مهاجر باشد. 

مونترال هم به دلیل دانشگاه های متعدد و معتبری که دارد می تواند یکی از بهترین مقاصد برای دانشجویان باشد. 

شناخت روش های اخذ بورسیه 

برای دریافت بورسیه اول از همه باید کشور مقصد انتخاب شود ، بعد از آن انتخاب دانشگاه مهم است. در وب سایت دانشگاه در مورد نحوه اعطای کمک هزینه صحبت شده است. 

قدم سوم شما داشتن نمره زبان بالا است‌. یعنی نمره آیلتس ۷ و نمره تافل بالای ۱۰۰. ثبت اختراع ، رزومه قوی، مقالات و طرح های آموزشی خوب، شرکت در سمینار های معتبر ، همه و همه شانس اعطای کمک هزینه را افزایش می دهند. نوشتن رزومه قوی هم یک مرحله مهم در اخذ بورسیه است .

توجه به هزینه های مهاجرت تحصیلی

برای کسانی که ویزای تحصیلی یا کاری دارند و قصد تحصیل در دوره دبستان یا دبیرستان  دولتی را دارند، امکانات رایگان است.

نوع هزینه میانگین هزینه در شهرهای بزرگ میانگین هزینه در شهرهای کوچک

نوع هزینه

مقدار هزینه(دلار)

محل اقامت

700-1130

خوراک

240-320

حمل و نقل

78-98

درمان

40

خرید کتاب و …

35-40

تفریحات

70-80

آشنایی با روش های اقامت پس از پایان تحصیلات در کانادا

بر اساس قوانین مهاجرتی کسانی که از دانشگاه ها یا کالج های کانادا فارغ التحصیل شده اند، و بتوانند با مدرک خود شغل مورد نظر را پیدا کنند و قرارداد کاری ببندند. بعد از یک سال می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای دائمی تبدیل کنند.

اصطلاحات رایجی که در پذیرش دانشگاه های کانادا استفاده می شود

 • Apply: درخواست پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه خارجی
 • Free apply: پذیرش رایگان دانشگاه های خارجی
 • Fund: کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی
 • SOP: یک مدرک تحصیلی مهم که شامل هدف شماست

هزینه پذیرش از دانشگاه های کانادا چقدر است؟

 • هزینه مقطع کارشناسی   32000 دلار کانادا در سال است.
 • هزینه مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری   19000 دلار کانادا در سال است.

چطور شانس پذیرش از دانشگاه کانادا را افزایش دهیم

زمان درخواست شما برای اخذ ویزای تحصیلی  بسیار مهم است. بهتر است از ۶ ماه زودتر درخواست خود را ارسال کنید تا موسسه وقت کافی برای بررسی داشته باشد.

داشتن تمکن مالی، سن کم، پرداخت به موقع شهریه، تسلط به زبان، رشته تحصیلی ، جنسیت و … همه تاثیر گذارند.

کلام آخر

مقدار شهریه دانشجویان بین الملل، شرایط خوابگاه و باقی مخارج  زندگی در کانادا مناسب تر است.

حسن تحصیل در کانادا امکان کار کردن است. البته داشتن حق کار در خارج از دانشگاه بستگی به یک سری عوامل دارد.

حسن دیگر، وجود اسکالرشیپ های متفاوتی است که این امکان را برای دانشجویان بین الملل فراهم می کند که بتوانند بر مخارج و وضعیت مالی خود مدیریت داشته باشند. اما مهم ترینر ویژگی کیفیت بالای  آموزش کانادا است که در نتیجه آن  مدرک تحصیلی  از دانشگاه های کانادا به عنوان نشانه اعتماد و بالا بودن علم دانشجو لحاظ می گردد. دانشگاه ها سراسر کانادا بابت پژوهش ها و نوآوری در سراسر جهان معروف اند.

بهنام فارسی

بهنام فارسی

بهنام، موسس و مدیرعامل کن‌اپلای و فارغ التحصیل ارشد از دانشگاه کنکوردیا کانادا، باور دارد که با افزایش تعداد افراد متقاضی به مهاجرت تحصیلی، افراد و مسئولین حوزه‌های مرتبط باید دست به دست هم بدهند، تا این فرایند را برای دانشجویان اینترنشنال، آسان‌تر و ارزان‌تر شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید

سوالات متداول

سوالات متداول در مورد تحصیل در خارج از کشور

آیا در کنار محصل همسر او هم می تواند شاغل شود؟
بله، شرایطی برای کار کردن همسر وجود دارد
هزینه نوشتن انگیزه نامه مقدار است؟
بسته به موسسه مهاجرتی از ۲۰۰ دلار به بالا می باشد.
ویزای تحصیلی کانادا سخت است؟
یک سری از سخت گیری ها ضعیف شده است.
گپ تحصیلی در کانادا قبول است؟
بله، دانشگاه های  کانادا در رابطه با  گپ تحصیلی منعطف هستند.

دیدگاه‌های شما

شما میتوانید دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید و یا به منظور پاسخگویی به سوالات خود اقدام به رزرو وقت مشاوره کنید.

دیدگاه بهنام فارسی:

تست

ازما بپرسید!

شما میتوانید دیدگاه و سوالات خود را در قسمت زیر برای ما ارسال کنید. ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستیم.

آدرس ایمیل شما مننتشر نمی شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید

همین حالا شروع کن!

شما می توانید زمان و روز مورد نظر خود را برای مشاوره رزرو کنید تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی و بهترین مسیر پیشرفت تحصیلی را به شما ارائه دهند.

مشاوران مجرب و حرفه‌ای

مشاوران مجرب و حرفه‌ای

با رزرو وقت مشاوره رایگان فرآیند پذیرش تحصیلی خود را همین حالا شروع کن.

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

مشاوران حرفه‌ای ما در تلاش هستند تا به آنچه‌ که لایق آن هستید برسید.

CanApply Newsletter Icon

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه "کن‌اپلای" علاوه بر دریافت اخرین اخبار مربوط به مهاجرت به کشورکانادا، از 50 دلار تخفیف ویژه کاربران نیز بهره‌مند شوید
کلیه حقوق این سرویس محفوظ و متعلق به شرکت کن‌اپلای می‌ باشد.