بهنام فارسی
مهاجرت تحصیلی
سپتامبر 18, 2021
7 دقیقه زمان مطالعه

شرایط کار دندانپزشکی در کانادا

بهنام فارسی
مهاجرت تحصیلی
سپتامبر 18, 2021
7 دقیقه زمان مطالعه

شرایط کار دندانپزشکی در کانادا

رشته دندانپزشکی(Dentistry)یکی از شاخه‌های علم پزشکی است که به بررسی بهداشت دهان و دندان، سلامت بافت لثه، تشخیص و درمان بیماری‌های مربوط به این بخش می‌پردازد. البته این رشته تنها محدود به دندان نمی‌شود، افرادی که در این رشته مشغول به تحصیل هستند اطلاعات و علم لازم در زمینه ناحیه گیجگاهی، سر، صورت، فک، سلامت عمومی بدن و سایر استخوان‌بندی‌ها به دست می‌آورند.

رشته دندانپزشکی یکی از رشته‌های محبوب کشور کاناداست، هرساله دانشجویان بسیاری از سراسر جهان برای ادامه تحصیل در کانادا در این رشته درخواست پذیرش خود را ارسال می‌کنند. شرایط کار دندانپزشکی درکانادا در مقایسه با سایر کشورهای جهان در سطح بالاتری قرار دارد. اگر شما هم قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارید یا می‌خواهید اطلاعاتی درباره‌ی شغل دندانپزشکی در کانادا به دست آورید با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

عناوین شغلی دندانپزشکی در کانادا چیست؟

دانشجویان رشته دندانپزشکی با وجود سختی‌های این رشته، به آینده رشته دندانپزشکی با موقعیت شغلی مناسب و درآمد ایده‌آل امیدوار هستند. اما شاید این موضوع برای شما هم سوال باشد که شغل دندانپزشکی در کاناداشامل چه عناوین شغلی می‌شود؟ ازجمله عناوین شغلی دندانپزشکی در کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارتودنسی
 • دندانپزشکی کودکان
 • پیرا دندانپزشکی
 • جراحی فک و دهان و صورت
 • دندانسازی
 • اندودنتیکس (معالجه ریشه)
 • پروتزهای دهان و دندان
 • آسیب شناسی دهان و دندان
 • بهداشت عمومی دهان و دندان
 • رادیولوژی دهان و دندان

وظایف دندانپزشک در کشور کانادا چیست؟

وظایف اصلی یک دندانپزشک در چهارچوب خود مشخص شده است اما در هر کشوری با توجه به سطح آموزش و سیستم آن کشور، ممکن است کمی متفاوت باشند. در این بخش می‌خواهیم وظایفی که یک دندانپزشک در کشور کانادا دارد را به شما شرح دهیم.

 • کمک به دیگر پزشکان بخش و نظارت روی کار بهداشت کاران در بیمارستان یا مطب شخصی
 • ترمیم دندان، کشیدن دندان‌های خراب و کاشتن دندان جدید
 • انجام تمام جراحی‌های مربوط به دهان، لثه و دندان
 • گرفتن تخصص در هر یک از رشته‌های مرتبط با دندانپزشکی همچون بهداشت عمومی دندانپزشکی، رادیولوژی دهان و دندان و…
 • تمیز کردن دندان‌های مراجعه کننده و آموزش به آن‌ها در رابطه با بهداشت دهان و دندان
 • معاینه دندان، لثه و تشخیص هرگونه پوسیدگی و عیوب در دهان و دندان‌ها
 • طراحی دندان مصنوعی و دستورالعمل ساخت آن به سازندگان دندان مصنوعی و متخصصان ساخت دندان

بازار کار رشته دندانپزشکی در کانادا چگونه است؟

ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی کار بسیار عاقلانه‌ای است، در حال حاضر این رشته به عنوان یکی از پرطرفدارترین و پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی در این کشور شناخته شده است. زیرشاخه‌های دندانپزشکی در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار متنوع تر شده، به طوری که دندانپزشک تنها شخصی نیست که دندان خراب را بکشد یا پر کند.
افراد در رشته دندانپزشکی مهارت‌های مختلفی را کسب می‌کنند، که همین امر باعث می‌شود بتوانند در دیگر بخش‌های حوزه‌ی سلامت دهان و دندان به خوبی فعالیت داشته باشند. در واقع افرادی که در کشور کانادا از این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند در بخش‌های بهداشت دهان و دندان، بازسازی دندان، جراحی، تدریس در دانشگاه و شرکت در تحقیقات می‌توانند به فعالیت مشغول شوند.

چشم انداز آینده دندانپزشکی در کانادا

آینده این رشته در کشور کانادا به عوامل بسیاری بستگی دارد که موجب رشد و موفقیت در این رشته می‌شود. یکی از این عوامل استان محل زندگی و کار فرد است. با توجه به تحقیقاتی که روی این مسئله انجام شده‌ است بازار کار رشته دندانپزشکی در استان‌هایی چون آلبرتا، ساسکاچوان، بریتیش کلمبیا، نیوفاندلند، کبک، مانیتوبا، انتاریو و جزیره پرنس ادوارد رشد چشمگیری خواهد داشت. اما وضعیت این رشته در استانی چون نوا اسکاشیا شاید رشد چندانی نداشته باشد، از این رو بسیاری از افراد این شهرها را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. در این شهرها علاوه بر زندگی می‌توانند آینده شغلی خوبی در رشته دندانپزشکی داشته باشند.

درآمد دندانپزشکی در کانادا

درآمد افراد در رشته دندانپزشکی تنها به استان و محل زندگی آن‌ها محدود نمی‌شود، نوع تخصص آن‌ها هم می‌تواند یک امر تاثیرگذار روی میزان درآمد فرد باشد. در ادامه میزان درآمد دندانپزشکی در چند استان کانادا را مورد بررسی قرار می‌‌دهیم.

نام استان

حداقل درآمد

حداکثر درآمد

میانگین درآمد

نوا اسکاشیا

27.917 دلار

166.709 دلار

115.050 دلار

انتاریو

32.418 دلار

248.306 دلار

114.966 دلار

بریتیش کلمبیا

30.748 دلار

214.663 دلار

104.055 دلار

کبک

29.334 دلار

243.253 دلار

121.027 دلار

آلبرتا

31.668 دلار

344.374 دلار

127.890 دلار

 

امنیت شغلی دندانپزشکی در کانادا چگونه است؟

داشتن امنیت شغلی و احساس امنیت در رابطه با میزان درآمد دریافتی در هر شغلی می‌تواند، روی بازده و راندمان کار تاثیر بگذارد. کشور کانادا هم همواره یکی از کشورهای پیشرفته در جهان است که به این موضوع در تمامی مشاغل فعال در کشور خود اهمیت می‌دهد. کشور کانادا توانسته فرصت ‌های شغلی مناسبی را برای افراد رقم بزند و از طرفی هم، توانسته امنیت شغلی افراد شاغل را تامین کند. افراد شاغل در رشته دندانپزشکی از همان روز اول فعالیت خود در هر کلینیک یا بیمارستان باید استخدام شوند، به این ترتیب می‌توانند احساس امنیت و آرامش در کار و حرفه خود داشته باشند.
یکی از مزایای کار در رشته دندانپزشکی در کشور کانادا آن است که شما در صورت بیکار شدن، می‌توانید از بیمه بیکاری خود استفاده کنید. این کشور برای نیروی کار خود اهمیت و ارزش بسیار زیادی قائل است، افرادی که در رشته دندانپزشکی از کار خود بیکار می‌شوند می‌توانند 55 درصد درآمد هفتگی خود را از بیمه دریافت کنند.

شرایط لازم شغل دندانپزشکی در کانادا

شغل دندانپزشکی هم همانند سایر مشاغل به مهارت‌ها و دانش خاصی نیاز دارد. باید به قدری دانش و مهارت داشته باشید که علاوه بر انجام وظایف مربوط به خود بتوانید در زمینه بهداشت دهان و دندان دیگران را راهنمایی کنید.

مهارت های لازم

برای کار در یک دندانپزشکی باید فرد مهارت لازم کار با دستگاه‌های مختلف، استفاده از ابزار و تجهیزات دندانپزشکی، آنالیز، عکس‌برداری، مدیریت و نظارت، درمان و مراقبت از سلامت افراد، پردازش و رسیدگی به اطلاعات راداشته باشد. در واقع تنها نمی‌توان گفت که یک دندانپزشک باید بتواند مشکل مراجعه کننده را برطرف کند، در اصل باید یک مدیر و تحلیلگر حرفه‌ای باشد تا بتواند با تشخیص به موقع عارضه فرد را درمان کند.
اما تنها این موضوع نمی‌تواند تکمیل کننده کار دندانپزشک باشد. یک فردی که از رشته دندانپزشکی فارغ‌التحصیل شده است باید دانش بالایی در زمینه خدمات سلامت، خدمات مشتری، امور مالی و مدیریتی، پزشکی، مشاوره، زیست شناسی و علوم پایه داشته باشد.

دریافت مجوزهای لازم

فرد برای کار در رشته دندانپزشکی در کشور کانادا همانند رشته‌های مهندسی که برای کار باید از نظام مهندسی مجوزهای لازم را دریافت کنند، باید مجوزهای لازم برای فعالیت خود را از نظام دندانپزشکی دریافت کند. افرادی که در یک دانشگاه معتبر در خارج از کشور کانادا تحصیلات خود را به اتمام رسانده‌اند، باید برای اخذ پروانه کار و مجوزهای لازم به نظام دندانپزشکی استان مورد نظر در کانادا مراجعه کنند.
برای اینکه فرد بتواند مجوزهای لازم را دریافت کند لازم است که قبل از آن گواهینامه NDEB خود را دریافت کند. البته این موضوع تنها نمی‌تواند برای دریافت مجوز از نظام دندانپزشکی لازم باشد، باید علاوه بر آن شرایط دیگری هم داشته باشد تا بتواند مجوز کار خود را در این کشور دریافت کند:

 • داشتن مدرک دندانپزشکی از یک دانشگاه معتبر
 • معادل سازی مدارک و گذراندن آزمون‌های کتبی و عملی برای اخذ گواهینامه NDEB
 • تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • گذراندن آزمون‌های قوانین پزشکی، مقررات حرفه‌ای و…

کلام آخر

تحصیل در رشته دندانپزشکی در  کانادا می‌تواند با سختی‌های بسیاری همراه باشد، اما شغل دندانپزشکی در کانادا با داشتن حقوق و مزایا عالی، داشتن امنیت شغلی همراه است. همین موضوع باعث می‌شود تا فرد برای رسیدن به آن‌ها این سختی‌ها را پشت سر بگذارد.

سوالات متداول

بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی کانادا کدام دانشگاه‌ها هستند؟

در حال حاضر دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه تورنتو در بین 50 دانشگاه برتر جهان در رشته دنداپزشکی قرار گرفته‌اند. و از بهترین دانشگاه های کانادا هستند.

آیا یک دندانپزشک خارجی می‌تواند در این کشور مشغول به کار شود؟

بله در صورتی که مدارک خود را معادل سازی کند و مجوزهای لازم را اخذ کند به راحتی می‌تواند فعالیت خود را در مطب یا بیمارستان آغاز کند.

بیشترین حقوق شغل دندانپزشکی در کانادامربوط به کدام استان است؟

استان آلبرتا، ساسکاچوان، بریتیش کلمبیا وانتاریو است.

ساعت کار یک دندانپزشک در کانادا چگونه است؟

به طور کلی یک دندانپزشک می‌تواند پنج روز در هفته، حدود 30 تا 40 ساعت مشغول به کار باشد.

بهنام فارسی

بهنام فارسی

بهنام، موسس و مدیرعامل کن‌اپلای و فارغ التحصیل ارشد از دانشگاه کنکوردیا کانادا، باور دارد که با افزایش تعداد افراد متقاضی به مهاجرت تحصیلی، افراد و مسئولین حوزه‌های مرتبط باید دست به دست هم بدهند، تا این فرایند را برای دانشجویان اینترنشنال، آسان‌تر و ارزان‌تر شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید

سوالات متداول

سوالات متداول در مورد تحصیل در خارج از کشور

بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی کانادا کدام دانشگاه‌ها هستند؟
در حال حاضر دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه تورنتو در بین 50 دانشگاه برتر جهان در رشته دنداپزشکی قرار گرفته‌اند. و از بهترین دانشگاه های کانادا هستند.
آیا یک دندانپزشک خارجی می‌تواند در این کشور مشغول به کار شود؟
بله در صورتی که مدارک خود را معادل سازی کند و مجوزهای لازم را اخذ کند به راحتی می‌تواند فعالیت خود را در مطب یا بیمارستان آغاز کند.
بیشترین حقوق شغل دندانپزشکی در کانادامربوط به کدام استان است؟
استان آلبرتا، ساسکاچوان، بریتیش کلمبیا وانتاریو است.
ساعت کار یک دندانپزشک در کانادا چگونه است؟
به طور کلی یک دندانپزشک می‌تواند پنج روز در هفته، حدود 30 تا 40 ساعت مشغول به کار باشد.

دیدگاه‌های شما

شما میتوانید دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید و یا به منظور پاسخگویی به سوالات خود اقدام به رزرو وقت مشاوره کنید.

ازما بپرسید!

شما میتوانید دیدگاه و سوالات خود را در قسمت زیر برای ما ارسال کنید. ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستیم.

آدرس ایمیل شما مننتشر نمی شود.

همین حالا وقت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید

همین حالا شروع کن!

شما می توانید زمان و روز مورد نظر خود را برای مشاوره رزرو کنید تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی و بهترین مسیر پیشرفت تحصیلی را به شما ارائه دهند.

مشاوران مجرب و حرفه‌ای

مشاوران مجرب و حرفه‌ای

با رزرو وقت مشاوره رایگان فرآیند پذیرش تحصیلی خود را همین حالا شروع کن.

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی شما

مشاوران حرفه‌ای ما در تلاش هستند تا به آنچه‌ که لایق آن هستید برسید.

CanApply Newsletter Icon

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه "کن‌اپلای" علاوه بر دریافت اخرین اخبار مربوط به مهاجرت به کشورکانادا، از 50 دلار تخفیف ویژه کاربران نیز بهره‌مند شوید
کلیه حقوق این سرویس محفوظ و متعلق به شرکت کن‌اپلای می‌ باشد.